Vyriški drabužiai

Frakas – tai XVII amžiaus kavaleristų uniforma. Būtent jiems pasiūlius nukirpti judėti trukdančius priekinius skvernus, frakas įgavo dabartinę išvaizdą. Istoriniai faktai nurodo, kad pradžioje – tai buvo kariškių ir ministerijų darbuotojų uniforma. Vėliau jį vilkėjo prabangių restoranų oficiantai. Šiandien frakas dažniausiai dėvimas scenose arba ypatingai iškilminguose pobūviuose, į kuriuos kviečiama raštu, kur būtinai nurodoma apranga.

Frakas paprastai būna juodos spalvos, šilkiniais arba atlasiniais atlapais ir to pačio audinio vilktomis sagomis. Prie jo dėvimos juodos kelnės su tos pačios spalvos šilkinėmis, arba atlasinėmis juostelėmis per šoninę siūlę. Dėvimi pastandinti su apykakle lenktais kampeliais ir klostuota krūtine balti marškiniai. Juosmuo suveržiamas juoda atlasine juosta. Iš frako kišenėles turi kyšoti balta nosinaitė. Po kaklu ryšima juoda arba balta varlytė.

Lauke prie šios aprangos būtinos baltos pirštinės ir cilindras (pastaruoju metu vis dažniau apsieinama be šio galvos apdangalo).

Prie frako dėvimas kišeninis laikrodis su grandinėle, dedamas į kairiąją liemenės kišenę. Grandinėlė pritvirtinama prie kelnių sagos ir kabo kišenės išorėje.

Batai paprastai dėvimi verstos odos, įsispiriami pusbačiai – be raištelių. Taip pat tinka juodi laikinai baltai bei juodos šilkinės kojinės.

Kostiumas – tai bene populiariausias vyrų dėvimas drabužis. Tų vyrų kurie sukasi verslo sūkurį – vadinami šiuolaikiniais verslininkais, diplomatais, valdžios atstovais. Kostiumas šių žmonių gyvenime tarsi neatsiejama dalis – apranga kuri tapo šių žmonių darbiniu drabužiu. Vilkint kostiumą sėdamasi prie derybų stalo, daromi vizitai, lankomi teatrai ir restoranai.

Kostiumas esti skirtingo stiliaus bei modelių, vyrai juos renkasi pagal savo skonį ir madą. Profesionalus dizaineris tiesiog patartų, kad į darbą pasirenkami kostiumai turėtų buti neutralios spalvos pavyzdžiui: alavo pilkumo, tradicinės tamsiai mėlynos, pilkos arba juodos. Būtinas reikalavimas – kostiumas turi būti geros kokybės, prie jo privalo derėti marškiniai bei kaklaraištis. Protokolo požiūriu geriausiai vertinamas tamsiai mėlynas kostiumas – jis tinka daugeliui progų. Prie jo geriausiai dera balti ir dramblio kaulo spalvos marškiniai. Beje šviesiai pilkos spalvos kostiumas, kad ir brangus, retai toks atrodo, todėl verčiau rinktis tamsiai pilka, kokybiškai pasiūtą . Prie šio kostiumo puikiai derės įvairių pastelinių spalvų marškiniai: blyškiai žydros, violetinės arba pilkšvos.

Dėvimi ir juostuoti kostiumai, tačiau juostelės turi būti vos įžiūrimos – vyrauja įvairių atspalvių deriniai, beje tradicinės baltos juostelės jau nebemadingos. Prie kostiumo tokio paprastai vyrai ryši kaklaraištį (2-3 juostelių rašto). Taip pat prie juostuoto kostiumo dera konkretus piešinio arba abstraktaus motyvo, sudarančio kontrastą su kostiumo juostelėmis, kaklaraištis. Su tokiu kostiumu vilkimi tik vienspalviai marškiniai.

Languotas kostiumas bene rečiausiai dėvimas vyrų. Toks kostiumas paprastai būna minkšti medžiagos ir švelnių spalvų, o langeliai neryškūs. Languotas kostiumas tinka dirbant reklamos srityje, konsultavimo tarnyboje ar mažesnėje prekyboje.

Kostiumų pasirinkimas didžiulis, daugumas jų priimtini ir protokolo požiūriu. Yra 4 pagrindiniai kostiumų tipai:

1. Klasikinis, europietiškas. Šio kostiumo švarko pečių linija bene viena iš labiausiai išplatintų. Švarkas gana ilgokas, kelnės plačios. Šio tipo kostiumas gali būti užsagstomas 4 arba 6 sagomis. Dėl išplatintų pečių liemuo ir šlaunys nekrenta į akis. Švarkas be įpjovų.

2. Modifikuotas europietiškas. Šis kostiumas pabrėžią vyrų kūno formas suteikia elegantiškumo įspūdį. Švarkas dvieilis su 6 sagomis, o vienelis kartais būna su įpjova. Kelnės siauros.

3. Angliškas. Šio kostiumo švarko pečiai pabrėžti, tačiau siauresnis negu europietiškojo kostiumo. Juosmuo įsmaugtas ir iš nugaros paryškintas dviem įpjovom. Be įprastų kišenių yra dar dvi papildomos. Viena eilė sagų paprasti atlapai. Dvieilis kostiumas gali būti 4 arba 6 sagom už sagstomas.

4. Amerikietiškas. Šis kostiumas be pečių linijų pabrėžiančių dirbtinių petelių, trumpesnis nei europietiškas. Kostiumas su įpjova. Vienintelis stilių pabrėžiančios detalės yra sagos ir pasiaurintas juosmuo. Kostiumas patogus, todėl ši stilių mėgsta stambūs vyrai. Elegantišku jo tikrai nepavadinsi, vilkinčio vyro figūra primena kvadratą.

Su kostiumu dėvimi marškiniai turi būti kiek ilgesnėmis rankovėmis – iš po švarko kyšantys rankogaliai teikia elegantiškumo. Dvigubi arba prancūziški, rankogaliai laikomi veiklaus, elegantiško vyro simboliu. Jeigu kokių marškinių rankogaliuose žėri, paauksuotos arba sidabrinės sagos – tai suteikia tik dar žavesnį įspūdį. Kiekvienam pagal kišenę sagutes gali pakeisti pusbrangiai akmenukai ir brangakmeniai. Dvigubų rankogalių turi iš po švarko kyšoti daugiau nei 1 cm, o parastų marškinių rankogalių apie 0,5 cm. Marškiniai ir kaklaraištis neturi būti tos pačios medžiagos faktūros. Kitaip tariant, jai lygaus audinio kaklaraištis – turėtų būti iš lygaus audinio ir švarkas (marškiniai su pūkeliu) ir atvirkščiai. Nors šiais laikais gerą skonį diktuoja lygūs vienspalviai audiniai. Tarp marškinių apykaklės ir kaklo turėtų būti tik tiek vietos , kad tilptų pirštas. Apykaklė turi būti standi ir tinkamos formos. Šie marškiniai paprastai neturi kišenių,o jei jų esama, naudotis jomis nerekomenduojama.

Kostiumai dėvimi švenčių proga bei laidotuvėms turėtų buti vienspalviai su tos pačios spalvos kaklaraiščiu ir baltais baltiniais.

Kaklaraištis pirma kartą buvo paminėtas 1660 – aisiais metais. Jį ryšėjo karinis dalinys iš Kroatijos po sunkios karo pergalės. Kaklaraištis nuolat kito ir tokį kokį mes dėvim šiandien suformavo po pirmojo pasaulinio karo niujorkietis Sesse Langsdorf. O nuo 50ųjų – 60ųjų kaklaraištis iš esmės nesikeičia. Trijų daliu, kirpimas vienas iš požymių , dalių kirpimas matomas ištiesus kaklaraištį visu ilgiu žiūrint į gerąją pusę. Kita svarbi detalė – slystantis siūlas, kurį rasite plonojo kaklaraiščio galo viduje. Šiuo siūlu rankomis sudaigstomas kaklaraištis paliekant laisvą kilputę. Patraukus ž jos jūsų kaklaraištis susitrauks, o atleidus atgaus forma. Slystantis siūlas kaklaraiščiui suteiks lankstumo, jo dėka siūlės nesutrūkinės, ir stipriai sumezgus kaklaraištį, o vakare išrišus ir pakabinus jis gražiai išsitiesins. Taip tai tikrai gera kokybė 100% gryno šilko kaklaraiščiai.

Ankstesnis straipsnisKorseto raidos pradžia
Kitas straipsnisMoteriški drabužiai