Estetinė chirurgija

Tai nepilnai užakusių embrioninių latakų liekanos. Jos skirstomos į:

  • vidurines
  • šonines

Vidurinės (cystis colli mediana) :

Tai ne visiškai užakusio embrioninio ductus tyroglossus liekana. Embriono skydliaukės vidurinė skiltis jo jungiasi su burna. Jei užanka ne visas latakas à jame kaupiasi gleivingas skystis, vidurinėje kaklo linijoje susidaro žirnio dydžio neskausmingas elastingas guzelis = cista. Retai nustatoma naujagimiams, >> dgn. > 1 m.

Šoninės (cystis colli lat.) :

▫             Tai ductus thymopharyngeus liekana ( ginčijasi – gal  žiauninių plyšių liekana ). Būna ties vidinių m. sternocleidomastoideus kraštu. Apskritas, minkštas, neskausmingas darinys.

▫             Cistos linkusios pūliuoti, pratrūkus formuojasi fistulė, kurios kanalas siauras, vingiuotas, eina į viršų link poliežuv. kaulo ar ryklės.

Gydymas:

▫             Operuojami 3-5 m. vaikai.

▫             Uždavinys – pašalinti visą neužakusį lataką ( ne visiškai pašalinus lataką, fistulės susiformuoja iš naujo ).

▫             Operuojant vidurinę cistą ar fistulę reikia išvalyti lataką iki poliežuvinio kaulo, rezekuoti jo vidurinę dalį, prieiti iki liežuvio šaknies, perrišti ir pašalinti proksimalinį latako galą, susiūti rr. ir odą.

▫             Šoninės cistos ir fistulės latakas susipina su stambiomis kaklo kr-ėmis ir nn., siekia ryklės sienas. Operuojama dviem pjūviais: vienas daromas ties fistule, kitas – ties apatinio žandikaulio kampu. Latakas  atsargiai išlukštenamas, perrišamas prie ryklės sienos ir pašalinamas. Po to užsiuvami pjūviai.

Dermoidinė ir epidermoidinė kaklo cista

▫             Išsivysto iš žiaunų sinusų, kurie būna ektoderminės kilmės. Pastebima pirmais gyv. mėnesiais.

▫             >> būna fiksuota prie paliežuvinio kaulo, aplinkinių audinių. Cistos sienelės vidus išklotas kelių sluoksnių plokščiuoju epiteliu. Dermoidinės cistos viduje aptinkama riebalų, prakaito liaukų ir į košę panašios masės su plaukais.

▫             Epidermoidinė kaklo cista riebalų ir prakaito liaukų neturi.

▫             Abi cistos esti virš ar žemiau paliežuvinio kaulo. Jos gali supūliuoti.

▫             Gydymas tik operacinis. Pašalinama su kapsule.

Kreivakaklystė

= torticollis = caput obstipum. G.b. įgimta/įgyta

Priežastys:

  • stuburo slankst. vystymosi anomalijos ( 2 sl-lių suaugimas, kaklo stuburo I-ojo slankstelio suaugimas su pakaušio kaulu
  • kaklo šonkauliai

Matyti pakreipta į šoną galva. Veidas pasuktas į sveiką pusę, asimetriškas. Kaukolės pagrindo ir apatinio žandikaulio asimetrija. Nesveikos pusės skruostas atrofavęsis, sveikos – hipertrofavęs. Kaklo dalies stuburas iškrypęs į vieną pusę, krūtinė į priešingą ( kompensacinė skoliozė ). M.sternocleinomast. randuotas, sutrumpėjęs.

Gydymas:

▫    Konservatyvus gydymas efektyvus tik pirmais gyv. mėn.

▫    Nuo 8-12 mėn à operacija ( surandėjuso m.SKM plastika. Randas arba perpjaunamas arba pašalinamas su fascija. Pašalinti surandėjusius audinius)

▫    Po operacijos – ant kaklo tvarstis – galva hiperkorekcijos padėtyje

Kaklo šonkauliai

Būna 1% žm. Dažnai abipusiai.

Paprastai prasideda nuo VII kaklo slankstelio, gali prasidėti ir nuo VI ar V. Ilgis įvr.

Šonkaulio laisvas galas baigiasi minkštuosiuose audiniuose, kartais yra prisisegęs prie sternum ar I krūtinės šonkaulio.

>> asimptominis, gali spausti  nervus à skausmas, parastezijos. Jei spaudžia kr-les à ranka mėlynuoja, šąla.

Gyd: Operuojama tik tada kai yra skausmai, parastezijos. Šonkaulis šalinamas su periostu

 

 

Ankstesnis straipsnisHIPERTROFINIŲ IR KELOIDINIŲ RANDŲ GYDYMAS
Kitas straipsnisRenginio vietos parinkimas

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here