Kaip atrodo apgamai, turbūt žino visi. Šie dažnai pasitaikantys dariniai ant odos paprastai būna nepiktybiški ir dauguma priprantame, jog jų gali būti ant mūsų odos. Tačiau tam tikrais atvejais apgamai gali priversti ir sunerimti. Kai kas nori juos pašalinti tik dėl estetikos ir grožio, o kitais atvejais apgamų šalinimas rekomenduojamas norint išvengti rimtesnių sveikatos bėdų. Apžvelkime tai, ką svarbiausia žinoti apie apgamus.
Apgamai – svarbiausia informacija
Apgamai yra odos dariniai, kuriuos sukelia pigmentą formuojančių ląstelių (melanocitų) sankaupos. Įdomi statistika, kad vidutinis žmogus turi nuo 10 iki 40 apgamų ant savo kūno. Dauguma iš jų atsiranda dar vaikystėje arba brandos laikotarpiu. Jų išvaizda, laikui bėgant gali kisti, o patys apgamai gali ir nunykti.
Didžioji dalis apgamų yra nedideli, rudos spalvos, tačiau tai nereiškia, kad visi apgamai bus tokie. Jų stebėsena ir savo kūno pažinimas yra svarbūs dalykai, padedantys apsisaugoti nuo įvairių odos problemų. Jeigu pamatomi ryškūs apgamų pokyčiai – reikia kreiptis į medicinos profesionalus.
Apgamai gali atsirasti beveik bet kurioje jūsų kūno vietoje. Jie gali būti rudos, juodos, melsvos, rausvos ar net raudonos spalvos. Paviršiaus tekstūra ir forma taip pat gali būti labai įvairi, nors dauguma apgamų yra ovalūs arba apvalūs. Apgamų dydis – netolygus ir skirtingas, bet didesnė dalis būna iki 7mm diametro.
Pavojų keliantys apgamai
Nepiktybiniai apgamai yra jūsų odos dalis ir jie pavojaus nekelia. Tačiau piktybinis apgamas gali byloti apie rimtas sveikatos problemas, todėl būtina stebėti savo kūną.
· Jeigu apgamo forma, spalva, dydis ar matmenys kinta, o taip pat, jeigu jį ima niežtėti ar jis kraujuoja – tai nėra gerai ir vertėtų kuo skubiau užsirašyti konsultacijai.
· Apgamai, kurie yra nevienodos spalvos arba jų spalva smarkiai pasikeitė – gali byloti apie pavojų.
· Jeigu apgamas išaugo arba jau yra didesnis nei 7mm diametro – verta jį apžiūrėti specialistui.· Asimetriška apgamo forma ir įvairūs išsikišimai bei netolygumai nėra geras ženklas.