E cigaretės Elektroninės cigaretės

„ Moters grožiui – cigaretė ne derinys! “ – tai programos pagrindinė žinutė, perduodama rūkančioms moterims.

Moterys turėtų žinoti, kad:

  • rūkymas yra vis svarbesnė moterų mirties priežastis, rūkymo sukeltų mirčių skaičius auga ir didės dar daugelį metų;
  • susirgimas plaučių vėžiu tarp moterų vejasi susirgimus krūties vėžiu;
  • rūkymas sukelia daug moterų negalavimų, kenkia vaisingumui;
  • nuo rūkymo moterys greičiau sensta.

Taip pat moterys turi suprasti vykdomos programos naudą joms pačioms ir jų aplinkiniams ar šeimos nariams.  Moterys turi tikėti, kad ši programa joms padės atsikratyti žalingo įpročio ir neabejoti, kad joms tai pavyks. Vedamos šio įsitikinimo jos turėtų surasti laiko ir būtinai sudalyvauti programoje.

Programa žadės teigiamą poveikį metus rūkyti, kuris jaučiamas jau tuoj pat:

  1. po 20 val. iš organizmo visiškai pašalinamas anglies monoksidas (CO);
  2.  per tris dienas, pradėjus atsipalaiduoti bronchams, palengvėja kvėpavimas;
  3.  per tris mėnesius susireguliuoja kraujotaka (širdies dažnis, arterinis kraujospūdis);
  4.  per tris – devynis mėnesius plaučių funkcija pagerėja apie 10 proc.;
  5.  po vienerių metų miokardo infarkto rizika sumažėja 50 proc. lyginant su tais, kurie rūko toliau.

Siekiant paremti pažadus pateiksime Fagerstromo testą, nes prieš siūlant Nicorette preparatus reikia žinoti, ar šios priemonės bus efektyvios, t.y. reikia įvertinti priklausomybės nuo nikotino pobūdį: ar vyrauja fizinė, ar psichologinė priklausomybė. Testo svarbiausias klausimas yra rytinis rūkymas. Jei žmogus turi poreikį rūkyti vos pabudęs, kai nikotino kiekis kraujyje mažiausias, tai svarbus fizinės priklausomybės požymis. Šiuo atveju tinka gydymas Nicorette Mint kramtomąja guma ir Nicorette transderminiu pleistru. Jei rūkoma nedaug ir cigarečių skaičius priklauso nuo aplinkybių bei nuotaikos, panašu, kad vyrauja psichologinė priklausomybė. Tokiu atveju nikotino preparatai bus mažai efektyvūs. Nicorette preparatų vartojimas metant rūkyti padidina sėkmingo bandymo galimybę. Įvertinus testo rezultatus, pasiūlysime išbandyti atitinkamus Nicorette produktus, kaip pirmą žingsnį metant rūkyti.

Programoje pateiksime skatinančius veikti šūkius:

Nekovok su įpročiu  vienas! Leisk savo draugams tau padėti. Pranešk jiems apie savo apsisprendimą nerūkyti ir paprašyk tave palaikyti šiame kelyje.

Išmesk viską, kas tau primena rūkymą! Paversk savo namus nerūkymo zona.

Svarbu rasti pakaitalą cigaretėms. Kai kyla noras rūkyti, geriau kramtyk kramtomąją gumą, užkąsk vaisių ar daržovių. Nepamiršk gerti daug skysčių, geriausiai mineralinį vandenį ar sultis, kurie padės išvalyti tavo organizmą nuo toksinų.

Pakeisk mastymą! Anksčiau cigaretės tau asocijuodavosi su draugyste, atsipalaidavimu, pasitikėjimu savimi. Pasistenk pakeisti šias asociacijas (pvz.: gali bandyti sieti cigaretes su bereikalingomis išlaidomis, nemaloniu kvapu ir kt.).

Apdovanok save! Daugeliui rūkalių cigaretės yra kartu ir komfortas, ir apdovanojimas. Pagalvok apie kitus dalykus, kurie leidžia tau gerai jaustis ir galėtų būti kaip dovana. Nueik į kino teatrą, suvalgyk ledų porciją, picą ar kt. Nerūkydamas tikrai galėsi tai sau leisti. Apdovanok save, kai tik  pasijausi blogai.Elektroninės cigaretės

Jei kyla pagunda vakarėlių metu. Gera muzika, daugybė draugų, šiek tiek alkoholio padidina riziką vėl užsidegti cigaretę. Turi pagalvoti, kaip elgsies tokiose situacijose, kaip išvengsi rūkymo. Gerk gaiviuosius gėrimus, kramtyk kramtomąją gumą, daug šok ir visiems kartok, kad tu jau neberūkai! Prieš vakarėlį gali paprašyti draugų, kad šiandien tau nesiūlytų rūkyti.

Kovok su savo vidiniu “velniuku”, kai tik atsiras pagunda užsirūkyti Rūkymas juk labai blogas įprotis: tai bjaurus, žalingas ir daug kainuojantis užsiėmimas. Štai kodėl tu apsisprendei mesti. Mesti rūkyti yra sunku, kaip ir keisti bet kokį kitą įprotį. Mokslininkai teigia, jog kovoti su priklausomybe nuo nikotino yra taip pat sudėtinga, kaip ir su priklausomybe nuo heroino ar kokaino. Atsisakius tabako, pradžioje gali būti neramus, susierzinęs, dirglus. Gali skaudėti galvą, gali būti mieguistas, naktį blogai miegoti. Tačiau šie pojūčiai laikini. Jau po savaitės pasijusi daug geriau. Priklausomybė nikotinui neatsiranda ir neišnyksta per vieną dieną. Tačiau kiekviena diena kovoje su šia priklausomybe bus vis lengvesnė.

Nepasiduok, jei ne viskas iškarto pasiseka! Šiuo metu gali jausti stresą. Tačiau nepasiduok. Atmink, kad šiuo metu, kai tavo gyvenime yra daugybė naujų galimybių, tu gali rimtai nulemti savo ateitį – ateitį be tabako.

Kokie bus žinutės grafikos, formato reikalavimai, rekomendacijos, draudimai?

Informaciją apie rengiamą programą pateiksime kuo plačiau, pasitelkiant į pagalbą skelbimus laikraščiuose, ypač nemokamai dalinamuose dienraščiuose, palaikančiuose socialines programas, taip pat skelbimų lentose, bei pakelių stenduose.  Kadangi labai populiaru skleisti ir ieškoti informacijos internetu, tinklapyje pateiksime smulkią informaciją apie socialinę programą.

Ankstesnis straipsnisČarlsas Frederikas Vortas ir aukštosios mados pradžia
Kitas straipsnisApie socialinė programa „Galiu gyventi be cigaretės“