INTERVIU SU „FACEBOOK“ DARBUOTOJA

 INTERVIU SU „FACEBOOK“ DARBUOTOJARampus interviu su anonimine „Facebook“ darbuotoja pasakojama apie tai, kaip socialinio tinklalapio algoritmas surenka ir naudoja informaciją apie vartotoją. Pats “Facebook”, atrodo, neslepia ir neneigia, kad paslaugų funkcionavimo algoritmai apima elgsenos duomenų rinkimą ir apdorojimą. Tačiau duomenys, vis dėto, daro įspūdį daugeliui:
– Net jei jūs  iš svo profilio pašalinate kokius nors duomenis (nuotraukas, pranešimus, “dalybas” nuorodomis) – “Facebook” vis tiek išsaugo šią informaciją. Tas pats likimas laukia ir to, ko jūs negalite pašalinti – informacijos apie apsilankymus “Facebook”, nuorodų ant juostos paspaudimų, laikų, žymų ant nuotraukų ir t.t. Kitų profilių peržvalgos istorija, nuotraukos, paieškos istorija – viskas yra išsaugoma. Amžinai.

– Asmeniniai pranešimai taip pat neištrinami, o yra siunčiami amžinajam saugojimui. „Facebook“ darbuotojams pakanka nusiųsti užklausimą į duomenų bazę, kad juos gauti.
– Tai padeda personalizuoti, ką “Facebook” jums rodo – ar tai būtų “draugų lenta”, ar paieškos rezultatai. Vos tik įvedus pirmąją raidę į paieškos formą, „Facebook“ spėja, kurį iš vartotojų jūs tikriausiai norite rasti.
– Iš viso „Facebook“ yra 200-220 milijonų aktyvių vartotojų (prisijungusių arba tai padariusių bent kartą per 30 dienų) ir daugiau nei 300 milijonų profilių.
– “Facebook” nesiruošia keisti savo informacijos saugojimo politikos. Na, ne bent – saugoti mažesnį nuotraukų kiekį. ”Facebook” tapo didžiausiu pasaulyje fotohostingu.  Kai jūs įkeliate nuotrauką, paslauga suteikia jai šešis įvairius formatus, kad būtų galima rodyti ją naujienų juostoje, avatare ir t. t.

– Ne taip seniai, “Facebook” komanda turėjo administratoriaus-slaptažodį, su kuriuo buvo galima prisijungti prie bet kokio profilio, esančio „Facebook“. Slaptažodis buvo labai sudėtingas ir saugus, juo naudotis galima buvo tik biure ir tai darė tik patys patikimiausi „Facebook“ darbuotojai. Dabar, pasak „Rumpus“ pašnekovės, tokio slaptažodžio jau nėra. Nes bent du socialinio tinklalapio darbuotojai buvo atleisti dėl piktnaudžiavimo šiuo slaptažodžiu. O ir pati pašnekovė piktnaudžiavo juo asmeniniams tikslams: peržiūrinėjo uždarus profilius. Tačiau nieko ten nekeisdavo!
– Administratoriaus slaptažodį jie atjungė, tačiau vietoje to suteikė darbuotojams kitą instrumentą. Dabar, jei darbuotojas užeidana į paprasto vartotojo profilį iš vidinio “Facebook” tinklalapio, jam parodomas mygtukas “prisijunk prie šio vartotojo profilio”. Kad paspausti šį mygtuką, darbuotojas turi parašyti paaiškinimą, kodėl jam reikia prisijungti prie svetimo profilio. Jeigu paaiškinimas yra nepakankamai įtikinamas gręsia atleidimas.
– Norint išbandyti naujas funkcijas (ir daugiau), “Facebook” pradėjo naudoti “psichologinę analizę”. Visų pirma – naujienų juostas, paspaudimus ir kitas elgesio metrikas.
– Irano “Facebook” versija (interfeiso vertimas į persų kalbą) buvo pagaminta per 36 valandas. Paslaugos vadovybė nustatė, kad Irano piliečiai “Facebook“ naudoja mitingams ir kitoms protesto priemonėms organizuoti, susijusioms su šalyje vykusia rinkimų kampanija ir davė komandą greitai įeiti į naują rinką. O tai buvo ne labai lengva, nes persų kalboje panašiai kaip ir arabų yra rašoma iš dešinės į kairę. Buvo skubiai pasamdyta „daugiau nei dvidešimt” vertėjų ir programuotojų, ir svetainei sukūrė “veidrodinį atvaizdą” persų kalba. Rezultatas buvo patrigubėjęs registracijų kiekis pačią pirmą darbo su versija Irano kalba dieną.
– “Facebook” ketina ir toliau eiti į vietines rinkas, įskaitant ir ne labiausiai išsivysčiusių šalių. Ir tai jis darys tik “žmonėms”, o ne sau. Pačiai kompanijai JAV, Europos, Kanados, Australijos ir Meksikos rinkos sukuria 99,9% pajamų ir taip bus per ateinančius 5-10 metų.
– Pati keisčiausia situacija, kurioje mergina turėjo dalyvauti, buvo susijusi su būtinybe prisijungti prie svetimo profilio. Kažkoks keistas veikėjas pasirinko 200 vartotojų vardu Ketrin ir nusiuntė joms ilgą tekstą apie jų vardo semantinį ryšį su žodžiu rur (užpakalis). Dar paslaptingesnis tipas sukurdavo suklastotus profilius, kopijuodamas kitų vartotojų informaciją (nuotraukas, biografiją ir t. t.) ir bendraudavo iš šių suklastotų profilių … pats su savimi. Tai yra su savo tikruoju profiliu. Siuntė žinutes, rašė ant “sienos” … Abu atvejus pradėjo tirti todėl, kad buvo įvelti pašnekovės draugai ar giminaičiai.

– Programuotojai „Facebook“ taip pat keisti nors ir labai protingi. Vienas iš jų, pavyzdžiui, dabar perrašinėja visą “Facebook” iš RNR į NRNR (Hiper-RNR). Persiuntimų redakcija nerizikuoja aiškinti šios kalbos skirtumą nuo RNR, siekiant išvengti techninių netikslumų ir prašo besidominčius kreiptis į pradinį šaltinį. Kalbėtis apie banalius dalykus tokius, kaip krepšinis su šiais žmonėmis negalima. Nebent apie grafų teoriją.

Ankstesnis straipsnisPAIEŠKA IR SOCIALINIAI SIGNALAI
Kitas straipsnisEKRANO PARODOMOSIOS REKLAMOS ĮTAKA VARTOTOJŲ ELGSENAI

1 KOMENTARAS

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here