Šildymas granulėmis turi daug privalumų. Toks pat jaukus kaip šildymas mediena ir ekologiškas dėl CO2 neutralumo. Granulinis katilas, kaip ir šildant dujomis ar tepalu, taip pat suteikia daug patogumo, nes automatiškai užsidega.

Rinkoje yra 3 rūšių granuliniai katilai:

  • Granuliniai katilai su rankiniu pakrovimu, idealiai tinkama papildomam šildymui, kaip ir malkinė krosnis bei židinys;
  • Granuliniai katilai su automatizuotu pakrovimu, kuris gali būti naudojamas kaip pagrindinis pastato šildymo šaltinis;
  • Vandens šildytuvas-katilas, kuris gali šildyti patalpą, kurioje yra prietaisas, bet taip pat gali tiekti karštą vandenį ir nuotoliniu būdu šildyti vieną ar kelis radiatorius.

Granulinių katilų kaina yra didesnė nei paprastos, malkomis kūrenamos, krosnies. Kita vertus, granulinio katilo kaina yra palyginama su klasikiniu, didelio efektyvumo židiniu turinčiu mechaninį reguliavimą ir dūmų šalinimą.

Granulinio katilo privalumai:

Temperatūros reguliavimas, programavimas ir nuotolinis valdymas.

  • Priklausomai nuo pasirinkto modelio, temperatūrą galite reguliuoti nuotolinio valdymo pultu arba kambario termostatu.
  • Taip pat, žinoma, yra paprastesni granulinių krosnelių variantai, kurie neturi programavimo ir nuotolinio valdymo. Tai yra pigesnis variantas ir visiškai tinkamas seniems namams, norint sutaupyti,

Granuliniai katilai pradeda degti ir užgesta be žmogaus įsikišimo, atsižvelgiant į pasirinktą programą.

Iki 90% efektyvumas ir dar daugiau

Granulinio katilo efektyvumas gali siekti 90% ar daugiau. Kitaip tariant, dūmtraukyje prarandama tik 10% medžio granulių pagamintos energijos.

Tai gerokai didesnis energetinis efektyvumas nei klasikinio malkomis kūrenamos katilo, kurio efektyvumas siekia tik nuo 40 iki 50% (didelio naudingumo malkinėms krosnims nuo 60 iki 80%) ir daug daugiau nei atviros ugnies krosnys, kurių efektyvumas nuo 5 iki 15%.

Nebūtinas naujas kaminas

Granuliniame katile gali būti įrengta aktyvi dūmų ištraukimo sistema (per ventiliavimo sistemą). Todėl nebūtina įrengti specialaus kamino, nes degimo produktai gali būti išpūsti į esamą kaminą. Dūmus taip pat galima ištraukti įprastu plonu vamzdeliu (8 cm skersmens), kuris eina horizontaliai per išorinę sieną.

Autonomija nuo 12 iki 36 valandų

Granulinio katilo versijoje esantis medžio granulių rezervas, veikdamas pilnu pajėgumu, turi apie 12 valandų autonomiją. Tai reiškia, kad granulinę krosnį reikia užpildyti rankiniu būdu vieną ar du kartus per parą. Arba dar rečiau, nes granulinis katilas retai kada turi veikti visu pajėgumu. Esant 30% galios, autonomija gali siekti net 36 valandas.

Patogus ir pigus kuras

Palyginti su kitu kuru (elektra ir dujomis), medžio granulės yra palyginti pigios, o jų kaina pastaraisiais metais išlieka stabili.

Medžio granulės dažniausiai parduodamos 15 kg maišuose, kuriuos lengva ir kompaktiška laikyti. Be to, jie visada yra paruošti naudojimui. Jie taip pat gali būti pristatomi dideliais kiekiais – paletėmis arba didmaišiais – kas yra patogiausias pasirinkimas, jeigu yra galimybė sandėliuoti granules. Granulinė krosnelė gali talpinti nuo 1,5 iki 2,5 maišų granulių. Sunaudojimas priklauso nuo šildomo kambario dydžio ir izoliacijos, šildymo laiko ir norimos temperatūros.

Sertifikuotų medžio granuliu kaina svyruoja nuo 4 iki 5 už maišą, o medžio granulių paletės kaina nuo 230 iki 250 €. Tačiau verta nepamiršti, kad medžio granulių kaina yra tiesiogiai priklausoma nuo jų kokybės. Kokybiškos granulės visuomet būna sertifikuotos „EN Plius A1“ setifikatu, kuris nurodo, kad gaminant granues nebuvo naudota toksiškų medžiagų, rišiklių ar kitų, neigiamą poveikį turinčių medžiagų. Pavyzdžiui, „Sunny Premium“ medžio granulės.

Neutralus anglies balansas

Medžio granulės yra gaminamos iš pjuvenų, medienos apdirbimo pramonės gaminių (baldų, padėklų, medienos ir kt.). Tačiau tik sertifikuotos „EN Plius A1“ sertifikatu granulės yra pagamintos be priemaišų ir joms degant išmetamas mažiausias įmanomas kiekis teršalų.

Jei miškai, iš kurių gaunama mediena, tvarkomi tvariai, granulių deginimo anglies balansas yra lygus nuliui. Taip yra todėl, kad degimo metu išmetamos anglies kiekis yra toks pat kaip medžio, kurį medis sugeria augdamas, kiekis.

Granulinių katilų trūkumai:

Savaitinis valymas ir metinis aptarnavimas

Granulinių katilų techninė priežiūra kartais yra nepakankamai įvertinta. Pavyzdžiui, uždegimo kamera turi būti išvaloma, maždaug, kas savaitę.

Medžio granulių katilus, kaip ir bet kuriuos kitus kurą deginančius įrenginius, profesionalas privalo tikrinti kiekvienais metais. Taip pat, rekomenduojama kaminą valyti kasmet.

Veikimo triukšmas

Integruotas ventiliatorius ir variklio sraigtas veikdamas skleidžia garsą. Ventiliatoriaus triukšmas yra stipresnis, ypač paleidžiant granulinį katilą. Ši problema yra išspręsta naujesniuose ir brangesniuose modeliuose. Tačiau senesniuose ar gerokai pigesniuose modeliuose gali būti girdimas ūžimas.

Geras, tylus prietaisas generuoja ne daugiau kaip 32 dB (tai yra mažiau nei šaldytuvas). Žemos kokybės prietaisas gali skleisti ir 49 dB stiprumo garsą.

Reikalingas elektros energijos tiekimas

Integruotam reguliavimui, uždegimo sistemai ir ventiliacijos dūmų ištraukimo sistemai naudojamai granuliniuose katiluose, reikalingas normalus elektros lizdas. Tie, kas naudoja malkines krosnis, neretai tokio elektros lizdo šalimais neturi.

Ankstesnis straipsnisAlpakų vilna: tiek dailūs apdarai, tiek ekologiška aplinka
Kitas straipsnisGranuliniai degikliai ir jų montavimas