Įvairenybės apie prieskonius

Ar žinojote, kad…

…prieskoninių gvazdikėlių kramtymas mažina dantų skausmą?

…dantų gydomojoje medicinoje naudojamas cinamono aliejus?

…vienas kubinis centimetras paprikos sulčių turi septynis kartus daugiau vitamino C nei vienas kubinis centimetras citrinų sulčių? Už šį atradimą 1937 metais Nobelio premija buvo apdovanotas iš Vengrijos kilęs biochemikas Albert’as Szent-György’as?

…paprika skatina virškinimą ir teigiamai veikia širdies ir kraujo apytakos darbą ?

…česnako sudėtyje yra veikliosios medžiagos alicino, kurios poveikis antiseptinis? Taip pat česnakas mažiną aukštą kraujo spaudimą ir veikia prieš arterijų kalkėjimą?

…Babilono mokslininkas Azurlanpalas tvirtino, kad rekomenduotina vartoti kmynus padauginus alkoholio ir esant pagirioms?

…žolininkas Sebastianas Knaipas savo pacientus gydydavo trinkdamas juos ne tik šaltu vandeniu, bet ir kadagių uogų tinktūra, todėl kūnas išsausėdavo ir pagerėdavo inkstų veikla?

…Antikos laikas mairūnais stiprindavo meilės galias?

…imbiero šaknys gerina apetitą?

…šalavijas padeda užsiverti poroms ir tuo būdu užkerta kelią prakaitavimui?

…šimtai tūkstančių vergų, stačiusių piramides, kasdien gaudavo po porciją svogūnų? Svogūnai patenkindavo jų vitaminų poreikį.

…Antikos laikas mairūną naudodavo norėdami sustiprinti meilės galias?

…romėnai raudonėliu naikindavo skruzdėles?

…Antikos laikais vanilės augalas buvo mokėjimo priemonė? Actekų valdovas Montesuma rinko mokesčius vanilės pavidalu?

…Viduramžiais grėsė bausmė už šafrano klastojimą? Kadangi ši vertinga žolelė buvo tris kartus brangesnė už pipirus, ją dažnai klastodavo. 1357 metais Niurnberge atsirado valdiški “šafrano prižiūrėtojai”, vadinamieji maisto produktų kontrolieriai, kurių vienintelis darbas buvo testuoti šafranus?

…viduramžiais už nelegalų muskatų auginimą buvo skiriama mirties bausmė? Sugautiems muskatų vagims buvo nukertamos rankos?

…viduramžiais bazilikų puokštelės simbolizavo kvietimą meilės žaidimams?

…prieskonių kainos buvo tokios didelės, kad plėšikai iš prekiautojų prieskoniais už “apsaugą” reikalaudavo pinigų?

…anksčiau vynas buvo gardinamas pipirais, cinamonu ir imbieru?

…keturiose, Senajame Testamente minimose karalystėse Saboje, Minėjoje, Katabanoje ir Hadroje prieskoniai buvo naudojami kaip mokėjimo valiuta, prilygstanti auksui, sidabrui ir brangakmeniams?

…kardamonas pavadintas vieno Indijos kalnagūbrio vardu?

…pipirai kalti dėl Amerikos atradimo? Kolumbas leidosi į kelionę ieškodamas pipirų šalies Indijos, o atrado Ameriką!

…žodis “karis” kilo iš Pietų Indijos žodžio “kari” (padažas)? Anglai pažino šį prieskonį XVIII a. Indijoje ir suformavo iš indiško “kari” anglišką “Curry”.

…kmynai yra seniausias pasaulyje rastas naudojamas prieskonis? Daugiau nei 5000 metų senumo gyvenvietėse buvo surastos kmynų sėklos.

…pasak archeologinių duomenų, jau prieš 50.000 metų (t.y. dar prieš išrandant ugnį), buvo bandoma pagardinti žalios mėsos skonį prieskoniais?

…prieskoniai viduramžiais buvo nepalyginamai brangesni nei dabar? Pavyzdžiui 10 dekagramų muskato lapų kaina prilygo 7 jaučių kainai?

…pirmosios vertingąsias žoleles aprašančios knygos pasirodė jau XVI amžiuje?

…imperatorius Karlas Didysis 812 metais išleido įsaką dėl žolelių auginimo? Jis paliepė auginti daržuose pankolius.

…ne mažiau kaip 120 milijonų kilogramų pipirų per metus sunaudojama patiekalams gardinti?

…česnakas yra vienas seniausių prieskonių? Dėl savo neišmatuojamos reikšmės sveikatai ir maitinimuisi jis jau prieš 5000 metų buvo kultivuojamas Kinijoje ir Egipte.

…senovės Graikijoje laurų lapeliai buvo laikomi šventais ir aukojami dievui Apolonui? Laurų lapai simbolizavo pergalę ir jėgą. Jau 776 m. p. Kr. olimpinius čempionus apdovanodavo laurų lapeliais!

…arabai kontroliuodavo senovės prekybą prieskoniais, pasipelnydami iš nesutramdoma aistra egzotiškiems valgiams garsėjančių romėnų?

…dėl šios priežasties Cezaris organizavo karo žygius į Arabiją, nes romėnams Arabijos prieskonių kainos buvo per aukštos? Vis dėlto nors iš pradžių ir nesėkmingai, jau nuo 176 metų po Kr. romėnai Aleksandrijoje ėmė pipirų muito mokesčius.

…romėnų aukštuomenės damų tarpe buvo įsigalėję keli “prieskoniniai įpročiai”: prieskoninių gvazdikėlių kramtymas, šukuosenų puošimas mairūnais, kaklo gvazdikėliais bei kojų ir rankų mėtomis įtrynimas?

…Šiaurės gotų karalius Alarichas šalia kitų reikalavimų, iškeltų už Romos užgrobimo atsisakymą, reikalavo ir 3000 svarų pipirų? Kadangi jo pageidavimai nebuvo visiškai įvykdyti, tai lėmė Romos Imperijos žlugimo pradžią.

…taip atrodė vieno viduramžių barono “Šveinicheno riterio” kainoraštis:

    • 1 stiprus jautis: 11 šilingų
    • 1 svaras muskatų: 80 šilingų
    • 1 svaras imbiero: 1 avis

…epidemija, siautusi Europoje nuo 1347 iki 1350 metų ir į kapus nusinešusi 25 mln. gyvybių, atkeliavo su Venecijos prieskonius gabenančių laivų triumuose esančiomis žiurkėmis?

…kodėl 1499 metų liepos 10-oji yra juodžiausia Venecijos istorijoje diena? Į Lisaboną su prieskonius gabenančiais laivais atvyko Vasko de Gama (apiplaukęs Afriką) ir pipirų kaina nukrito 80%. Kai tik jis pasiekė Indijos žemes ir atrado jūros kelią, Venecijos monopolis galutinai žlugo.

…kodėl portugalai, anglai ir olandai kovėsi šimtus tūkstančių gyvybių kainavusiuose karuose? Kovos priežastis buvo vienvaldystė prieskonių rinkoje.

…paprikos istorija:

Kolumbas iš “Indijos ”grįžo” rūškanai nusiteikęs, nes nerado jokių prieskonių. Jis atsivežė tuomet dar nežinomas čilio ankštis ir naująjį prieskonį – pimentą. Vis dėlto jis nežinojo, kad čilio ankštys kultivuojant tampa paprikomis. Visa ką, kas buvo aštru, tuomet vadindavo “pepper” arba ispaniškai “pimento”. Ir iki šiol Anglijoje ir Amerikoje paprika vadinama “red pepper”. Iš pavadinimo “pepper” (“peperi”) bėgant šimtmečiams kilo ir Balkanuose pavadinimai “pererke”, o tuomet ir Vengrijoje “paprika”. Vengrijoje papriką kultivavo broliai Palffy.

…graikų istorikas Herodotas pastebėjo ant Egipto mumijų kmynus ir cinamoną?

…kad Babilono dantiraščiuose jau 4000 metais p. Kr. paminėti tokie prieskoniai, kaip kardamonas, kmynas, krapas, pankolis, čiobrelis, šafranas?

…šafranas skatindavo geismus? Tiesą sakant beveik visiems prieskoniams buvo priskiriamos afrodiziakinės savybės. Saliamonas sakė:

patalus apiberkite miromis, cinamonu ir alavijais, ir meilę išlaikysite iki pat ryto.

Ankstesnis straipsnisPRIESKONINIAI AUGALAI
Kitas straipsnisĮMONĖS TIEKIANČIOS PRIESKONIUS