Konglomerato uola
Konglomerato uola "Ožkų pečius"

Konglomerato uola „Ožkų pečius“ – tai Prienų savivaldybėje esantis gamtos paminklas, žvelgiantis į Nemuno ir Verknės santaką. Neįprastą 6 m aukščio korėtą smėlio, žvyro, gargždo ir riedulių uolą žmonės nuo seno vadino Ožkų pečiumi, nes čia mėgusios laipioti ir prieš saulę šildytis apylinkių ožkos. Dūlant uolienoms atsirado nišų ir uola primena milžinišką bičių korį ar pilies kuoro griuvėsius.

Aukštis – 6 m, plotis palei Verknę – 5 m, iš slėnio šlaito išsikišusi iki 5,6 m.Matuojant nuo Verknės upės, konglomerato apačia yra maždaug 8 m aukščiau jos paviršiaus.

Konglomerato uola, nebūdama visa vienodai kieta ir tvirta, palaipsniui ardosi. Ją veikia ir natūralūs fizinio dūlėjimo, erozijos reiškiniai, ir žmonių laipiojimas. Todėl iškils rimta grėsmė – prarasdamas tvirtą pagrindą ir paklusdamas gravitacijos dėsniui, nemažas konglomerato luitas gali atitrūkti ir nuskristi žemyn. Uola – unikalus, nors ir paplautas, apgriuvęs, gamtos kūrinys.

Seniau Ožkų pečius buvęs dar įspūdingesnių dydžių. Žmonės dar pamena, kaip beveik prieš šešiasdešimt metų nugriuvo į upę didysis Ožkų pečius, ant kurio sutilpdavo geras pusšimtis vaikų. Tai liudija prieš pusę amžiaus Nemuną fotografavusių tyrinėtojų nuotraukos.   

Netoli Ožkų pečiaus visuomet sustodavo upe keliavę sielininkai. Vieta buvo žinoma, kaip sielininkų naujokų krikštynų vieta. Čia pririšę sielius, jų plukdytojai maudydavo lediniame Verknės vandenyje pirmą kartą pro ją plaukiančius.

Ankstesnis straipsnisKalbininko J. Kazlausko tėviškė
Kitas straipsnisOriginalios programinės įrangos įsigijimas

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here