Gyvenime yra daug galimybių teikti kitiems džiaugsmą. Tai galime daryti ne tik per šventes, bet ir eilinėmis dienomis. Truputis dėmesio gali praskaidrinti net blogiausią ir sunkiausią gyvenimo dieną.
Gauti dovaną yra didžiausias gyvenimo malonumas, ypač ją gauti netikėtai ir nelauktai, tačiau daugeliui iš mūsų yra nepaprastai sunku išrinkti dovanas kitiems. Tikriausiai tai ir yra pagrindinė priežastis, kodėl pasirinkau šią temą. Stengsiuosi atkreipti dėmesį į dovanojimo ypatybes, susisteminti dovanos rinkimo procesąir padėti tiek sau, tiek referato skaitytojams išvengti esminių klaidų renkant dovanas.
Nesavanaudiška dovana, nepriklausomai nuo jos vertės, visada žadina žmoguje nuoširdų atsaką. Būtent todėl taip svarbu mokėti dovanas išrinkti ir įteikti. Šiame sudėtingame procese išryškėja dovanotojo skonis, fantazija, išradingumas, išprusimas ir taktas.
- Dovanos
Dovanok tiek suaugęs, tiek būdamas vaikas
Tačiau visuomet užtikrintai.
Kai apdovanotieji vertins dovaną,
Tegu tavo sąžinė bus rami.
Dovanok tai, ką turi savyje-
Nuomonę, skonį ir humorą,
Taip,kad tavo paties džiaugsmas
Pirmiausiai, tave pakankamai apdovanotų.
Dovanok dvasingai, be apgaulės.
Atsimink,
Kad tavo dovana esi tu pats
(Joachim Ringelnak)
(Geor Ineze, 1999, p. 30)
Dovanos teikiamos Kalėdų, Naujųjų metų, šeimos švenčių, Motinos bei Tėvo dienų, gimimo dienos, vardinių, jungtuvių metinių, valstybinių švenčių progomis, bei einant į svečius.
Dovana turi atitikti proga: kai ji teikiama jubiliejų ar reikšmingų žmogaus gyvenime įvykių proga, ji gali būti vertingesnė, paprastesne proga – paprastesnė. Tačiau reikia stengtis nedovanoti tokių dovanų, kokių pats nenorėtumėte gauti.
Labai svarbu dovaną įteikti laiku. Praėjus iškilmėms, įteikta dovana ne tokia reikšminga. Ji skirta konkrečiai tam asmeniui, kuriam dovanojama, todėl dera žinoti to žmogaus pomėgius, o gal ir norus. Tačiau jo paties klausti – neetiška. Pasiteirauti galima draugų ar artimųjų.
Nedera dovanoti labai brangių, įpareigojančių ar per daug asmeniškų dovanų.
Už visas dovanas (nesvarbu kokia jų materialinė vertė) reikia nuoširdžiai dėkoti.
Pasak Dagmar von Cramm (2005), dovanų dovanos- taip pat menas. Priimti dovanos reikia mokytis.Nesvarbų,kaip dovanėlė patinka,- privalu maloniai padėkoti.(p. 38)
Gautą dovaną būtina išvynioti, ja pasigrožėti. Ivan Pankeev (1999) teigia „Во всяком случае необходимо одно маленькое условие – благодарность. Следует быть благодарным не за подарок, а главное за внимание и доброе намерение, которые руководили дарящими.“(p.250)
- Kaip išrinkti ir įteikti dovanas?
„Norint išrinkti gerą dovana, reikia turėti laiko ir truputį pagalvoti, bet nebūtina išleisti daug pinigų.“ (Amy Vanderbilt, 2007, p.115)
- Dovana turi atitikti progą. Prieš dovanojant reikia nuspręsti kokio tipo ir vertės dovanos ieškosime konkrečiai progai. Brangi dovana dar nereiškia, kad ji bus geresnė.
- Dovanas įteikite laiku. Čia nelabai tinka posakis „geriau vėliau negu niekada“, nes vėliau gauta dovana jau nebeteikia tiek džiaugsmo ir gali dovanų gavėjui sudaryti papildomų nemalonumų (jūs įteikiate dovaną atvykęs į svečius, o gavėjas jaučiasi, kad dabar privalo jus vaišinti, skirti jums laiko, net jei sugriautų savo planus).
- Nedovanokite dovanų, kokių jūs pats nenorėtumėte gauti. Dažnai padovanoję dovanas nematote gavėjo veide džiaugsmingos išraiškos? Galbūt per mažai dėmesio skiriate tos dovanos praktiškumui arba tingėjote paieškoti dovanos, kuri ne tik padėtų nusikratyti ieškojimo naštos, bet ir bent jau iš dalies atitiktų gavėjo pomėgius.
- Dovanos kaina turi atitikti dovanojančiojo galimybes. Dosnumas ne pagal kišenę, turint tam tikras kitiems žinomas galimybes, yra labai nepageidautinas dalykas.
- Nedovanokite labai brangių dovanų. Net jei jūsų turtinės galimybės yra be galo didelės ir galite dovaną pirkti užmerkę akis prieš jos kainą, reikėtų nepamiršti, kad brangiomis dovanomis statote gavėją į nepatogią padėtį ir versite jį (net to nenorėdami) nuolat jaustis skolingu.
- Dovanos turi atitikti tų, kuriems dovanojamos, galimybes, charakterį, skonį, interesus ir gyvenimo būdą. Įsivaizduokite, kad vegetarui padovanojate mėsos smulkintuvą – manau žmogus jį tiesiog išmestų ar kažkam atiduotų, o apie jus pagalvotų, kad mažai juo domitės.
- Dovaną rinkite iš anksto. Net ir nusprendę ką pirksite, žinodami žmogaus pomėgius, gyvenimo būdą, nepalikite dovanos pirkimo paskutinei minutei, nes visada gali atsitikti taip, kad nerasite, ko ieškote ir greitai sugalvoti atsarginį variantą bus labai sunku. Žmonės visada jaučia, kai teikiama „paskutinės minutės“ dovana. Ir tai jiems neteikia daug džiaugsmo.
- Dovanokite tik tokią dovaną, kokios norėtumėte pats.
- Venkite pirkti per daug asmeniškas dovanas, ypač jei jos skirtos ne šeimos nariui, mylimajam ar geriausiam draugui.
- Svarbu ir dovanos supakavimas. Teikiant dovaną nepamirškite, kad pirmas žvilgsnis kris į dovanos pakuotę. Reklamos dėsniai rodo, kad žmonės labiausiai kreipia dėmesį į gražiausiai supakuotas dovanas.
- Atvirukas prie dovanos. Jei dovaną įteikiate ne asmeniškai arba siunčiate per kurjerius, būtina pridėti raštelį apie sveikintoją. Labai nemandagu versti žmogų spėlioti, kas jį sveikina. Anonimiškai galima teikti gėles savo simpatijoms, bet ir tai jausti saiką.
- Dovanos kainą nuplėškite prieš ją dovanojant. Kadangi esmė slypi ne dovanos kainoje, yra labai nemandagu palikti priklijuotą etiketę, ypač jei ant jos yra užrašyta, kiek išleidote šiam pirkiniui. Toks gestas bus palaikytas, kaip perspėjimu, jog pigesnė dovana jūsų taip pat netenkintų.
- Jei dovanojate ne artimam asmeniui neklauskite, ko jis nori. Rinkitės universalias dovanas (knygas, gėles, darbo kalendorius ir pan.), tačiau dovanų specialistai pataria delikačiai artimo žmogaus paklausti, kokios dovanos jis norėtų – geras siurprizas trunka 5 sekundes, gera ir naudinga dovana bus atsiminta visą gyvenimą. Tad tam tikrose situacijose galime truputį nusižengti dovanojimo taisyklėms.
- Gavus dovaną nediskutuokite apie ją. Išklausius padėkos žodžių negalima leistis į diskusijas apie dovaną, kaip sunku buvo ją gauti ir panašiai. (V. Pruskus, 2003, p. 280 )
1.2. Kaip priimti dovanas?
Pasak Hanisch (1999), dovanas priimti reikia labai taktiškai. Kai dovana įteikiama asmeniškai, ji čia pat, įteikėjo akivaizdoje išvyniojama, išreiškiamas pasitenkinimas ir padėkojama. Ko gero, kartais gali tekti ir paveidmainiauti, bet tai yra atleistina. Užtat neatleistinas būtų dovanotojo įžeidimas. Nemandagu dovaną atidėti į šalį net nepažiūrėjus.
Gavus saldainių, vaisių, cigarečių, pyragų ar kitų panašių dovanų jų į šalį nereikėtų atidėti, o jomis pavaišinti visus svečius. (Hanisch H, 1999, p. 105 )
Už atsiųstą ar per trečią asmenį perduotą dovaną dėkojama trumpu laišku arba paskambinus telefonu. Geriausia tai padaryti tuoj pat arba artimiausiomis dienomis.
Už dovanas ir gėles, atsiųstas į namus jungtuvių metinių, jubiliejų bei kitų atmintinų datų proga, dėkojama taip pat. Visada tinka pasiųsti vizitinę kortelę su padėkos prierašu.
Etiketogidas teigia, jog ne mažiau svarbu mokėti dovaną priimti, o kartais netgi jos atsisakyti. Gavus dovaną, būtina ją tuojau pat išvynioti, apžiūrėti ir pasidžiaugti. Dovanojusiajam džiūgauti nereikėtų, kaip ir pasakoti apie sunkias dovanos paieškas, dvejones, ką išrinkti, ir panašiai. Dovanos atsisakoma tuomet, jei ji yra per daug brangi ir įpareigojanti. Tąsyk būtina pagirti dovanojusiojo skonį ir atvirai paaiškinti, kodėl negalime priimti dovanos. Tokia situacija nėra maloni, todėl, prieš dovanojant ką nors itin vertinga, reikėtų pagalvoti, ar nekils kokių nepatogumų. (Kada įteikti dovanas, 2009)
1.3. Verslo dovanos
Yra senas geras posakis, kad gudrus verslininkas žino dovanos vertę. Jis žino, kad dovanos gali padėti derybose, palaikant gerus ryšius su partneriais. Mažos dovanėlės ir suvenyrai ne tik puiki klientų gundymo priemonė, bet ir veiksminga reklama įmonei.
Ypatingo išmanymo reikia renkant dėmesį išreiškiančius daiktus vadovams ir verslo partneriams. Dažniausiai teikiamos verslo dovanos – gaminiai iš kokybiškos odos (dėklai dokumentams, vizitinėms kortelėms, portfeliai, užrašų knygelės, darbo kalendoriai), rašymo priemonės, gaminiai iš stiklo (firminės taurės, vazos, rėmeliai nuotraukoms), puodeliai, peleninės, žiebtuvėliai, pakabukai raktams, gertuvės ir t.t. Įprastai tokius daiktus puošia įmonės logotipas ir monogramos.
Itin dėmesingai ir atsakingai rinkite dovanas užsienio partneriams bei kolegoms. Ruošiant verslo dovanas reikia nepamiršti atkreipti dėmesį į tautybių skirtumus bei ypatumus. (Verslo dovanos, 2012)
1.4. Netikėtos ir netinkamos dovanos
Kartais apima noras ką nors padovanoti be jokios progos, tik išreikšti jausmus, padėką arba parduotuvėje ar knygyne ką nors pamatome ir įsigeidžiame nusipirkti.
Dovanoti tokią netikėtą dovaną – malonu ir dovanotojui, ir gavėjui. Tai gali būti cinamono lazdelės židiniui ar naujausia knyga apie roko muzikos žvaigždes; malonu yra tai, kad dovana netikėta, o ne todėl, kad ji brangi. Tik nepirkite itin prašmatnios dovanos, nes žmogus pasijus kebliai, gal jaus pareigą atsilyginti tuo pačiu. ( Lydeka , 2004, p. 80)
Netinkama yra prasto skonio dovana arba tarsi verčianti žmogų padaryti jums kokią nors malonę. Pavyzdžiui, būtų kvaila dovanoti draugui šunį, jei žinote, kad draugas neturės laiko ir noro rūpintis tuo šunimi. Būkite atsargūs dovanodami brangius juvelyrinius dirbinius, ypač jaunam žmogui, ir vadovaukitės sveika nuovoka, jei dovanojate žmogui, su kuriuo jus sieja darbo reikalai. Prieš pirkdami gerai pagalvokite ar daiktas tiktų tam žmogui ir tik tuomet išrinkite tinkamą dovaną. (Lydeka,2004, p. 80)
2. Gėlių dovanojimas
Gėlės — geriausia dovana, ir visai neįpareigojanti. Puokštė kiekvienam pagal kišenę. Ji gali būti įvairiausių formų bei derinių. Gėles tinka dovanoti įvairiomis progomis. Jos pradžiugina mūsų mylimus ir gerbiamus žmones.
2.1.Kas ir kam gali dovanoti gėles
Hanisch teigia, kad gėlės galite dovanoti beveik kiekvienam ir bebeik kiekviena proga. (Etiketo ABC: prie vaišiu stalo,1999, p. 31)
Vaikai gali dovanoti gėles visoms savo šeimos narėms — motinai, seseriai, močiutei, tetoms, krikštomotinai. Mažylis labai noriai neša gėles savo auklėtojai, mokytojai; paauglys, deja, to kažkodėl vengia.
Moteris gali dovanoti gėles kitai moteriai.
Vaikinui tinka gėles dovanoti panelei, vyrui — damai, nepaisant amžiaus, tarnybinio rango, visuomeninės padėties. Vyrams reikia įsidėmėti, kad moterys yra itin jautrios gėlėms. Moteris, gavusi dovanų gėlę, akimirksniu pralinksmėja, tampa laiminga, jaunatviška, atlaidi ir švelniai mylinti kaip pirmojo pasimatymo metu.
Vyrai vienas kitam dažniausiai gėlių nedovanoja, išskyrus tarnybinio paaukštinimo ar jubiliejaus proga. Tomis reikšmingomis dienomis, taip pat per gimtadienius, vedusiems vyrams skirtos gėlės įteikiamos jo žmonai. Tėvui su sūnumi, savaime aišku, tokia taisyklė negalioja. (Gėlių dovanojimas, 2012)
2.2. Progos, kuriomis dovanojamos gėlės
Gėles tinka dovanoti visiems ir visomis progomis. Jos dovanojamos taip dažnai, kaip tik įmanoma ir kada norima. Labiausiai vertinamos gėlės, gautos be ypatingos ir pastebimos priežasties, tiesiog paliudijančios draugystę, švelnų prieraišumą, meilę.
Gėles tinka dovanoti beveik visomis progomis: Motinos dieną, Valentino dieną, premjeros ar jubiliejaus proga. Jos pradžiugins mamas, varduvininkus, jubiliatus, sutuoktinius, ligonius, mokytojus, aktorius. Puokštelė žibučiu ar keletas bijūnų tiks ką nors pasveikinti, padėkoti, išreikšti užuojautą ar paguosti.
Jei esate pakviestas vakarienės ir norite nusiųsti šeimininkei gėlių, iš anksto paskambinkite (jei lauksite iki paskutinės dienos, šeimininkė tikriausiai jau bus pati užsisakiusi) ir paklauskite, kokios puokštės ir kokių spalvų ji norėtų. Jei nešate gėlių nedidelės šventės proga, pavyzdžiui, per neoficialius pietus, nevarginkite šeimininkės, versdami tvarkyti puokštę; paprašykite vazos ir patys pamerkite gėles. Arba nuneškite gėlę vazone. ( Amy Vanderbilt, 1996, p.115)
Ir šventei, ir šokių vakarui gėlėmis puošiami kambariai, jos pagyvina vaišių stalą, suteikia džiaugsmo brangiems žmonėms. Gyvos gėlės tinka visiems pakvietimams į nedidelį draugų būrelį ar kur nors į namus; atvykstant poroms, vyriškis įteikia gėles namų damai. Aišku, tai turi būti puokštė, o ne vazoninė gėlė.
Dovanoti gėles būtina:
- Džiaugsmingo įvykio — vaiko gimimo, krikštynų, Pirmosios Komunijos, sužadėtuvių, jungtuvių, gimtadienio, mokyklos baigimo, tarnybinio paaukštinimo proga, taip pat per kalendorines bei valstybines šventes, atmintinas dienas.
- Jeigu norite kam nors atsidėkoti už pagalbą, padarytą paslaugą.
- Atsiprašyti.
- Gėlės pradžiugina ligonį. Žinia, jog nesi užmirštas, kad kažkam rūpi, kelia nuoširdų džiaugsmą ir padeda greičiau pasveikti.
- Į laidotuves nedera eiti be gėlių.
Gėlių nereikia nešti:
- Kai kviečiama į restoraną, gėlės siunčiamos šeimininkei į namus prieš renginį.
- Per užuojautos vizitus;
- Būnant garbės svečiu. (Gėlių dovanojimas, 2012)
2.3. Gėlių parinkimas ir jų reikšmės
Gėlės parenkamos visų pirma atsižvelgiant, kokia proga jos dovanojamos, taip pat į gavėjo lytį bei amžių, netgi šeimyninę padėtį, nuo metų laiko ir nuo žmogaus, kuriam dovanosime.
Tam, kas nežino, kokią puokštę dovanoti, geriau būtų pasitarti su gėlininku arba gėlių pardavėju. Kaip specialistai, jie, remdamiesi savo patirtimi, duos gerų pasiūlymų, kokias gėles parinkti moteriai ir kokias – vyrui. O dėl spalvų manoma taip: šeimininko pageidavimai yra svarbesni už tradicines taisykles. Jeigu žmogus žavisi viskuo, kas egzotiška, svečiui leistina atvykti su palme vazone.
- Jei siunčiate gėles į namus ar į darbą, pasistenkite, kad gėlių spalvos derėtų prie interjero.
- Jei norite siųsti gėlių laidotuvėms, pirma paskambinkite į bažnyčią ir paklauskite, ar galima. Pavyzdžiui, į žydų laidotuves gėlių nesiunčiama.
- Kaisiunčiategėles, parašykiteraštelį patys, onepirkiteiš gėlininko.
- Kadirkaipsunkusurastigyvų gėlių irkokiosbrangiosjosbūtų, niekadanesiųskitedirbtinių.
Kaiužsakotegėles į kitąmiestą, smulkiainupasakokite, kokiospuokštės (argyvosgėlės) norite. Jeigėlesgaunanevisai šviežais, gavėjasturijumspaskambinti, kadgalėtumėtenusiųstinaują puokšte. Yratokiapaslauga, kaigalimaužsisakytigėlių kiekvienaisavaiteiarmėnesiui.Tai gali būti nuostabi dovana, bet tik tada, jei firmą kas nors labai rekomendavo arba ji turi gerą vardą. Puiki dovana — gero gėlininko atsiųstas pažymėjimas dovanai.
Įprasta puokštę sudėti iš neporinio gėlių skaičiaus, bet tai visai nesusiję su protokolo taisyklėmis. Be to, įmantresnės gėlių kompozicijos leis jums išvengti tokio skaičiavimo.
Puokštės dažnai suvyniojamos į nepermatomą popierių, o kai ore temperatūra minusinė, lepioms gėlėms apsaugoti reikia net keleto jc sluoksnių. Tokiais atvejais gėles prieš įteikiant reikia išvynioti. Tiesa,visai nebūtina grūsti popieriaus į kišenę ar padėti artimiausiam kaimynui prie durų: jei arti nėra šiukšlių dėžės, galima paklausti šeimininkės, kur dėti popierių. Kita vertus, jei svečias įteikė šeimininkei į nepermatomą popierių įvyniotas gėles, ši jokiu būdu neturi stebėtis — galbūt jis tuoj pat atsiprašys ir viską paaiškins.
Kartu su gėlėmis arba vietoj jų galima įteikti kokią nors dovanėlę.
Nepirkite fikuso ar kaktuso; juos dovanokite tik tuomet, jei žinot, kad jūsų draugams tokie augalėliai patinka.
Suaugęs vyras gali dovanoti:
- ištekėjusiai ar netekėjusiai damai visokias gėles, išskyrus raudonas rožes;
- mylimai moteriai irgi įvairias gėles, bet dažniausiai raudonas rožes;
- kai norima duoti ženklą apie „slaptą meilę”, pastelės spalvos rožių puokštę, per vidurį įdėjus raudoną rožę.
- Vaikui gimus, per krikštynas, Pirmąją Komuniją, sužadėtuves, jungtuves dovanojamos baltos arba pastelės spalvų gėlės: rožės, lelijos, alyvos ir kt.
Moterys kitoms moterims gali nedvejodamos dovanoti visokias gėles, išskyrus raudonas rožes. Smagu dovanų gauti gėlių vazonuose.(Gėlių parinkimas ir jų reikšmės, 2012)
Parenkant gėles būtina atminti, kad jau nuo senovės laikų tam tikros gėlės turėjo apibrėžtą reikšmę.
- Anemonė(plukė) — „Nepalikite manęs!”
- Gladiolas(kardelis) — rodo abejingumą jums.
- Hortenzija — prikaišioja už jūsų apsimestinį abejingumą.
- Jacintas — „Ilgiuosi!”
- Irisas (vilkdalgis) — „Esate lengvabūdė”.
- Jazminas— „Aš apkvaitęs nuo Jūsų”. Reiškia grakštumą, eleganciją, maloningumą.
- Kamelija— „Mirštu prie Jūsų kojų!”
- Našlaitė — „Jūs esate kukli”. Krikščioniškoje simbolikoje našlaitė buvo naudojma kaip persikūnijusio į žmogų Dievo Sūnaus nuolankumo ženklas.
- Nasturta— „Degu iš meilės!”
- Lelija— „Jūs kilniadvasė!” Skaistumo simbolis, krikščioniškajame mene švč. Mergelės Marijos gėlė.
- Kvapusis pelėžirnis— „Esate rafinuota!”
- Laukinis narcizas — „Jūs mano pirmoji meilė!”
- Saulutė -— „Jūs graži!”
- Pakalnutė— „Galvoju apie Jus, būkime laimingi”. Krikščioniškoje simbolikoje Jėzaus Kristaus greito atėjimo ženklas.
- Neužmirštuolė— „Neužmiršk manęs!”
- Aguona — vaisingumo, sapnų, išsišokėliškumo, nemokšiškumo, taip pat abejingumo simbolis.
- Narcizas — rodo savimeile, jausmų šaltumą, aikštingumą ir abejingumą.Gėlės pavadinimas bei reikšmė siejama su graikų mitu apie Narcizą, kuris, vandenyje išvydęs savo atvaizdą, į jį įsimylėjo ir nuskendo norėdamas jį apglėbti. Po to pavirto gėle — narcizu.
- Gvazdikas — „Jūs turite varžovę’1. „Aš jūsų nebemyliu”.
- Raktažolė — „Mylime kits kitą vien todėl, kad atėjo pavasaris”.
- Bijūnas — „Aš sutrikau”.
- Rožė — „Jūs nekalta!” (balta); „Aistringai myliu!” (raudona); „Esate lengvabūtė ir neištikima!” (geltona). Senovės Romoje rožė buvo tradicinis pergalės, didybės ir meilės simbolis. Ji buvo ir meilės deivės Veneros gėlė. Krikščioniškoje simbolikoje jau nuo ankstyvųjų krikščionybės laikų raudona rožė simbolizavo kančias, o balta — skaistybę.
- Rugiagėlė— „Aš Jums ištikimas”.
- Medetka — „Aš pavyduliauju”.
- Alyvos — „Jūs sužadinate meilę”.
- Tulpė — „Mano meilė tikrai nuoširdi”.
Nelabai mėgstama dovanoti chrizantemas, kalijas, hortenzijas. Jas įprasta nešti velioniui. Trispalvė našlaitė irgi yra atminimo simbolis, o plukė — liūdesio ir gedulo gėlė. (Gėlių parinkimas ir jų reikšmės, 2012)
2.4 Gėlių įpakavimas
„Dar visai neseniai pagal etiketo reikalavimus gėles buvo privalu teikti be pakuotės. Tačiau tai netaikytina, kai pakuotė ir gėlių puokštė sudaro vieningą, nedalomą meninę visumą. Be to, tokias puokštes kur kas patogiau laikyti.
Manoma, jog gėlių puokštę reikia sudėti iš neporinio stiebelių skaičiaus, bet tai visiškai nieko bendro neturi su tinkamos elgsenos taisyklėmis. Dabartinės gėlių kompozicijos ir naujos galimybės sudėti puokštę leis jums išvengti tokio skaičiavimo. Juk šitai ne taip ir svarbu, kai puokštė didelė.”(Gėlių įpakavimas, 2012)
2.5. Vazoninių gėlių dovanojimas
„Gėlės vazonėliuose dovanojamos tiktai žinant, kad tas žmogus, kuriam jos skiriamos, labai mėgsta tokias gėles, be to, turi vietos joms pastatyti. Juk žmogus gali gyventi visiškai mažame kambarėlyje. Jas tinka dovanoti vyresnio amžiaus žmonėms, tačiau gėlių vazonėliuose nederėtų statyti ant valgomojo stalo.
Gėlės vazonuose dovanojamos tik labai artimiems draugams, jos įteikiamos asmeniškai. Ligoniui geriau nedovanoti gėlių vazone, nes dirvožemyje esančios bakterijos jam gali pakenkti.
Gėlės ir augalai vazonuose įteikiami esant ypatingam pageidavimui.”(Vazoninių gėlių dovanojimas, 2012)
2.6. Gėlių įteikimas
Vyniojamasis popierius prieš įteikiant turi būti nuimtas; vėliau šeimininkas ar šeimininkė tą popierių iš svečio paims; jei gėlės suvyniotos į permatomą foliją, tai ji nenuimama.
Šiandien vis madingiau tampa pasiųsti gėles į šeimininko namus jau pirmojoje pakvietimo dienos pusėje. Prie šios puokštės reikėtų pridėti vizitinę kortelę, kur ranka parašoma, pavyzdžiui, kad jūs iš anksto džiaugiatės šiuo vakaru. Jei nebuvo galimybės pasiųsti gėlių iš anksto ar atnešti pačiam, visai gražu pasiųsti jas šeimininkei kitą dieną (jokiu būdu ne vėliau), pridėjus laišką ar vizitinę kortelę su trumpa, ranka rašyta padėka.
Asmeniškai įteikiamos tik smulkesnės puokštės, dideli gėlių krepšiai per parduotuvės pasiuntinį ar firmos agentą siunčiami gavėjui į namus su savo vizitinėje kortelėje įrašytais sveikinimais. Išsiruošus į didesnes iškilmes — vakarienę, vestuves ir kt., taip pat pravartu gėles pasiųsti iš anksto. Jei gėlių krepšelis siunčiamas vyro tarnybinio ar mokslinio paaukštinimo proga, jis adresuojamas jo žmonai.
Norint šeimininkams padėkoti už malonius pietus arba vakarienę, gėlės nusiunčiamos namo kitą dieną.
Eidami tiesiog pasisvečiuoti pas draugus, gimines, pasiimkite gėlių puokštelę.
Lankant ką nors ligoninėje galima nunešti ne tik vaisių ar sulčių, bet ir mažą puokštelę gėlių. Sergančiam žmogui negalima dovanoti svaigiai kvepiančių žiedų, didelių puokščių. Jei asmeniškas lankymas nepageidautinas ar neįmanomas, ligoniui gėlių galima perduoti.
Gėlės tinka ir liūdną netekties valandą. Gėles, krepšelius, vainikus priimta nešti į šarvojimo vietą. Perduoti juos per ką nors ar siųsti į namus, kuriuos ištiko nelaimė, nemandagu. (Gėlių įteikimas, 2012)
2.7. Gėlių priėmimas ir padėka
„Gėlės nudžiugina kiekvieną, jas reikia priimti su šypsena ir nuoširdžia padėka. Jeigu laukiate ateinant svečių, kurie pratę dovanoti gėles, iš anksto pasiruoškite virtuvėje vazas su vandeniu. Pamerkę gėles, nuneškite į kambarį, neužmirškite parodyti dovanotojui, kad esate patenkinti. Jei gėlės buvo anksčiau atsiųstos į namus, pastatykite vazą arba krepšelį su gėlėmis matomoje vietoje ir padėkokite siuntėjui.
Rūpestinga šeimininkė nepaliks puokštės virtuvėje – juk dovanojusiajam didžiausias malonumas matyti, kad gėlėmis džiaugiamasi. Žinoma, jei svečių daug, ne visada tai pavyksta parodyti.
Savaime suprantama, šeimininkas visada dėkoja už gėles ir dovanas. Tą dėkingumą paprastai pareiškia po oficialių iškilmių rašytine forma: arba parašo ranka, arba spausdina. Kai svečių būna daug, padėkos tekstą priimta spausdinti. Jei tokia forma jums atrodo nieko nesakanti, galite kelias eilutes prirašyti ranka.” (Gėlių priėmimas ir padėka, 2012)
Išvados
Kaip jau supratote dovanų teikimo tradicijos yra senos, o dovanojimo meno reikia ilgai mokytis. Kiekvienas norime, kad mūsų dovana būtų pasidžiaugta, ji primintų ne tik malonias akimirkas, bet ir brangius žmones. Svarbiausia ne dovanos kaina, o laikas skirtas tos dovanos ieškojimui ir geri ketinimai. Tad svarbiausia taisyklė – einant ieškoti dovanos, nepalikite namie fantazijos, kantrybės ir nuoširdumo.
DovanuSala.lt – dovanos internetu vyrams ir moterims: šuolis parašiutu, skrydis oro balionu, dovanų kuponai, masažas Vilniuje, SPA, jodinėjimas žirgais ir kitos idėjos.