Specialistai: kovojant su Parkinsono liga svarbūs ne tik medikamentai

Nors Parkinsono liga neišgydoma, specialistai teigia, kad tinkamai rūpinantis pacientais, jų gyvenimo kokybę galima ženkliai pagerinti. Savaitgalį (balandžio 11 d.) buvo minima pasaulinė Parkinsono diena, vaistininkų ir gydytojų pastebėjimu, tai gera proga visuomenei priminti, kad sergantiesiems būtinas ne tik gydymas medikamentais, bet ir psichologinis palaikymas.

„Parkinsono liga yra viena sunkiausių nervų sistemą pažeidžiančių ligų, pasireiškianti sunkiais simptomais, tokiais kaip pusiausvyros, kalbos, orientacijos sutrikimai, mąstymo sulėtėjimas, eisenos pakitimai, galūnių drebėjimas. Tokia būklė sukelia nerimą ir stresą tiek patiems sergantiesiems, tiek ir artimiesiems bei aplinkiniams, tad labai svarbu nepasimesti tokioje situacijoje ir prisiminti, kad net ir su šia liga, jei ji yra tinkamai kontroliuojama, galima gyventi pilnavertį gyvenimą“, – sakė vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, pagalba sergantiems Parkinsono liga gali būti įvairiapusiška, priklausomai nuo ligos sunkumo. „Svarbu ne tik medikamentai, bet ir artimųjų palaikymas. Parkinsono liga sergantys žmonės nebūtinai kenčia dėl depresijos, bet yra jautresni, labiau pažeidžiami, dirglūs. Todėl reikėtų neleisti pacientams užsisklęsti savyje, tokiems ligoniams reikalingas bendravimas, aktyvesnė veikla. Kaip parodė tyrimai, Parkinsono liga sergantys žmonės, dalyvaujantys įvairioje veikloje, savo gyvenimo kokybę vertina daug geriau, net jei jų ligos stadija būna sunkesnė už tų, kurie tokioje veikloje nedalyvauja“, – teigė G. Krikščiūnienė.

Pasak „MediCA klinika“ šeimos gydytojos Raimondos Gabrinaitytės, be psichologinio palaikymo, reikalingos ir įvairios reabilitacijos priemonės. „Parkinsono ligos sukeltą kūno sustingimą veiksmingai palengvina reabilitacija gydymo įstaigose: mankštos, masažai ir povandeninės procedūros, nes ligoniai ne visada prisiverčia tai padaryti namuose. Taip pat vertėtų žinoti, kad sutrikus pusiausvyrai, pacientai lengvai pargriūna. Tuomet galima pasitelkti ir techninės pagalbos priemones, vaikštynes, lazdeles. Esant griuvimo rizikai rekomenduojama sutvarkyti namuose potencialiai pavojingas vietas“, – pasakojo šeimos gydytoja.

R. Gabrinaitytė atkreipė dėmesį, kad be pagrindinių medikamentų, pacientams dar reikalingos ir kitos priemonės. „Parkinsono liga sukelia didelį dehidratacijos ir kaulų retėjimo pavojų, todėl pacientams svarbu gauti pakankamą kiekį mikro ir makro elementų. Taip pat ligoniai turi itin jautrią virškinimo sistemą, tad rekomenduojama naudoti papildomus preparatus, kurie užtikrintų normalų jos funkcionavimą. Be to,  pacientus dažnai kamuoja vidurių užkietėjimas, tad reikia parinkti tokį preparatą, kuris nesukeltų viduriavimo ir netrikdytų vaistų įsisavinimo žarnyne“, – sakė „MediCA klinika“ gydytoja.

„Camelia“ vaistininkė G. Krikščiūnienė priminė, kad susirgę žmonės bei jų artimieji turi žinoti, kad jie yra ne vieni – didžiuosiuose Lietuvos miestuose yra Parkinsono ligos draugijos skyriai, kur renkamasi kiekvieną mėnesį, bendraujama ir keičiamasi informacija. „Specialistai sutaria, kad šią ligą galima pažaboti, jei tik laikomasi tinkamai parinkto gydymo, gyvenimo ritmo, stengiamasi kuo daugiau judėti, mankštintis, bendrauti, o svarbiausia – nepasiduoti psichologiškai“, – apibendrino vaistininkė.

Pasaulyje Parkinsono liga serga apie 3 proc. vyresnių nei 65 metų žmonių ir šis skaičius sparčiai auga, o liga – jaunėja. Lietuvoje nuo šios ligos gydosi apie 13 tūkst. pacientų.

Ankstesnis straipsnisŠių dienų rykštė – sausa oda
Kitas straipsnisŠeimos numylėtinis „Ford C-MAX“ atjaunėjo