fotoaparatu remontas

Fotografija – tai atskira meno šaka, kurios vienu iš svrabiausių elementų yra laikomi foto arba šviesos filtrai.

Dažniausiai naudojami šviesos filtrai:

Ultravioletinis

Šviesiai žalsvas

Žalsvas

Šviesiai geltonas

Geltonas

Oranžinis

Raudonas

Žydras

Neutralaus tankio

Ekspozicijos pailgėjimo koeficientai apskaičiuoti, naudojant izopanchromatinės sensibilizacijos emulsiją.

Kitų gaminamų filtrų markiruotė yra tokia pat, skiriasi tik skaičiai, reiškiantys filtro intensyvumą.

 

Jeigu, testo metu, šaltosios spalvos nuotraukoje atrodo tarsi per mažai eksponuotos, tamsios, o šiltosios spalvos – atvirkščiai, vadinasi emulsija yra labiau jautri šiltosioms spalvoms (ilgųjų bangų šviesos spektrui), kitaip tariant, ši emulsija yra superpanchromatinės sensibilizacijos, tada reikalingas žalsvas filtras.

Tačiau reikia vengti šviesos filtrų kai jie nėra būtini, nes bet kokios pridėtinės optinės priemonės mažina objektyvo ryškumą.

 

Ultravioletinis ( bespalvis ) šviesos filtras skirtas fotografinei medžiagai apsaugoti nuo kenksmingo aplinkos ultravioletinių spindulių poveikio. Rekomenduojamas fotografuojant kalnuose, prie jūros. Ypač naudingas spalvotosios fotografijos praktikoje.

Žalsvieji šviesos filtrai Juodai-baltoje fotografijoje yra bene populiariausi. Jais pasiekiamas spektrinis jautrumas, artimiausias mūsų regos organų šviesos spektriniam jautrumui. Šie filtrai sulaiko dalį mėlynųjų ir raudonųjų spindulių ir teisingai perteikia žalią spalvą, kurios gamtoje apstu. Jie gerai išskiria debesis ir dangų. Filtrai tinka ir portretams fotografuoti, tiek esant natūraliam, tiek dirbtiniam apšvietimui.

Žaliasis filtras patamsina raudonos spalvos gėlių žiedus, o žalius lapus pašviesina.

Geltonasis filtras iš dalies sulaiko ultravioletinius ir mėlynuosius spindulius, todėl padidina saulėto peizažo, šešėlių kontrastus ir išryškina debesis. Efektyviai veikia, fotografuojant kalnuose, prie jūros ir saulėtus žiemos peizažus.

 

Oranžinis šviesos filtras veikia kur kas stipriau negu geltonasis. Jis pašalina ūką, stipriai padidina vaizdo kontrastus. Tamsina mėlyną ir žalią spalvas, o oranžinę ir raudoną šviesina. Tinka reprodukuojant mėlynos spalvos brėžinius. Gali būti naudojamas didinant nuotraukas, kai reikia padaryti kontrastingesnį atvaizdą.

Oranžinis filtras nuotraukai priduoda šiltumo.

Raudonasis filtras veikia panašiai kaip oranžinis, bet kur kas veiksmingiau. Naudojamas, norint gauti nuotraukoje pašviesintus raudonus objektus arba labai tamsų, dramatišką dangų. Saulėtą dieną su raudonu filtru galima gauti “mėnesienos” įspūdį. Darant su juo portretines nuotraukas, panaikinamos strazdanos, patamsėja žydros akys, smarkiai pašviesėja plaukai ir veido oda. Tačiau filtro negalima naudoti dirbant su ortochromatinės sensibilizacijos medžiagomis.

Raudonas filtras pašviesina raudonus žiedus, o žalius lapus patamsina.fotografo paslaugos

Žydrasis šviesos filtras sulaiko oranžinius ir raudonuosius spindulius. Naudojamas, norint sumažinti saulės apšviestų objektų kontrastus arba peizažinėse nuotraukose paryškinti atmosferos ūką. Ypač naudotinas dirbant su didelio jautrumo (pvz., 250 stand. vnt.) filmais dirbtinėje šviesoje.

Mėlynasis filtras veikia panašiai kaip ir žydrasis, tik kur kas efektyviau. Spalvotoje fotografijoje jis gali būti panaudotas fotografuojant esant dienos, natūraliam apšvietimui su fotojuostele, skirta dirbtinio apšvietimo sąlygoms.Šiuo atveju grąžinamas normalus spalvų temperatūrinis balansas.

 

Neutralaus tankio (ND) šviesos filtrai yra skirti sumažinti šviesos srautui, esant per stipriam apšvietimui, tai yra kai reikia fotografuoti stiprioje šviesoje mažai diafragmuotu objektyvu. Jie yra gaminami įvairaus tankumo, pvz., nuo 4 iki 64.

Neutralaus tankio filtrų klasifikacija.

Poliarizacinis šviesos filtras įgalina panaikinti blyksnius bei atspindžius, fotografuojant blizgančius objektus, įstiklintus paveikslus, vitrinas ir pan. Šie filtrai pagaminti iš medžiagos, kuri poliarizuoja šviesos spindulius. Tai Islandijos špato kristalai, turmalinas, gerapatitas ir kt. Praktikoje labiausiai tinka pastarasis, nes net 0.1 mm storio plokštelė gerai poliarizuoja šviesą.

Poliarizaciniai filtrai sudaryti iš dviejų lygiagrečiai sudėtų poliaroidų, kurių priekinį galima sukioti ir nustatyti reikiamu kampu. Poliarizacinį filtrą patogu naudoti veidrodinėse kamerose. Neturint jų, reikia poliaroidus taip nustatyti, kad išnyktų nereikalingi blyksniai bei atspindžiai, o po to, nekeičiant padėties, užmauti filtrą ant objektyvo.

Poliarizacinio filtro veikimo rezultatas priklauso nuo kampo, kurį sudaro objektyvo ašis su fotografuojamo objekto paviršiumi. Didžiausias efektas gaunamas tada, kai tas kampas yra lygus 33o (vandeniui 37o). Ekspozicijos trukmę reikia padidinti 3 – 4 kartus.

Difuzoriai (šviesą sklaidantys stiklai) naudojami kai norima išvengti per aštraus ryškumo. Difuzorių sudaro plokščias stiklas, ant kurio paviršiaus yra korių formos tinkelis, kuris sklaido šviesą. Uždėjus jį ant normalaus objektyvo, gaunamos tokios švelnios nuotraukos, lyg būtų fotografuotos specialiu portretiniu objektyvu. Ekspozicijos didinti nereikia. Difuzoriai nerekomenduotini spalvotajai fotografijai, nes jie skaido spalvas.

Naktinėse nuotraukose, į kurių kadrą patenka gatvės žibintai, galima gauti savotišką efektą panaudojus Sklaidomąjį  filtrą.

Sklaidomasis šviesos filtras.

Tai paprastas skaidrus stiklas ant kurio išbraižyti kvadratai bei žvaigždutės. Tokį fltrą nesunku pasidaryti pačiam: nuvalius stiklą acetonu, galima linijas nubraižyti skaidriu laku. Filtrą reikia uždėti ne ant objektyvo, o ant blendos, kad būtų nutolęs nuo objektyvo kelis centimetrus. Ekspozicijos didinti nereikia. Su šiuo filtru padarytose naktinėse nuotraukose visi tiesioginės šviesos šaltiniai (gatvių žibintai) “skleis” spindulius, kurie pagyvins niūrų nakties vaizdą.

Fotografijai naudojami ir kitokie specialūs filtrai: pusfiltriai, filtrai skirti fotografuoti ultravioletinėje bei infraraudonojoje šviesoje. Pastarieji labiau taikomi mokslinėje fotografijoje.

The color asterisk allows you to predict the effects of a colored filter on various

 

Čia parodyta kaip Juodai-Baltoje fotografijoje 6 pagrindinės spalvos (raudona, žalia, mėlyna, geltona, purpurinė ir žydra) reprodukuojasi, kai nufotografuota be jokio filtro (A), per raudoną filtrą (B), per žalią filtrą (C) ir per mėlyną (D).

Ankstesnis straipsnisAPŠVIETIMO LEMPŲ, NAUDOJAMŲ SPALVOTOJE FOTOGRAFIJOJE SPEKTRINĖ CHARAKTERISTIKA
Kitas straipsnisFOTO PASLAUGU VERTINIMAS

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here