Šiandien Seime vyksta tarptautinė konferencija „Ar tu už smurtą prieš žmogų? Kur tu esi?“. Surengtoje spaudos konferencijoje renginio globėja, Seimo narė Vincė Vaidevutė Margevičienė pasidžiaugė, jog į konferenciją atvyko nemažas būrys kitų šalių atstovų, kurie noriai dalinasi savo patirtimi kovojant su prostitucija ir prekyba žmonėmis.
„Džiaugiuosi, kad praėjus pusei metų tęsiame pradėtą dirbą. Dirbome su įvairių šalių atstovais, tariamės, kaip galime padėti nukentėjusiems asmenims nuo prostitucijos ar prekybos žmonėmis. Konferencijos metu bandysime surasti tinkamus būdus spręsti prekybos žmonėmis, prostitucijos problemas Lietuvoje pritaikant Švedijos modelį ir pasidalyti patirtimi šalių, įteisinusių prostitucijos paslaugų pirkimo kriminalizaciją ir baudžiamumą“, – teigė Seimo narė.
Parlamentarė pabrėžė, jog šiuo klausimu labai svarbus bendradarbiavimas ne tik tarp įvairių valstybės institucijų, bet ir tarp žiniasklaidos priemonių, mokslo institucijų bei visuomeninių organizacijų.
„Norint pažaboti prekybą žmonėmis, prostituciją seksualinio išnaudojimo tikslais, būtina keisti šalyje vertybines nuostatas, perduodant jas iš kartos į kartą. Reikia ugdyti kritišką visuomenės požiūrį į prostitucijos paslaugų pirkimą, prievartos prieš asmenį naudojimą. Juk tai žmogaus teisių pažeidimas, todėl siekiama, kad sekso paslaugų pirkėjas būtų kriminalizuojamas, o tai dar labiau formuotų neigiamą visuomenės požiūrį į naudojimąsi prostitucijos paslaugomis“, – teigia parlamentarė.
Spaudos konferencijoje dalyvavusi Švedijos ambasadorė Lietuvoje Sesilija Ruthstriom-Ruin teigė, jog Švedija buvo pirmoji šalis, kuri pripažino, jog įvairių seksualinių paslaugų pirkimas – nusikaltimas ir už jį reikia bausti.
„Pokyčiai neįvyksta per vieną dieną, reikia daug ryžto ir pastangų. Labai svarbu priimti reikiamus teises aktus norint spręsti šią problemą. Džiaugiuosi, kad galiu pasidalinti Švedijos modeliu su Lietuva ir tik bendradarbiavimo keliu galime ieškoti išeičių sprendžiant šią problemą“, – teigė Švedijos ambasadorė.
Taip pat konferencijoje dalyvavęs Stokholmo miesto Policijos priežiūros skyriaus Prostitucijos poskyrio 1KS/S6 kriminalinis inspektorius Simonas Hegstriomas mano, jog retai kalbama apie seksualinių paslaugų pirkėjus ir pamirštama, kad jie remia šios problemos egzistavimą.
„Įvairiose diskusijose dažniausiai kalbama apie aukas, kurios nukentėjo nuo prekybos žmonėmis ar prostitucijos seksualinio išnaudojimo tikslais, bet nereikia pamiršti ir pirkėjų, nes didžia dalimi jie prisideda prie šio, vadinkime, verslo ir, pirkdami paslaugą, jį remia. Pastebiu, jog vykstančiose diskusijose teigiama, kad moterys, užsiimančios prostitucija, tai daro savu noru. Tačiau nėra taip, jos tai daro iš skurdo, neturėdamos kitos išeities arba dėl ankščiau patirtos seksualinės prievartos. Todėl būtina galvoti apie auką, o tuo ir remiasi Švedijos modelis“, – teigia S. Hegstriomas.
Pritardama kolegoms LCC Tarptautinio universiteto rektorė dr. Marlena Vol teigė, jog švietimas – svarbi dalis, sprendžiant šią problemą ir švietimą reikia išnaudoti kaip teikiantį viltį, kad viskas gali būti kitaip.
Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavusi Klaipėdos socialinės ir psichologinės pagalbos centro direktorė dr. Dalia Puidokienė akcentavo, jog be susitelkimo dirbti būtų labai sunku, kadangi pajudinti įsisenėjusią problemą labai sudėtinga, nes tai daugialypė, daugiasluoksnė problema.
„Pajėgos turi būti apjungtos tarptautiniu lygmeniu. Labai džiaugiuosi, kad galime bendradarbiauti su įvairių šalių atstovais ir dalintis įvairia patirtimi. Prekybos žmonėmis ir prostitucijos problema turi ne vieną priežastį, tai ir įvairių teisės aktų trūkumas, ir darbo trūkumas, migracija, taip pat tai viešosios tvarkos problema, informacijos skaidos ir viešumo, iškreipto požiūrio į žmogaus teises problema. Taigi tai problema susidedanti iš daug dalių ir jas visas reikia spręsti kompleksiškai“, – teigė D. Puidokienė.
Tarptautinės konferencijos metu parengta rezoliucija, kuri bus išplatinta šalies vadovams, siekiama užtikrinti, kad suteneriai ir išnaudotojai būtų atsakingi ir baudžiami už savo elgesį, o į prostituciją įtrauktos moterys, vyrai ir nepilnamečiai vaikai nebūtų laikomi nusikaltėliais ar pažeidėjais. Rezoliucijoje teigiama, kad jiems turi būti sudarytos sąlygos išeiti iš prostitucijos, gaunat įvairiapusišką pagalbą bei palaikymą. Rezoliucija taip pat siekiama atkreipti dėmesį į realią prostitucijos, seksualinio išnaudojimo ir prekybos žmonėmis situaciją bei pripažinti, kad naudojimasis prostitucijos paslaugomis yra susijęs su kito asmens sudaiktinimu, prilyginimu prekei, stigmatizacija bei traumatizacija. Tokios šalys kaip Švedija, Norvegija, Prancūzija, Airija bei Kanada, sutelkusios dėmesį į sekso paslaugų poreikio kriminalizavimą, orientuojasi į sutenerius ir sekso paslaugų pirkėjus, kurie medžioja moteris ir jaunimą, tame tarpe neretai vaikus. Šis požiūris, žinomas kaip Švedijos ar Šiaurės šalių prostitucijos modelis, veda link ženklaus prostitucijos ir prekybos žmonėmis seksualinio išnaudojimo tikslais mažėjimo, sąmoningumo visuomenėje didinimo, kuriant lygiaverčius tarpusavio santykius tarp vyrų ir moterų, pagarbos žmogaus teisėms ir orumui.