Eglė Zavadskaitė – 24-erių metų menotyros, ekonomikos ir teisės studentė, kuri domisi tarptautinėmis finansų rinkomis, globalizacijos bei postmodernizmo fenomenais, šiuolaikiniu menu. Ji yra įvairiapusė, kritiška, kūrybiška asmenybė, kurios mąstymo būdas yra išeinantis iš klasikinių rėmų ribų, atviras pasauliui ir kiek įmanoma optimistiškesnis – tai atsispindi ir merginos pasirinktose, rodos, visai nesusijusiose studijų programose. Dabar studentės interesų sritis ją „nunešė“ iki tolimosios Brazilijos, kur mergina atlieka praktiką LR generaliniame konsulate San Paule.

Kokie įspūdžiai pusę metų gyvenant Brazilijoje?

San Paulas – kontrastų miestas. Į Braziliją atvykau kaip tik prasidėjus liūčių sezonui, tad teko pakliūti į liūtį, kurios metu per kelias minutes neliko šaligatvio. Šiuose vadinamuosiuose žaibiškuose potvyniuose (angl. flash floods) skęsta net automobiliai. Nustebino ir kainos – nors Brazilijos ekonomika laikoma besivystančia, prekių ir paslaugų kainos nenusileidžia išsivysčiusių šalių lygiui, o neretai net ir jas lenkia. Pavyzdžiui, atostogos šalyje brazilui gali kainuoti brangiau, nei atostogos užsienyje. Kitas pavyzdys: „The Economist“ sudarytas „Big Mac“ indeksas taip pat rodo, jog pagal BVP dalį, tenkančią žmogui, už žymųjį „McDonald’s“ mėsainį brazilai sumoka daugiausiai pasaulyje.

Didžiausias Brazilijos miestas San Paulas išsiskiria malūnsparnių bei privačių lėktuvų skaičiumi ir nusileidžia tik Niujorkui. Dangoraižių tankis taip pat vienas didžiausių pasaulyje – miestas be galo dinamiškas, kosmopolitiškas. Gyvenu netoli oro uosto, kur be perstojo leidžiasi ir kyla lėktuvai, todėl ta milžiniško miesto dinamika dar labiau jaučiasi.

San Paulas nėra saugus miestas, tačiau, kita vertus, jis pats saugiausias Brazilijoje. Šiaip žmonės draugiški, šypsosi, yra labai komunikabilūs bei itin optimistiški. Nors Brazilijos ekonomikos augimas akivaizdžiai pradėjo stoti, apklausų duomenimis, beveik 100 proc. šios šalies gyventojų teigė, jog tikisi, kad 2015 metai bus geresni. Kitos apklausos duomenimis, 94 proc. favelų (lūšnynų – red. past.) gyventojų jaučiasi laimingi. Žmonės čia ne tokie įsitempę, kaip Lietuvoje, mažiau jaučia stresą.

Kodėl pasirinkote vykti būtent į Braziliją?

Jau daug metų domiuosi Pietų Amerikos regionu, mokausi ispanų kalbą. Visada įdomiai skambėjo portugalų kalba – pasirodė tobula proga ją išmokti. Bet turbūt svarbiausia priežastis buvo ta, jog San Paulas yra ne tik Brazilijos, bet ir visos Pietų Amerikos ekonominis bei finansų centras – buvo įdomu susipažinti su regiono verslo kultūra, Lietuvos eksporto plėtros į Brazilija galimybėmis.

Kaip atrodo darbo diena LR generaliniame konsulate?

Kiekviena diena konsulate labai unikali ir dinamiška. Darbo diena prasideda nuo elektroninio pašto tikrinimo bei tos dienos užduočių ir tikslų formulavimo, jau atliktų darbų analizavimo. Veiklos sritis labai plati: nuo projektų su Brazilijos lietuvių bendruomene, pranešimų spaudai rašymo, informacijos apie Brazilijos rinką, reikalingos Lietuvos verslui, rinkimo, iki įvairiausios pagalbos kasdieniniame administraciniame darbe. Įpusėjus pavasariui, planuoju dalyvauti aukštojo mokslo mugėje San Paule, pristatyti studijų galimybes Brazilijos lietuvių bendruomenei.

Praktikos mentorė LR diplomatinėje atstovybėje yra pati generalinė konsulė – Laura Guobužaitė, taigi, sudaryta nuostabi galimybė kasdien tobulėti ir mokytis iš be galo motyvuotos, darbščios, energingos bei entuziastingos asmenybės. Šioje LR diplomatinėje atstovybėje dirba viso labo tik trys žmonės, bet visi stengiasi padėti, paaiškinti, priima mane kaip komandos narį.

Papasakokite apie savo laisvalaikį – kokiomis veiklomis užsiimate kai nedirbate?

Didžiąją dalį laisvalaikio atima diplominio darbo rašymas. Tačiau nesuklysčiau sakydama, kad San Paulas yra ne tik ekonominė, bet ir kultūrinė Pietų Amerikos sostinė – joje vyksta daugybė parodų, koncertų, kitokių meninių renginių. Dievinu architektūrą: San Paulas – tai vieta, kur galima pamatyti tikrai labai įdomių pastatų. Didelį įspūdį paliko San Paulo miesto Liberdade rajonas – jame įsikūrusi didžiausia japonų bendruomenė pasaulyje, esanti už Japonijos ribų. Taip pat buvo įdomu ne tik per TV ekraną, bet ir gyvai pamatyti sambos karnavalą bei pajusti džiaugsmingą jo atmosferą.

Ar atlikdama praktikos užduotis taikote studijų VDU metu įgytas žinias? Ar manote, kad praktika pravers Jūsų profesinėje veikloje ateityje?

Darbo LR diplomatinėje atstovybėje veiklos sritis labai plati – VDU tarpdiscipliniškumas padeda lanksčiau prisitaikyti. Be to, labai praverčia ir informacijos rinkimo, sisteminimo įgūdžiai, įgyti studijuojant universitete.

Kaip jau minėjau, praktikos veiklos spektras LR diplomatinėje atstovybėje yra labai platus, tarpdisciplininis, egzistuoja galimybė kone kasdien sužinoti kažką naujo, įgyti naujų įgūdžių. Konsulato darbuotojai – tai žmonės, iš kurių galima daug išmokti, todėl manau, jog tai yra nuostabus šansas paruošti save, kaip jauną darbuotoją. Tai, jog egzistuoja galimybė atlikti tokio lygio praktiką – dirbti LR diplomatinėje atstovybėje net šešis mėnesius – yra kitas labai didelis privalumas. Neabejoju, jog praktikoje įgyta patirtis tikrai padės, kad ir kokia tolimesne profesine veikla tektų užsiimti. Paskutinių metų įvykiai parodė, jog Lietuvai labai svarbu diversifikuoti savo eksporto rinkas, todėl verslininkai ieško galimybių Brazilijoje. Brazilijos rinka tikrai įspūdinga ir perspektyvi, bet į ją patekti itin nelengva – LR generalinis konsulatas San Paule stengiasi padėti verslui, suteikti reikalingų žinių. Ši darbo dalis pasirodė bene įdomiausia ir labiausiai galinti padėti ateityje.

Lietuvos Respublikos generalinės konsulės San Paule Lauros Guobužaitės komentaras:

Paklausta, kuo Lietuvos Respublikos generaliniam konsulatui San Paule naudingi iš Lietuvos atvykstantys praktikantai, generalinė konsulė L. Guobužaitė įvardija, jog,  pirmiausia, tai labai didelė pagalba konsulatui, kuris yra vienintelė Lietuvos diplomatinė atstovybė Lotynų Amerikoje, vadinasi, darbų spektras labai platus, o galimybės labai didelės, tačiau riboti žmogiškieji ištekliai.

„Studentui, norinčiam sėkmingai atlikti praktiką LR generaliniame konsulate San Paule, svarbiausia yra norėti pažinti diplomatų darbą, kuris apima labai plačią sritį, pradedant nuo politinių, kultūrinių, ekonominių, konsulinių  iki paprastų administracinių, techninių dalykų. Antra – stengtis atstovauti savo šalies labui, nes būdamas svetimoje šalyje, turi turėti žinių apie savo šalies vidinius ir išorinius pasiekimus, kad bendraujant su skirtingais žmonėmis galėtum drąsiai  atstovauti ir dalyvauti diskusijose. Trečia – siekti rezultatų ir nebijoti siūlyti idėjų, ką daryti galima geriau. Taip pat labai svarbi atsakomybė už savo prisiimtus įsipareigojimus ir noras išmokti šalies kalbą – siūlyčiau dėti pastangas  mokantis portugalų kalbą dar būnant Lietuvoje”, – teigia L. Guobužaitė ir priduria, jog  Brazilija, tiek dėl kultūros skirtumų, tiek ir dėl klimato sąlygų, nėra lengva šalis darbui, palyginus su kitomis užsienio šalimis, o tuo labiau su Europa.

Interviu autorė – Gabrielė Gugytė

Ankstesnis straipsnisTrys nauji „Mazda“ modeliai pelnė “Red Dot” apdovanojimus
Kitas straipsnisEkologiškų produktų pirkėjų jau netrūksta ne tik sostinėje

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here