Nors prie velykinio stalo rekomenduojama vienu kartu sukirsti ne daugiau nei du tris kiaušinius, lietuviai saiko nelinkę paisyti, tad neretai užsidirba virškinimo sutrikimus. Pastarųjų atvejų, kaip sako vaistininkai, pošventiniu periodu padaugėja bent dvigubai. Specialistų teigimu, virškinimo problemos ir apsinuodijimai dažnai kyla ir dėl neteisingai laikomų bei suvartojamų maisto likučių. Šiandien, po ilgojo Šv. Velykų savaitgalio minimą Pasaulinę sveikatos dieną, vaistininkai ragina susimąstyti apie maisto saugą, kokybę ir saiką.
„Pošventinis laikotarpis itin „turtingas“ virškinimo sutrikimų, lyginant su įprastomis dienomis, dėl jų gyventojai kreipiasi dvigubai dažniau. Pirmoms dienoms po Velykų būdingi tokie nusiskundimai, kaip vidurių užkietėjimas, sunkumo pojūtis, dažnai šiuos negalavimus lydi galvos skausmas ar bendras silpnumas. Pasitaiko ir apsinuodijimo maistu, kuris pasireiškia pykinimu, viduriavimu. Didžiąja dalimi šios negandos užklumpa dėl pačių gyventojų kaltės“, – konstatavo vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkas Dainius Viederis.
Jo teigimu, paprastai po švenčių virškinimas sutrinka, kai nesilaikoma saiko. „Virškinimo sutrikimais paprastai skundžiasi žmonės, kurie nevengia didelio riebaus maisto kiekio ir per dieną suvalgo daugiau nei tris pagrindinius patiekalus, daug kartų užkandžiauja, užsigeria gazuotais gėrimais ar alkoholiu. Pavyzdžiui, įvairūs šaltiniai skelbia, kad reikėtų suvalgyti nuo 1 iki 3 kiaušinių per dieną, o per vieną kartą jaunam žmogui patartina neviršyti 2 kiaušinių normos. Vaikai ir vyresni žmonės turėtų apsiriboti 1 kiaušiniu. Tačiau, kaip neretai prisipažįsta patys pacientai, tų kiaušinių suvalgoma gerokai daugiau, be to, juos gausiai pagardinant majonezu. Tuomet bėdų su virškinimu sunku išvengti“, – sakė D. Viederis.
„Camelia“ vaistininko pastebėjimu, vertėtų žinoti, kad maisto produktų virškinimo laikas skiriasi. „Iki 2-3 valandų yra virškinami vaisiai, daržovės, žuvis, pieno produktai, duona, ryžiai, virti kiaušiniai. Nuo 3 iki 6 valandų užtrunka mėsos produktų, vištienos, jautienos, riešutų, laukinės mėsos, grybų virškinimas. Derėtų atkreipti dėmesį į tai, kad riebaus maisto virškinimas gali užtrukti net iki 6 valandų, tad privalgius tokio maisto, derėtų padaryti ilgesnę pertrauką ir į stalo pusę nė nebežiūrėti“, – patarė D. Viederis.
Specialistas pažymėjo, kad dar viena virškinimo sutrikimų priežastis yra nesaugus maisto laikymas. „Per šventes paprastai suruošiama daug maisto, kuris visas iš karto nesuvalgomas ir stovi kelias dienas. Tuomet dažniausia klaida – neįvertinama jo kokybė, ypač kalbant apie trumpesnio realizacijos termino produktus, tokius kaip tie patys virti kiaušiniai, kuriuos beje, reikia suvartoti per tris paras, pieno produktai, kepta mėsa, jūrų gėrybės, konditerijos gaminiai, ypač su varškės ar kremo įdarais. Tad jei liko nemažai maisto, su juo vertėtų elgtis atsargiau. Geriausia šventinio stalo likučius sudėti į atskirus indelius ir laikyti šaltai, taip pat atidžiai stebėti jo būklę, kvapą, o kilus net mažiausiam įtarimui geriau maisto likučius išmesti“, – sakė jis.
Pasak „Camelia“ vaistininko, susidūrus su virškinimo sutrikimais, nereikėtų į simptomus numoti ranka ir laukti, kol praeis patys. „Esant lengvesniems simptomams, kaip „sustojęs skrandis“, pilvo pūtimas, dujų kaupimasis galima naudoti augalines priemones, pavyzdžiui, pankolių, kmynų, ramunėlių žiedų arbatas, gvazdikėlių ar imbiero nuoviro, daug priemonių, padedančių spręsti virškinimo problemas, galima rasti ir vaistinėse. Jei susiduriama su pykinimu ar karščiavimu, geriau nedelsti ir kreiptis į specialistą profesionalių konsultacijų“, – teigė D. Viederis.