Nepriklausomai nuo to, apie kokius pastatus (gyvenamuosius, komercinės ar kitos paskirties) bekalbėtume, visiems šiems, tiesa, su tam tikromis išimtimis, yra reikalingas energetinio naudingumo sertifikatas. Tai – procesas ir šio rezultatus perteikiantis dokumentas, informuojantis apie statinio suvartojamos energijos efektyvumą. Straipsnyje apžvelgsime aktualiausius niuansus, susijusius su šia tema.

Energetinio naudingumo sertifikavimas – procesas, kurio metu yra atliekamas statinio energetinis efektyvumas ir šiam priskiriama energetinio naudingumo klasė. Šis rodiklis žymimas raidėmis nuo A iki G. A klasė – efektyviausia, G – mažiausiai efektyvi. Pastatų energetinio efektyvumo sertifikavimas mūsų šalyje yra įtvirtintas nuo 2005 metų.

Energetinio naudingumo sertifikatai yra būtini tais atvejais, kai baigiamos NT objekto statybos nepriklausomai nuo šio paskirties, ketinant statinį parduoti ar išnuomoti, keičiant statinio dalių skaičių, pavyzdžiui, atliekant statinio šildymo ar vėdinimo sistemų keitimą. Tiesa, jei ir patektume į tas išimtis, kurioms šios procedūros reikalavimas nėra taikomas, energetinio efektyvumo procedūros atlikimas suteikia naudingos informacijos, kaip ekonomiškiau pastatą eksploatuoti. Ši paslauga taip pat aktuali ir dėl to, jog NT savininkas gauna pagrįstą informaciją apie būsimas pastato šilumos ir elektros energijos bei kitas eksploatacines išlaidas. Energetinio naudingumo sertifikate pateiktų rekomendacijų laikymasis gali gerokai kilstelėti ir NT objekto vertę.

Jei manote, kad žinote visus reikalavimus, taikomus statinių energetiniam efektyvumui pasiekti, dar kartą skirkite laiko pastarųjų analizei: jie reguliariai atnaujinami. Pavyzdžiui, jei 2014 metai pastatyti statiniai turėjo atitikti B energetinio efektyvumo klasę, taip pastatyti po 2021 metų turės būti jau A++ klasės.  

Šią paslaugą, kaip ir visas kitas, atlieka toje srityje dirbantys asmenys bei įmonės. Jums tereikia išsirinkti, kuriuo paslaugos teikėju pasitikėti bei sumokėti už paslaugą prašomą kainą. Savaime suprantama, ši pas kiekvieną teikėją gali būti skirtinga, tačiau pats procesas yra panašus. Atliekant statinių energetinio naudingumo sertifikavimą, yra įvertinami tokie veiksniai ir ypatumai kaip, pavyzdžiui, statinio dydis, sienų izoliacijos būklė, apšvietimui suvartojamos energijos kiekis, langų energinis efektyvumas, šildymo bei vėdinimo sistemų veikla ir kita. Energetinio naudingumo sertifikato kaina priklauso nuo pastato sudėtingumo.

Ankstesnis straipsnisTraumos ir kaip jų išvengti?
Kitas straipsnisPatarimai, kaip visuomet atrodyti stilingai