Mokslininkų teigimu, saikingas mėgavimasis kava ketvirtadaliu sumažina astmos ir beveik aštuonis kartus – kepenų cirozės riziką. Harvardo mokslininkai nustatė, kad šis gėrimas turi teigiamos įtakos sergantiems žarnyno vėžiu. Vyrai rečiau serga tulžies pūslės akmenlige.
Moterys, per dieną išgeriančios du ir daugiau puodelius kavos, yra mažiau linkusios į depresiją, praneša BBC, remdamasi tyrimu. Nenustatyta, kodėl kava turi tokį poveikį, tačiau mokslininkų teigimu, kofeinas pakeičia smegenų chemiją. Kava be kofeino neturi tokio poveikio. Tyrimo rezultatai paskelbti medicinos žurnale „Archives of Internal Medicine”. Atliekant tyrimą buvo ištirta daugiau nei 50 tūkst. amerikiečių moterų. Taip pat buvo nustatyta, jog nuolatiniai kavos vartotojai yra daugiau linkę į rūkymą ir alkoholio vartojimą, tačiau ne tokie aktyvūs visuomenės organizacijų ar grupių veikloje. Be kita ko, kavos mėgėjai rečiau skundžiasi antsvoriu, aukštu kraujo spaudimu ir suserga diabetu.
Empirinio tyrimo metodologija
Darbas buvo atliktas, pasinaudojant MS Office programiniu paketu: aprašomoji dalis paruošta MS Word, o skaičiavimai atlikti MS Excel programa.
Anketa buvo sudaroma ir pildoma elektroniniu būdu tinklalapyje mažinant laiko sąnaudas. Tyrimas buvo vykdomas pagal tokią tyrimo proceso schemą: pirma – pasirinktas duomenų rinkimo metodas, anoniminė apklausa internetu, kuri leido per palyginti trumpą laiką apklausti „Facebook“ tinklalapio draugus; antra – duomenų rinkimas; trečia – gautų duomenų apdorojimas ir jų interpretavimas; ketvirta – išvadų formavimas. Anketos klausimynas, susidedantis iš 10 klausimų, pateikiamas 1 priede.
Anketa sudaryta iš įvairių klausimų apie kavos vartojimo įpročius, dėl kokių priežasčių, kokiu metu geriama bei kt..
Tyrimo imtis susideda iš 18 respondentų.
Respondentų pasiskirstymas pagal amžių
Apklausoje dalyvavo įvairaus amžiaus draugų, kurių imtis sudarė 22 metus. Jauniausias apklaustas respondentas buvo 19 metų, o vyriausiasis – 41 metų. Daugiausiai apklausti buvo jaunimas, tai buvo 20 – mečiai, kas sudarė 33 proc. visų apklaustųjų. Nemažą dalį sudarė 19 ir 21 metų amžiaus respondentai, ka sudarė po 22 proc. visų apklaustųjų.
Tyrime buvo apklausti dirbantys asmenys, vyresnių klasių moksleiviai ir studentai, bei bedarbiai.
Kodėl Jūs geriate kavą?
Daugiausiai asmenų atsakė, kad kavą geria, nes ji jiems suteikia žvalumo ir dėl jos subtilaus skonio, tai sudarė po 40 proc. visų atsakymų, 15 proc.- nes norisi. Vienas asmuo įvardijo kavos gėrimą, kaip įprotį.
Atlikus visų šių atsakymų koreliacinę analizę, pastebėtas 68 proc. tarpusavio priklausomybė tarp pirmo ir trečio klausimo. Tai reiškia, žmonės kurie įvardijo, kad labai mėgsta kavą, geria jos daugiau nei vieną kartą į dieną (R=-0,68), ryšys patikimas (.
Pastebėta, kad vyresni žmonės geria kavą dažniausiai ryte, diena. Jaunesni asmenys, kavą geria įvairiu paros metu. Tai parodė silpnas koreliacinis tarpusavio 56 proc. ryšys tarp ketvirto ir devinto klausimų atsakymų (R=-0,56), ryšys patikimas(.
Tai pat pastebėta, kad labiau užimti respondentai labiau mėgsta kavą, nei tie kurie nieko neveikia.
- Kofeinas bei jos produktas kava turi daugiau teigiamą įtaką darančių faktorių nei neigiamą. Padeda susikaupti, gerina atmintį, normalus jos suvartojamas kiekis ilgina gyvenimą, sumažina galimybę susirgti gimdos vėžiu bei kitomis ligomis.
- Daugiausiai apklausoje dalyvavusių „Facebook” tinklalapio draugų, mėgsta kavą ir geria ją kiekvieną dieną net po kelis kartus, dažniausiai ją geria namuose, darbe, mokymosi įstaigoje, nes ji jiems suteikia žvalumo, energijos.
- Respondentai, kurie labai mėgsta kavą išgeria jos daugiau nei vieną kartą į dieną. Vyresni žmonės, daugiau išgeria kavos ryte, bei dieną. Studentai bei dirbantys asmenys labiau mėgsta kavą, nei užimtumo neturintys asmenys.
Kavos vartojimo įpročių analizė
Atlikus socialinio tinklalapio draugų kavos vartojimo įpročių analizę, buvo pastebėta, kad didžioji dalis, kuri sudarė 33proc. respondentų mėgsta kavą, 5 amenys labai mėgsta, 28 proc. vidutiniškai mėgsta kavą, tik 3 asmenys atsakė, kad nėra kavos mėgėjai. Tarp apklaustųjų nebuvo nemėgstančių kavos. Galima teigti, kad didžioji dalis tinklalapio draugų mėgta kavą.