Santariškių klinikų kaulų čiulpų transplantacijos centras

Santariškių klinikų hematologai iš kasmetinės Europos kaulų čiulpų transplantacijos asociacijos (EBMT) konferencijos grįžo su geromis naujienomis – Santariškių klinikų kaulų čiulpų transplantacijos centras prilygsta didžiausiems vakarų Europos transplantacijos centrams ne tik atliekamų transplantacijų skaičiumi, bet ir rezultatais.

EBMT konferencijos metu buvo pristatyti 2013 m. Europos centruose atliktų transplantacijų duomenys. Santariškių klinikose jų atlikta 180. Iš jų 70 transplantacijų atlikta iš donoro (alogeninės kaulų čiulpų transplantacijos) (53 (76%) kartus donavo negiminingi donorai) ir 110 transplantacijų pacientas buvo donoru pats sau (autologinė kaulų čiulpų transplantacija).

Pagal alogeninių transplantacijų skaičių milijonui gyventojų Lietuva lygiavosi į Didžiąją Britaniją, Šveicariją, Italiją, Prancūziją, Ispaniją, Švediją ir lenkė tokias šalis kaip Lenkija, Norvegija, Airija, Portugalija, Slovakija, Graikija. Autologinių transplantacijų skaičiumi lygiavosi į Prancūziją, Austriją, Didžiąją Britaniją, Norvegiją ir lenkė Lenkiją, Čekiją, Graikiją.

Santariškių klinikų transplantacijos centras buvo pripažintas lyderiu Europoje pagal tai, kiek donoro paieškų baigėsi sėkminga transplantacija – Lietuva vienintelė peržengė 80% ribą. Palyginti Vokietijoje ir Švedijoje 60%-80% donoro paieškų baigiasi sėkminga transplantacija, kitos šalyse – gerokai mažiau. Šį rezultatą pavyko pasiekti, nes Santariškių klinikose yra sukurta visa reikalinga transplantacijų infrastruktūra, visos transplantacijos kruopščiai planuojamos, jau nustačius kraujo ligą yra žinoma, kam reikės atlikti transplantaciją, pacientas nedelsiant pradedamas ruošti būsimai procedūrai, daug investuojama į centro infrastruktūrą, medicinos personalo kvalifikaciją.

2013 metais pradėta transplantuoti pacientus, sergančius autoimuninėmis ligomis, tokiomis kaip sisteminė sklerodermija, išsėtinė sklerozė, kurių gydymas kitais metodais buvo neveiksmingas.

Kaip teigia Santariškių klinikų Hematologijos centro vadovas prof. Laimonas Griškevičius, Lietuva kaulų čiulpų transplantacijų srityje yra neabejotina lyderė Baltijos šalyse. „Mes vieninteliai turime negiminingų kaulų čiulpų donorų registrą, savarankiškai atliekame donoro paiešką Lietuvoje besigydantiems pacientams bei Latvijos piliečiams”, – sakė profesorius. Anot jo, Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registre yra 10.000 donorų, o „kasmet 5-7 donorai, dovanodami savo kaulų čiulpus visai nepažįstamiems žmonėms, suteikia jiems galimybę pasveikti. Kviečiame visus jaunus sveikus žmones registruotis į kaulų čiulpų donorų registrą ir prisidėti gelbstint sergančiuosius kraujo vėžiu, be donorų negalėtume džiaugtis savo pasiekimais,” – kalbėjo prof. L. Griškevičius.

Didžiausią negiminingų donorų registrą turi Vokietija, jame yra beveik 6 milijonai asmenų (pasauliniame registre jau – 25 milijonai).

Onkohematologų teigimu, transplantacijų rezultatai labai priklauso nuo ligos, dėl kurios pacientas transplantuojamas, paties paciento būklės, donoro tinkamumo, taikomų diagnostikos bei gydymo technologijų bei daugelio kitų veiksnių. Atsižvelgiant į šiuos veiksnius ilgalaikis pacientų išgyvenamumas svyruoja nuo 30% iki beveik 100%. Lyginant vienodas pacientų grupes Santariškių klinikų transplantacijų rezultatai prilygsta vakarų Europai. Pažymėtina, kad netaikant transplantacijos visi pacientai žūtų nuo kraujo ligos.

Tai bendras visų, dirbančių šioje srityje, Santariškių klinikų tarnybų rezultatas: donorų registro, modernios molekulinės, imunogenetikos, bendrosios laboratorijos, kraujo centro, audinių banko, reanimacijos ir intensyvios terapijos specialistų bei kitų ligoninės padalinių.

Santariškių klinikų HOTC vadovas prof. Laimonas Griškevičius pažadėjo, kad kaulų čiulpų transplantacijos komanda ir toliau plėtos pažangiausius transplantacijų metodus: ląstelių terapiją, molekulinę diagnostiką, taikinių terapiją bei kt. „Planuojame ir klinikinius tyrimus transplantacijų srityje. Šiuo metu gydytojų ir slaugytojų komandą papildė dietologė, jau daugelį metu turime su mūsų pacientais dirbančias psichologes. Komandą planuojame papildyti socialiniu darbuotoju, reabilitologu”, – dėstė centro vadovas.

Anot jo, nors šiandieniniai rezultatai džiuginantys, tačiau iššūkių ir neišspęstų problemų taip pat pakanka, ypač neramina, kad 2015 metais sumažintas finansavimas kaulų čiulpų transplantacijoms, ketinama kaulų čiulpų transplantacijų centrą išskaidyti.

Santariškių klinikų suaugusių kaulų čiulpų transplantacijos centre pirmoji alogeninė suaugusiųjų kaulų čiulpų transplantacija atlikta 1999 metais, o autologinė – 2000 metais. Viso atliktos jau 1406 transplantacijos (536 alogeninės bei 870 autologinių). Santariškių klinikų vaikų kaulų čiulpų centre pirmoji transplantacija vaikui atlikta 2002 metais. Viso atlikta 75 alogeninių bei 71 autologinių vaikų transplantacijų.

Ankstesnis straipsnisBTA: Statant civilinės atsakomybės draudimas padeda išvengti netikėtumų
Kitas straipsnisPenkis vaisius ir daržoves per dieną suvalgo tik kas dvidešimt penktas