draudimas

draudimas„Regitros“ duomenimis, 2017 metų lapkritį įregistruota 14721 naudota transporto priemonė. Naujų – 3871. Skaičiai kontrastingi. Naudotų transporto priemonių tą patį mėnesį įregistruota kone 4 kartus daugiau. Atsižvelgiant į tai, kad kasko draudimas domina ne vien naujų mašinų savininkus, galima daryti šiokią tokią prielaidą: ne šimtas ir ne vienas tūkstantis vairuotojų kelia klausimą, kiek kainuoja kasko draudimas.

Piniginė išraiška nevienoda

Kainos, žinoma, labai skirtingos. Pakanka palyginti du automobilius. Pavyzdžiui, 2005 metų kompaktinės klasės hečbeką ir 2012 metų reprezentacinį sedaną. Akivaizdu, kad draudimo kaina nebus vienoda (kaip ir kuro sąnaudos ar kiti dalykai).

Eksploatuojamų mašinų amžius

Statistika gali būti įdomesnė, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Panagrinėkime pavyzdį.

  1. Vienas žmogus įsigyja 10 metų senumo automobilį.
  2. Kitas nusiperka 5 metų mašiną.
  3. Trečias – 18.
  4. Ketvirtas – 6.
  5. Penktas – 23.
  6. Šeštas – 11.
  7. Septintas – 16.
  8. Aštuntas – 10.
  9. Devintas – 7.
  10. Dešimtas – 15.

Ką šie skaičiai sako? „Prakalbinkime“ juos. T. y. išveskime vidurkį. Pateiktame pavyzdyje esančių automobilių amžiaus vidurkis – 10,6. Galima teigti, kad tai optimistinis pavyzdys, nes Lietuvos automobilių parkas beveik penkmečiu senesnis. Tiesa, automobilių įregistruojama nuolat, tad rodikliai labai dinamiški. Vieną mėnesį duomenys vienokie, kitą – kitokie.

Akivaizdu, kad žmonių poreikiai ir finansinės galimybės skiriasi. Pavyzdžiui, minimalią algą gaunantis žmogus veikiausiai nepirks trejų metų senumo mašinos. O vidutinę algą uždirbantis, ko gero, nesidairys į naujų automobilių salonus.

Atkreiptinas dėmesys, kad ir patys automobiliai sensta. Jei džiaugiatės įsigiję vos prieš septynerius metus pagamintą transporto priemonę, tai nereiškia, kad ir kitais metais jai bus septyneri. Taigi, tokie klausimai kaip „koks jūsų automobilio amžius?“ nėra labai iškalbingi. Kodėl? Ogi todėl, kad kokio nors žmogaus mašina galbūt rieda jau trečią dešimtį, tačiau yra pirkta prieš dešimtmetį. O štai kitas vairuotojas eksploatuoja palyginti modernų modelį, bet jį įsigijo vos prieš pusmetį.

Skirtumai

Įvairovės nestinga, ar ne?

Įvairovė pastebima ir draudimo rinkoje. Privalomuoju automobilio draudimu kasdien domisi tūkstančiai vairuotojų. Vieniems pakanka standartinio poliso, o kiti ieško informacijos, kiek kainuoja kasko draudimas, kokie yra techninės pagalbos kelyje pasiūlymai ir t. t.

Draudimo tema svarbi. Apie tai kalbant kyla visokių sąsajų su automobiliais. Pavyzdžiui, laikas nuo laiko pabrėžiama, kad lietuviai mieliau renkasi dideles mašinas. Domimasi, kiek kainuoja kasko draudimas ar kokios yra važiavimo savybės. Klausinėjama forumuose, ieškoma atsiliepimų.

Ar visada nusiperkama tokia transporto priemonė, kuri geriausiai patenkintų konkrečius poreikius? Ne. Sakykim, žmogus nusiperka didelį, prabangų sedaną. Jei visą maršrutą sudaro miesto gatvės ir tik kartą per porą mėnesių važiuojama autostrada, tai gera garso izoliacija ar autopilotas bus labiau teoriškai, o ne praktiškai naudingi. Ir jokio komforto ankštose aikštelėse…

Tolimi atstumai, dažnos tarpmiestinės kelionės ar netgi kelionės į užsienį? Tada kaip tik praverstų didesnis automobilis, nenuviliantis stabilumu, garso izoliacija ir kitomis ypatybėmis. Visgi teisybės dėlei pravartu užsiminti, kad ne visada laimi išoriniai mašinos matmenys. Yra ir kitų veiksnių, tokių kaip kėbulo aukštis ar mašinos svoris. Beje, gana intriguojantis faktas – kai kuriais atvejais kompaktiškas automobilis kaip tik pasižymi neprastomis ir net geresnėmis važiavimo savybėmis.

Automobiliai – neatsiejama kasdienybės dalis

Tai štai, tiek draudimas, tiek visas automobilių pasaulis – aktualus ir įdomus. Transporto priemonės palengvina kasdienybę, suteikia laisvės, komforto. Daug dalykų yra aptariama, ne mažiau diskusijų bus ir ateityje, nes panašu, kad artėja elektromobilių, autonominių transporto priemonių ir tikriausiai visiškai naujos vairavimo kultūros era.

 

 

Ankstesnis straipsnisRenkantis naują butą svarbiau prestižas ar komfortas?
Kitas straipsnisVirtuvės baldai

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here