Skrydis oro balionu, Oro balionai

Oro balionas – tai pirmasis prietaisas, leidęs žmogui išpildyti taip seniai susiformavisią svajonę – pakilti į orą.

Kodėl apskritai verta lipti į oro balioną? Patyręs pilotas Vytautas Samarinas į tokį klausimą atsako klausimu: „Kokia transporto priemone galima praskrieti pusės metro aukštyje virš lauko, vos liečiant javų viršūnes? Arba pakilus kabėti kilometro aukštyje?“ Ir pats atsako: „Tik oro balionu.“
Todėl vis daugiau lietuvių svaiginančių potyrių ieško į žemę žvelgdami iš paukščio skrydžio.

Bijantiems skristi patyrusi komanda užtikrins maksimalų skrydžio saugumą ir garantuos tik malonius pajūčius: starto metu pilotui padeda profesionali žemės komanda, kuri pakilus balionui palaiko pastovų radijo ryšį ir seka jį iki nusileidimo vietos. „Dažniausiai pirmą kartą skrendančiuosius neramina pati orlaivio konstrukcija: pintas iš vytelių krepšys, medžiaginis oro baliono kupolas jiems atrodo labai nepatikimi. Tačiau tobulinta daugiau nei du šimtmečius oro baliono konstrukcija išliko paprasta ir patikima. Oro balionas, skirtingai nuo lėktuvo, lengvesnis už orą orlaivis, todėl skrydis juo ypatingai saugus. Be to, balionais skraidome tik labai geru oru” – drąsino oro baliono pilotas ir įmonės vadovas Vytautas Samarinas. Keleiviai taip pat labai nustemba pamatę, kad oro balione naudojama moderni navigacinė įranga, yra radijo ryšys su oro eismo valdymo tarnybom ir žemės komanda. [5]

Oreivystes centro pilotai Aurimas Vengrys ir Vytautas Sviderskis šeštadienio, rugsėjo 16 rytą (2006m.) sėkmingai pasiekė užsibrėžtą tikslą – karšto oro balionu „LUKOIL” sėkmingai pakilo į 7,2 km aukštį ir pasiekė Lietuvos aukščio rekordą.

Darbą sudaro: įvadas, istorija, šiuolaikiniai oro balionai, jų konstrukcija, valdymas, gamintojas, renginiai, užfiksuoti pasiekimai, būsimų pilotų rengimas, įdomūs faktai apie karšto oro balionus, išvados, informacijos šaltiniai.

Darbo apimtis – 29 puslapiai su teksto priedais, 10 iliustracijų, 26 bibliografiniai šaltiniai.

Prasminiai žodžiai: Oro balionas, skrydis, pakilimas, kelionė, pramoga, pilotas, keleiviai, pilotavimas, renginiai, fiestos, varžybos.  

Kodėl vienuose oro balionuose yra smėlio balastas, o kituose – ne?

Oro balionai
Oro balionai

Yra dviejų rūšių balionai: karšto oro ir dujų (Lietuvoje tokių balionų nėra). Karšto oro balionai skrenda dėl nuolatos kaitinamo karšto oro, esančio kupolo viduje. Šiuose balionuose smėlio balastas nėra naudojamas. Dujiniai balionai skrenda dėl kupole esančių lengvesnių už orą dujų (helis arba vandenilis; dėl saugumo dažniausiai naudojamas helis). Dujos į kupolą yra pripildomos ant žemės, taip pat prieš startą prie baliono krepšio pritvirtinamas balastas su smėliu arba vandeniu. Pilotas, norėdamas pakilti, išmeta dalį balasto, balionas tampa lengvesnis už orą ir pakyla į viršų. Norėdamas sustabdyti kilimą arba pradėti leistis, pilotas, pro specialų vožtuvą išleidžia dalį dujų, esančių kupolo viduje, ir taip sumažina baliono keliamąją galią. Vėl norėdamas kilti pilotas išmeta dar daugiau balasto (smėlio ar vandens). Tokio baliono skrydis yra labai brangus (keli tūkstančiai litų – tiek kainuoja pripildyti balioną brangiomis helio dujomis). Dujų balionai yra kur kas mažesni už karšto oro balionus, o taip pat dujų balionai gali nuskristi žymiai toliau nei karšto oro balionai, nes skrydžio metu jiems nereikia nuolatos eikvoti kuro. [6]

Oro balionų pilotai rungiasi oro balionų varžybose. Pagrindinis pilotų tikslas varžybų metu yra užskristi virš varžybų direktoriaus iš anksto paskirto tikslo. Ieškodami palankios oro srovės, pilotai stengiasi kuo tiksliau užskristi virš taikinio ir į jį numesti žymeklį – 70 gramų sveriantį maišelį, įvyniotą į medžiagą, prie kurio pritvirtinta 10 cm pločio ir 170 cm ilgio uodega. Kuo arčiau taikinio pilotas numeta šį žymeklį, tuo geresnį rezultatą jis pasiekia. Vieno skrydžio metu paskiriamos nuo 1 iki 4 užduočių. Varžybų metu, priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, įvyksta 2 – 12 skrydžių. Šiais metais Lietuvoje vyko Všį Oreivystės centras organizuotas 13-tasis Europos karšto oro balionų čempionatas, kuriame dalyvavo 68 geriausi Senojo žemyno pilotai. Daugiau informacijos apie šį renginį ir apie oro balionų varžybas (taip pat ir pilną karšto oro balionų taisyklių versiją anglų kalba) galima rasti.

Ankstesnis straipsnisSvarstyklės
Kitas straipsnisTrumpai apie oro balionus