Geidžiamiausių darbdavių rinkimuose kasmet dominuoja užsienio kapitalo įmonės. Jose dirbti teigia norintys 9 iš 10 lietuvių, o atlyginimai šiose įmonėse, priklausomai nuo veiklos srities yra 25-70 proc. didesni nei vidutinis atlyginimas Lietuvoje. Užsienio kapitalo įmonėse Lietuvoje šiuo metu dirba daugiau nei 123 tūkst. arba 15 proc. visų Lietuvos darbuotojų.
Investuotojų apklausos rodo, kad Lietuvą užsienio kompanijos renkasi būtent dėl talentingų darbuotojų. „Investuok Lietuvoje“ tyrinėja specialistų poreikį užsienio kapitalo įmonėse, todėl žinome, kad kai kurių sričių specialistų investuotojai Lietuvoje ypatingai ieško.
1. IT specialistai.
Jų poreikis didžiuliais tempais auga kasmet, o jau po ketverių – penkių metų, skaičiuojant IT sektoriaus darbuotojų skaičiaus didėjimą, planuojamą įmonių plėtrą ir potencialių užsienio kompanijų investicijas, Lietuvoje trūks apie 10 tūkst. IT specialistų. Prognozuojama, kad pasaulinė IT sektoriaus rinka sparčiai augs ir 2020 m. pasieks 5 trilijonus JAV dolerių, todėl talentingi IT specialistai bus konkurencingi tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
2. Užsienio kalbas mokantys socialinių mokslų specialistai.
Šiuo metu socialiniai mokslai yra populiariausias studijų pasirinkimas Lietuvoje. Šios srities specialistams tai reiškia didžiausią konkurenciją dėl būsimų darbo vietų. Tačiau vien šiuo metu Lietuvoje veikiančiuose užsienio įmonių paslaugų centruose per artimiausius 3 metus bus sukurta daugiau nei 3 tūkst. naujų darbo vietų, kuriose svarbiausi švedų, norvegų, danų, suomių, vokiečių, prancūzų ir kt. užsienio kalbų mokėjimo įgūdžiai.
3. Vokiečių ar prancūzų kalbomis kalbantys inžinieriai.
„Investuok Lietuvoje“ skaičiavimais, vien šiandien Lietuvoje veikiančios įmonės galėtų iš karto įdarbinti apie 400 tokių specialistų. Užsienio kompanijos renkasi Lietuvą vis aukštesnės kvalifikacijos reikalaujantiems padaliniams, todėl tokių specialistų paklausa tik augs.
4. Aviacijos mechanikai ir inžinieriai.
Šios srities specialistai yra vieni paklausiausių visame pasaulyje. Jų nuolat trūksta ir Lietuvoje, todėl tai yra taip pat puikus pasirinkimas inžinerija ar mechanika besidomintiems abiturientams, nepriklausomai nuo to, ar kvalifikacija bus įgyjama aukštojoje, ar profesinėje mokykloje.
5. Robotikos inžinieriai.
59% gamybos ir pramonės įmonių jau naudoja robotikos technologijas. Prognozuojama, kad robotikos rinka iki 2025 m. išaugs 3 kartus ir pasieks 65 mlrd. JAV dolerių, todėl šios srities specialistai bus konkurencingi visame pasaulyje.
6. Biotechnologai ir bioinžinieriai.
Prognozuojama, kad biotechnologijų rinka pasaulyje iki 2020 m. padvigubės ir pasieks 550 mlrd. JAV dolerių. Artimiausius dešimtmečius šios srities profesionalai bus vieni iš paklausiausių specialistų, teikiančių sprendimus pasauliniams sveikatos, maisto, energijos, naudingų išteklių ir kt. iššūkiams.
7. Kūrybinių industrijų ir žaidimų kūrimo profesionalai.
Žaidimų kūrimo sektorius Lietuvoje dar gana jaunas, tačiau pasaulyje jau garsėjame jo augimu – Lietuvoje vien per pastaruosius metus įsikūrė 7 užsienio žaidimų studijos, investicijomis Lietuvoje taip pat domisi didelis kiekis naujų šio sektoriaus investuotojų. 2019 m. video žaidimų rinka vien JAV turėtų viršyti 93 mlrd. JAV dolerių. Skaitmeninio dizaino įgūdžiai pritaikomi universaliai, todėl šios srities profesionalams lengviau persiorientuoti keičiantis darbo rinkos poreikiams.
Istorijoje buvo ir yra begalė garsių žmonių, kurie savo karjeros aukštumas pasiekė klysdami daug kartų, arba mokydamiesi ne to kuo galiausiai tapo. Dauguma šiuo metu paklausiausių ir geriausiai apmokamų profesijų prieš kelis dešimtmečius dar net nebuvo žinomos. Tačiau sėkmingiausiai prisitaiko tie, kurie visą gyvenimą mokosi ir siekia įgyti naujų žinių.
Na, akivaizdu, kad tikslieji mokslai karaliaus ateityje.