Vartotojams reikalauti savo teisių tapo paprasčiau

Nusipirkote batus, kurie suplyšo nepraėjus nei mėnesiui nuo jų įsigijimo, o automobilio ratas pradėjo judėti jau kitą dieną po padangų keitimo? Ar visuomet reikalaujate, kad prekės būtų kokybiškos, o paslaugos suteiktos tinkamai? Nemažai vartotojų numoja ranka į tokius atvejus galvodami, kad savo teises apginti bus sudėtinga, brangu, užims daug laiko, reikės samdyti advokatą, vaikščioti į teismo posėdžius ir t.t.

Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas turi puikių naujienų vartotojams – jau pradėjo veikti interneto portalas www.reikalauk.lt, kuris paprastai, greitai ir nemokamai padės žmonėms spręsti ginčus su prekybininkais ikiteisminėje stadijoje. Kaip tai veikia? Apsilankęs portale vartotojas ras reikalavimo formą, į kurią reikia tik įrašyti savo duomenis, informaciją apie įsigytą nekokybišką prekę/paslaugą, pažymėti, ko reikalauja iš pardavėjo. Forma parengta pagal šiuo metu Lietuvoje veikiančius teisės aktus, todėl vartotojui ją pildant nereikia jokių specialių žinių ar papildomos informacijos – dokumente nurodytas pretenzijos pateikimo terminas, per kiek dienų pardavėjas privalo atsakyti į raštą, sąrašas reikalavimų, kuriuos galima pateikti pardavėjui (pvz., pakeisti prekę, ją suremontuoti ir kt.). Užpildžius formą sistema suformuoja reikalavimą, kurį vartotojas turi pateikti pardavėjui arba paslaugos teikėjui kartu su pirkimą įrodančiais dokumentais.  Portale taip pat pateikta svarbiausia informacija apie vartotojų teises, nurodytos Lietuvoje veikiančios institucijos, kurioms galima teikti skundus dėl įvairių vartotojų teisių pažeidimų.

Tyrimai rodo, kad 60 proc. vartotojų ginčų išsprendžiami pirmoje stadijoje – pateikus pretenziją paslaugos teikėjui ar pardavėjui, todėl svarbu laiku imtis veiksmų.

Projekto organizatoriai įsitikinę – tokios priemonės kaip portalas www.reikalauk.lt ne tik padeda vartotojams daugiau sužinoti apie savo teises ir aktyviau jas ginti, bet ir skatina verslą teikti kokybiškas paslaugas ir prekes – dėl kurių vėliau nekiltų problemų.

Portalas sukurtas bendrame Latvijos ir Lietuvos vartotojų organizacijų projekte „Consumer first aid toolkit“ (Greitoji pagalba vartotojui), kurį finansuoja Europos vartotojų organizacijos (BEUC) CESEE Angel programa, skirta Vidurio, Rytų ir Pietryčių Europos šalimis.

Projekto partneriai Lietuvoje – Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas.  Tai 2012 m. sukurta skėtinė organizacija, jungianti 7 nevyriausybines vartotojų organizacijas, kurios tikslas – nacionaliniu ir tarptautiniu mastu atstovauti Lietuvos vartotojų interesus valstybės valdžios institucijose, verslo struktūrose bei nevyriausybiniame sektoriuje.

Ankstesnis straipsnisAtostogų scenarijus besiruošiantiems į Patają: nuo auksinio Budos iki viešbučio be elektros ir iš lovos verčiančių dramblių
Kitas straipsnisMichelin žvaigždutė – kodėl jos vis dar neturime Lietuvoje?

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here