Estetinė chirurgija

Tai nepilnai užakusių embrioninių latakų liekanos. Jos skirstomos į:

  • vidurines
  • šonines

Vidurinės (cystis colli mediana) :

Tai ne visiškai užakusio embrioninio ductus tyroglossus liekana. Embriono skydliaukės vidurinė skiltis jo jungiasi su burna. Jei užanka ne visas latakas à jame kaupiasi gleivingas skystis, vidurinėje kaklo linijoje susidaro žirnio dydžio neskausmingas elastingas guzelis = cista. Retai nustatoma naujagimiams, >> dgn. > 1 m.

Šoninės (cystis colli lat.) :

▫             Tai ductus thymopharyngeus liekana ( ginčijasi – gal  žiauninių plyšių liekana ). Būna ties vidinių m. sternocleidomastoideus kraštu. Apskritas, minkštas, neskausmingas darinys.

▫             Cistos linkusios pūliuoti, pratrūkus formuojasi fistulė, kurios kanalas siauras, vingiuotas, eina į viršų link poliežuv. kaulo ar ryklės.

Gydymas:

▫             Operuojami 3-5 m. vaikai.

▫             Uždavinys – pašalinti visą neužakusį lataką ( ne visiškai pašalinus lataką, fistulės susiformuoja iš naujo ).

▫             Operuojant vidurinę cistą ar fistulę reikia išvalyti lataką iki poliežuvinio kaulo, rezekuoti jo vidurinę dalį, prieiti iki liežuvio šaknies, perrišti ir pašalinti proksimalinį latako galą, susiūti rr. ir odą.

▫             Šoninės cistos ir fistulės latakas susipina su stambiomis kaklo kr-ėmis ir nn., siekia ryklės sienas. Operuojama dviem pjūviais: vienas daromas ties fistule, kitas – ties apatinio žandikaulio kampu. Latakas  atsargiai išlukštenamas, perrišamas prie ryklės sienos ir pašalinamas. Po to užsiuvami pjūviai.

Dermoidinė ir epidermoidinė kaklo cista

▫             Išsivysto iš žiaunų sinusų, kurie būna ektoderminės kilmės. Pastebima pirmais gyv. mėnesiais.

▫             >> būna fiksuota prie paliežuvinio kaulo, aplinkinių audinių. Cistos sienelės vidus išklotas kelių sluoksnių plokščiuoju epiteliu. Dermoidinės cistos viduje aptinkama riebalų, prakaito liaukų ir į košę panašios masės su plaukais.

▫             Epidermoidinė kaklo cista riebalų ir prakaito liaukų neturi.

▫             Abi cistos esti virš ar žemiau paliežuvinio kaulo. Jos gali supūliuoti.

▫             Gydymas tik operacinis. Pašalinama su kapsule.

Kreivakaklystė

= torticollis = caput obstipum. G.b. įgimta/įgyta

Priežastys:

  • stuburo slankst. vystymosi anomalijos ( 2 sl-lių suaugimas, kaklo stuburo I-ojo slankstelio suaugimas su pakaušio kaulu
  • kaklo šonkauliai

Matyti pakreipta į šoną galva. Veidas pasuktas į sveiką pusę, asimetriškas. Kaukolės pagrindo ir apatinio žandikaulio asimetrija. Nesveikos pusės skruostas atrofavęsis, sveikos – hipertrofavęs. Kaklo dalies stuburas iškrypęs į vieną pusę, krūtinė į priešingą ( kompensacinė skoliozė ). M.sternocleinomast. randuotas, sutrumpėjęs.

Gydymas:

▫    Konservatyvus gydymas efektyvus tik pirmais gyv. mėn.

▫    Nuo 8-12 mėn à operacija ( surandėjuso m.SKM plastika. Randas arba perpjaunamas arba pašalinamas su fascija. Pašalinti surandėjusius audinius)

▫    Po operacijos – ant kaklo tvarstis – galva hiperkorekcijos padėtyje

Kaklo šonkauliai

Būna 1% žm. Dažnai abipusiai.

Paprastai prasideda nuo VII kaklo slankstelio, gali prasidėti ir nuo VI ar V. Ilgis įvr.

Šonkaulio laisvas galas baigiasi minkštuosiuose audiniuose, kartais yra prisisegęs prie sternum ar I krūtinės šonkaulio.

>> asimptominis, gali spausti  nervus à skausmas, parastezijos. Jei spaudžia kr-les à ranka mėlynuoja, šąla.

Gyd: Operuojama tik tada kai yra skausmai, parastezijos. Šonkaulis šalinamas su periostu

 

 

Ankstesnis straipsnisHIPERTROFINIŲ IR KELOIDINIŲ RANDŲ GYDYMAS
Kitas straipsnisRenginio vietos parinkimas

1 KOMENTARAS

Comments are closed.