Kai kuriais atvejais galvojame, kad patogumas, kurį mums suteikia miestai, yra viskas, ko mes norime. Todėl užsiimti tokiais pokyčiais kaip saules moduliai ir kitokios panašios technologijos mums atrodo per brangu ir neverta laiko. Bet iš tikrųjų visada verta stengtis dėl to, kad turėtume geresnę energetiką, o mūsų suvartojimas būtų atsinaujinantis.

Kuo atsinaujinanti energetika geresnė už tradicinę

 

Ar reikia aiškinti, kuo ydinga įprasta mūsų energetika, ir kuo pranašiau yra saules moduliai? Daug kam, deja, reikia tai paaiškinti, nes ne visiems tai būna aišku iš anksto. Net jeigu tai bus monokristaliniai saules moduliai, net ir jie galės veikti daug efektyviau ir palankiau mūsų planetai negu įprasta energetika. Taigi, įprastoji energetika tai paprastai yra iškastinio kuro deginimas tam, kad būtų išgaunama energija. Alternatyvos yra vėjo, saulės, vandens jėgainės, kurios taip pat sukuria energiją. Palankiausia žmonėms patiems naudoti saulės kolektorius, nes būtent jie leidžia tikrai efektyviai išgauti energiją, o tam nereikia tokių didelių investicijų, kokių reikia, pavyzdžiui, vėjo jėgainėms. Iškastinis ir kitoks neatsinaujinantis kuras – tai ištekliai, kuriuos mes suvartojame per greitai, kurie vieną dieną tiesiog baigsis.

Stambios įmonės naudoja saulės modulius

 

Iš tiesų teigiamus pokyčius galima pastebėti pirmiau nuo tų, kas turi didesnę perkamąją galią inovacijoms. Šiuo atveju tai – tiesiog verslas, kuris visada yra labiau pasirengęs investuoti. Tad nenuostabu, kad ir fotovoltiniai saulės moduliai pirmiau buvo perkami būtent iš verslo pusės. Tokiu būdu saulės modulių gamyba tapo iš tiesų labiau reikalingu dalyku. Verslas skaičiuoja investicijas ir žino, kada saulės moduliai Lietuvoje pradės nešti pelną. Pavieniai žmonės irgi kai kurie diegia tokias inovacijas, bet dažniau dėl to, kad apskritai palaiko tokią idėją.

Ir maži žingsniai padeda

 

Kad saulės modulių efektyvumas tikrai pastebimas, žino kiekvienas, kas galiausiai bando elektros gauti iš modulių. Vasarą efektyvumas didžiausias, tačiau jis neabejotinai juntamas ir žiemą, jeigu diena yra giedresnė. Ūkanotą dieną, aišku, sunkiau, tačiau tai taip pat nėra nulinis efektyvumas.

Taigi, saulės kolektoriai gali leisti mažais žingsniukais eiti į priekį ir pasiekti mažesnį iškastinio kuro suvartojimą bei kitus pliusus. Kai saulės elektrinės komponentai yra gaminami net ir Lietuvoje, visa tai daryti – dar lengviau.

Lietuva ir užsienis: skirtumų yra ne tik praktikoje, bet ir požiūryje

 

Pasivažinėjus net ir po artimiausias kaimynystes (Lenkiją, Vokietiją, Estiją), tose šalyse, kurias laikome pažangesnėmis, pamatysime daug įvairių atsinaujinančios energetikos variantų, kuriuos naudoja tiesiog paprasti žmonės, o ne verslai. Kiek daug pamatysime besisukančių vėjo jėgainių. Kaip nemažai pamatysime ir kitokių variantų, tai yra, saulės kolektorių ir modulių ant stogų. Ypač daug tokių dalykų pastebėsime ten, kur yra daugiau gauta ir įsisavinta investicijų iš Europos Sąjungos. Taigi, skirtumų tikrai yra tarp žmonių, tačiau ar pakankamai? Galima manyti, kad mūsų šalyje pokyčiams reikia pirmiausia pokyčių galvoje. Tik tada daugiau žmonių ims mažiau skaičiuoti šiandienos centus, o daugiau galvos apie ateitį ir galvos, ko reikės vėliau. Taip ir gims daugiau saulės elektrinių, vėjo jėgainių ir kitų protingų atsinaujinančių išteklių panaudojimo būdų.

Ankstesnis straipsnisMerginos ieško vaikinų: kokios klaidos dažnai daromos?
Kitas straipsnisMoteriškos kelnės: kokios turėtų rasti vietą jūsų spintoje?