Tarpusavio skolinimo platforma „FinBee“ per pirmąjį veiklos pusmetį išdavė 600 tūkst. eurų paskolų, o pagal sausio mėnesį išduotų paskolų skaičių jau lenktyniauja su rinkos pradininku „Savy“.
Pasaulinę tarpusavio skolinimo rinką apžvelgiančios svetainės p2p-banking.com duomenimis, šių metų sausio mėnesį „FinBee“ investuotojams pasiūlė 285 tūkst. eurų paskolų, beveik 50 proc. daugiau, nei gruodį. Tai yra tik 45 tūkst. eurų mažiau, nei pirmoji veiklą Lietuvoje pradėjusi tarpusavio skolinimo platforma „Savy“.
Iš viso į „FinBee“ paskolas investavo virš 1500 investuotojų. Du trečdaliai jų – lietuviai, o trečdalis – kitų ES šalių piliečiai. Mažiausia paskolos metinė palūkanų norma – 7 proc. Investuojantys į paskolas gali vidutiniškai tikėtis 28 proc. investicijų grąžos. Didžiausia platformoje finansuota paskola siekia 6000 eurų, o mažiausia – 300 eurų.
„Milžinišką dėmesį skiriame rizikos valdymui. Mums pavyko pasiekti, kad iki šiol praktiškai nėra ilgiau nei 15 dienų vėluojančių paskolų. Tai suteikia konkurencinį pranašumą, kuris tarp investuotojų sklinda iš lūpų į lūpas“, – sako prekės ženklą „FinBee“ valdančios bendrovės „Finansų bitė“ vadovas Laimonas Noreika.
Pasak jo, bendrovė su kiekvienu paskolos gavėju sutartis pasirašoma gyvai susitikimo metu. „FinBee“ taip pat vienintelė rinkoje yra įsteigusi kompensacinį fondą investuotojams, skirtą padengti jų nuostolius, jei dėl vėluojančių paskolų įmokų tokie atsirastų. Kol kas kompensacinis fondas nebuvo panaudotas, nes nebuvo nei vienos paskolos, vėluojančios ilgiau, nei 30 dienų.
„Tarpusavio skolinimo platformos rado savo vietą Lietuvos skolinimo rinkoje. Liūto dalį joje užima bankai, kurie vis dar skolina nenoriai, ir greitųjų kreditų bendrovės, kurių palūkanos yra labai didelės. Natūralu, kad tokioje rinkoje atsiranda pigių pinigų paklausa, kurią sėkmingai patenkina tarpusavio skolinimo platformos“, – sako L. Noreika.
2015 metų rugpjūčio 12 d. startavusioje „FinBee“ platformoje metinė paskolų palūkanų norma prasideda nuo 7 procentų. Konkreti palūkanų norma kiekvienam besiskolinančiajam nustatoma, įvertinus asmens kredito istoriją ir turimus finansinius įsipareigojimus. Skolinimas vyksta aukciono principu – asmuo, kuris skolinasi pinigus, visada pasiskolina geriausiomis sąlygomis, nes paskolos palūkanas nustato rinka. Be to, investuojantys į paskolas gali pasirinkti rizikos lygį, geriausiai atitinkantį jų poreikius. Kylant rizikos lygiui, proporcingai didės ir galima investicijų grąža.
Tarpusavio skolinimas (angl. p2p lending) yra pasaulyje sparčiai populiarėjantis skolinimo ir investavimo būdas, kuomet skolintojai ir besiskolinantys yra fiziniai asmenys, o tarpusavio skolinimo platforma yra tik tarpininkė tarp jų. Visas pelnas už suteiktas paskolas tenka paskolą suteikusiam asmeniui, o platforma uždirba iš komisinių mokesčių, taikomų besiskolinantiems.