Kelionių pardavimo internetu Europoje analizė

1.    INTERNETAS IR JO VAIDMUO RINKODAROJE

 

Šiuo metu internetas pakeitė nuomonę apie tai koks turi būti verslas. Rinkodaros plėtra per internetą yra glaudžiai susijusi su paties interneto plėtrą. Taip yra dėl to,kad interneto vartotojų atsiradimas tinkle suteikė galimybę įsigyti, mainų ir pardavimo informaciją, platinti reklaminius pranešimus ir t.t. Ir netrukus interneto rinkodarą tapo plačiai naudojama įvairiuose interneto atstovybėse. Interneto rinkodaros atsiradimas gali būti siejamas su 1990 – ųjų pradžia. Tuo metu buvo daugiausia teksto svetainių. Bet ir tada jų puslapiuose pradėjo platinti reikalingą informaciją apie paslaugas. Tačiau, laikui bėgant, svetainės pradėjo įgauti patrauklesnį įvaizdį ir platesnę prieigą. Interneto rinkodara taip pat  labai pasikeitė. [3, 37 psl].

Interneto rikodara pasikeitė ir tapo kažkuo daugiau negu prekių ir paslaugų skatinimo įrankių. Ir „Yahoo“, „Google“, „Microsoft“ dėka internetui pavyko pasiekti naują vystimosi lygį.

1996 metais atsirado pasiūlymai apie mokama paieškos sistemą. Tai savo ruožtu, padėjo reitingams augti. Tokias paslaugas pirmiausia pasiūlė „Google“, „Overture“, „Yahoo“. [1, 25 psl].

Interneto metodai tikrai veikia, nes galima ne tik palaikyti nuolatinį ryšį su klientais, bet taip pat greitai sekti statistiką. Be to, interneto rinkodarą – tai galimybė pasiekti didžiausią auditoriją. Taigi, galima daryti išvadą, kad interneto rinkodara yra būtina priemonė, skirta tiems žmonėms, kurie turi ką pasiūlyti visuomenei, bet nežino, kaip tai padaryti su minimaliomis investicijomis ir išlaidomis.

Internetas kaip pasaulinė informacinė sistema padarė tam tikrus pakeitimus. Pirmasis ir ko gero pagrindinis skirtumas tarp elektroninės komercinės rinkos ir įprastos rinkos yra tas, kad vartotojai ir gamintojai yra vienoje erdvėje, ir absoliučiai vienodomis teisėmis. Išsiaiškinti interneto vartotojo nuomonę apie siūlomą produktą ar paslaugą yra nesunku, ir tai galima padaryti labai greitai. Tai leidžia gamintojui lanksčiai keisti savo prekybos politiką besikeičiančiomis aplinkybėmis.

Internetas naudojamas prekiaujant šiose srityse: reklamos (informacijos platinimas apie produktą, elektroninių laiškų išsiuntimas, dalyvavimas konferencijose); pardavimų skatinimas, ryšiai su visuomene (internete pranešimai spaudai, informacijos teikimas visuomenei, atsakyti į klausimus, susijusius su organizacija ir jos produktais, ir t.t.), prekių ir paslaugų pardavimas internetu (elektroninė prekyba), marketingo tyrimai. [2. 1 psl.]

Su interneto rinkodaros pagalba galima padidinti pardavimus taip:

 • Įtraukti vartotojus į procesą, kuriant naujus produktus. Pavyzdžiui, dizaino studija online gali gauti informaciją iš pasirinktų vartotojų;
 • Tikslinių klientų atranka, kuriems siūlomos norimos paslaugos reikiamu laiku, tada reikia žiūrėti anksčiau įsigytų paslaugų sąrašą;
 • Reklamuojant geriau iliustruoti teikiamas paslaugas;
 • Apklausti vartotojus,kad padaryti jų nuomonės tyrimus.

          Naujausi pasaulio pasiekimai informacinėse ir ryšio technologijose atvėdė į elektroninę aplinką ekonominei veiklai, kuri savo ruožtu atvėrė naujas galimybes verslui ir kitų sričių socialinei bei ekonominei veiklai.

„Informacinių technologijų plėtra labai sumazino informacijos rinkimo ir platinimo kainą. Todėl, keičiasi išlaidos individualiuose įmonėse ir ištisose pramonės šakose. Visa tai gali gali pakeisti tradicinį verslą neatpažįstamai“[2. 5 psl.].

Šiandien, pasinaudojant internetų, vadybininkai gali rinkti ir analizuoti anksčiau nepasiekiamą  informaciją ir atitinkamai priimti efektyvesnius sprendimus. Kiekvienas vadovas turi būti informuotas apie vykstančius procesus įmonėje.

Prieš 15 – 20 metų niekas ne prognazavo ir net ne kalbėjo apie pardavimus per internetą arba apie interneto formavimasi kaip pagrindinio prekių ir paslaugų platinimo kanalo. Finansų rinka, taip pat buvo paveikta pokyčių bangos. Internetas leidžia vartotojams parduoti akcijas, gauti paskolas ir įsigyti draudimą tiesiogiai.

Turizmas internete tampa vienu iš efektyviausių rinkoje, kur daugiau nei pusė sandorių vyksta internetu. Aktyviai plečiasi versle rezervavimo sistema internete. Populiariausi kelionių organizatoriai: Tez Tour, Novaturas, Vegaturas. Nepriklausomos kelionių agentūros sėkmingai konkuruoja su tinklo struktūromis. Aktyviai daro pažangą internete ir pasaulinėse turizmo rezervavimo sistemuose.

Taigi internetas yra naudojamas praktiškai visiems pagrindiniams verslo procesams turizmo įmonėse, kaip komunikacijos ir rinkodaros įrankis, pradedant nuo paieškos ir klientų privyliojimo ir pabaigiant turizmo produkto formavimų.

Pagal lygius internete turisto ištekliai gali būti skirstomi taip: bendrosios paskirties  interneto svetainės, kuriuose yra turizmo skyrių. Dažniausiai susiduriama su turizmo skyriais katalogose, tarp kurių labiausiai populiarius yra skyrius „Aplink pasaulį“ „Mail.ru“ list.mail.ru/catalog/10894.html internetiniame pasaulyje. Čia yra nuorodos į daugiau nei 3000 puslapių apie turizmą, keliones, šalis, kurortus, kelionių organizatorius, ir jie skyrstomi į dešimtis subkategorijų, kurios labai palengvina reikalingų išteklių paiešką. Kuo daugiau žmonių šiandien užėjo į konkretų puslapį svetainėje, todėl yra didesnis jo reitingas, todėl lengviau tą puslapį rasti. Specialusis turizmo skyrius – Rambler – kelionės www.travel.rambler.ru skirtas turizmo įmonių reklamos talpinimui.Reklama šiame projekte labai efektynga  ir ne mažai kainuoja. Įmonė taip pat turi savo turizmo projektą Yandex turizmo reklamos platinimui HTML forma. Reklama tokiose svetainėse oficialiai turi didelį poveikį, nes turi daug lankytojų.

 

 1. SPECIALIZUOTI PORTALAI IR SVETAINĖS

 

         Turizmo portalus  galima būtų vertinti kaip internetines reklamos svetaines, kurios skirtos reklamuotojų paslaugų pardavimo skatinimui – kelionių organizatoriams ir kelionių agentūroms. Portalų pajamos gali būti ir reklama ir mokamas informacijos platinimas apie kelionių agentūras ir jų paslaugas, ir komisiniai, gauti iš kelionių agentūru už užsakymus iš serverio. Portale galima siųsti ir per specialiai sukurta forma, arba prašyti informacijos apie tinkamus pasiūlymus elektroniniu paštu. Paprastai tokie pasiūlymai atrodo kaip sakyniai nurodantis įmonės pardavėją, kurortą, viešbučio kategoriją, transporto rūšį, papildomas paslaugas, mažiausias arba didžiausias kainas ir t.t.

Turizmo specialistai portalus suskirstyto į dvi kategorijas:

Pirmoji kategorija – portalai, platinantys medžiagas, skirtas dalyvių profesiniam tobulėjimui ir vidutinės trukmės kelionių agentūros personalo bendravimui. Paprastai šių svetainių yra ant kelionių naujienų juostų. Kai kurie tinklapiai skelbia analitinius straipsnius apie verslą.

Antroji kategorija – tai kainų analizė gautu pasiūlymų iš kelionių operatorių. Kelionių rinka yra labai dinamiška, turi daug ypatingų pasiūlymų, o tai apsunkina eilinių kelionių agentūrų vadovų darbą stebint kasdieninius kainų pokyčius pas skirtingus operatorius. [5. 38 psl.]

 

 

2.1 INTERNETO SVETAINĖ VILNIUS – TOURISM.LT

 

              Šioje svetainėja galima rasti informacijos apie įdomiausias miesto lankytinas vietas, muziejus, kultūrinius renginius, pramogas. Užsisakykyti tradicinę arba teminę ekskursiją.

Didžiausias svetainės lankomumas būvo gegužės-birželio, lapkričio-gruodžio, o mažiausias sausio-vasario, liepos-rugpjučio mėnesiais. Labiausiai lankoma diena buvo birželio 23d., sulaukta 392 unikalių lankytojų(pagal unikalius IP adresus), ir rugsėjo 15 d. – 391. Mažiausiai lankomos dienos – rugpjučio 15 ir gruodžio 24 d.

Interneto svetainė 2010 metais buvo publikuota vokiečių ir rusų kalbomis. Šiuo metu iš viso svetainė palaikoma 5 kalbomis: lietuvių, anglų, vokiečių, lenkų ir rusų. Lankomumą žiūrėti Lentelėje Nr. 1. Palyginimą 2009m. su 2010m. žiūrėti Lentelėje Nr. 2. [11]

 

 1. KELIONIŲ OPERATORIŲ INTERNETINĖS SVETAINĖS

 

         Pagrindiniai kelionių operatoriai pradėjo naudoti rezervavimo sistemą internetu savo įmonės viduje. Vadybininkas iš internete esančios kelionių bazės gali pasirinkti vieną iš pasiūlymų ir ivesti savo duomenys, informaciją apie turistus, kuri patenka į kelionių organizatoriaus vidaus duomenu bazę. Sistema automatiškai perskaičiuoja kainų pokyčius ir atlieka kitas funkcijas. Agentūra gali stebėti užsakymus, įvertinti viešbučių laisvas vietas, skrydžių ir t.t.

Turizmo agentūrų internetinės svetainės. Dauguma tarp šių svetainių yra internetinių parduotuvių – turizmo rinka interneto svetainėse.Pavizdžiui internetinė parduotuvė kuri tikrai veikia www.skrendu.lt.Kelionių pardavimo internetu Europoje analizė

Pagrindinis bruožas šios svetainės – išsamus kelionių paslaugų ir kiekvieno objekto aprašymas, tai lėktuvo bilietai arba traukinio, viešbučiai, automobilių nuomą ar draudimas. Natūralu, kad tokios išsamios informacijos teikimas yra neimanomas be naudojimosi duomenų baze internete. Šiuolaikiškas internetas leidžia pirkti kelionių paslaugas per internetą.

Naujai susiformavusios laisvosios rinkos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, dėl netobulos įstatyminės bazės ir atsiradusių spragų, nukenčia ir valstybė, ir vartotojai. Aviabilietų ir kelionių rezervavimo sistemos www.skrendu.lt kūrėjų komanda, bendradarbiaujant su elektroninių atsiskaitymų sistemų tiekėjais, savo vartotojams siūlo šiuolaikinius elektroninio atsiskaitymo makro mokėjimo būdus – automatizuotus atsiskaitymus, užtikrinant visišką saugumą naudojant duomenų kodavimo technologijas:

 • elektroninė bankininkystė – saugu, paprasta, greita, visą parą;
 • atsiskaitymai grynaisiais „Lietuvos spauda“ kioskuose – atsiskaitymai iki 2000 Lt už vieną mokėjimą, daug kioskų visuose Lietuvos miestuose, jokių eilių;
 • internetinės mokėjimo sistemos „Web Money“ ir www.e-gold.com  – automatizuoti atsiskaitymai.

www.skrendu.lt sistemos tikslas – neapsiriboti siauru el. verslo suvokimu ir savo vartotojams teikti kuo daugiau aviabilietų ir kelionių pasiūlymų bei supaprastinti rezervuotų paslaugų apmokėjimo būdus. [7]

Internetinės bankininkystės naudojimas leidžia sutaupyti laiko, nebereikia atvykti į banką, ir klientas gali 24 valandas per parą kontroliuoti savo saskaitą ir pagal besikeičiančią situaciją finansų rinkose nedelsiant reaguoti į šiuos pokyčius. Pavyzdžiui pirkti ar parduoti valiutą. Be to,     internetinės bankininkystės sistemoje galima stebeti savo kreditinese kortelese esančius pinigus.

Bene daugiausiai komplimentų sulaukė pernai rugpjūtį pasirodęs naujas tinklalapis MyTrips.lt – paprasta, aiškios struktūros ir, nesunku pastebėti, besiplečianti internetinė keliautojų bendruomenė.  Tinklalapio lankytojai čia dalijasi naudinga informacija apie keliones, o kūrėjai stengiasi kasdien pasiūlyti bent po vieną naują straipsnį apie įdomias pasaulio vietas. MyTrips.lt, kitaip nei daugelis panašių tinklalapių, siekia išlikti keliautojų zona ir nespausdina naujienų agentūrų pateikiamos informacijos ar komercinių straipsnių. Tinklalapis orientuojasi į originalius keliautojų pasakojimus, tačiau, tenka pastebėti, į jį savo rašinius perkelia vis daugiau keliautojų, tad kartais susidaro įspūdis, kad MyTrips.lt dubliuoja kitur spausdintus įspūdžius.

“Mintis sukurti MyTrips.lt kilo dėl to, kad pajutome tinklalapių, į kuriuos užsukęs galėtum gauti tikrai vertingos nekomercinės informacijos apie keliones, trūkumus”, – pasakoja MyTrips.lt, priklausančio keliems kelionių entuziastams, komandos narė Aušra. [8]

Tinklalapį Klajoklis.lt keliautojai randa už ką ir pagirti, ir papeikti. Jame daug naudingos informacijos keliautojams, bet trūksta susisteminimo, atgyvenęs dizainas. O Bonjour.lt gana aiškus išdėstymas, daug informacijos – nuo viešbučių sąrašų iki orų prognozių ar kelionių pasiūlymų. “Tinklalapio Klajoklis.lt išorė gali išgąsdinti, bet panaršęs tikrai atrandi naudingų dalykų, o Bonjour.lt – atvirkščiai, iš pirmo žvilgsnio atrodo populiarus ir turiningas, bet greitai supranti, kad turinys vis dar skystokas”, – toks yra Valdo Lopetos, patyrusio keliautojo ir viešųjų ryšių specialisto, vertinimas.

Daugiau kaip keturiasdešimt šalių išmaišiusiam V.Lopetai labiausiai patinka asmeniški, gal net vienai kelionei perteikti sukurti tinklalapiai, tokie kaip Dvieseazijoje.blogspot.com, 100dienu.lt, Kainorisidalintis.blogspot.com, Travel.blogas.lt. “Kai bandoma kurti tinklalapį, į kurį dedama ir įvairi turizmo rinkos informacija, tai jau virsta verslu”, – pastebi Valdas. Valdo ir Žydronės Crossroad.lt galima rasti viską – nuo maršruto iki kelionės smulkmenų ir be jokios iš kitų šaltinių perspausdintos informacijos. Tai tiesiog idealus gidas besirengiantiesiems į Lotynų Ameriką, po kurią pora keliavo penkiolika mėnesių.

Vis dėlto didėjanti keliautojų tinklalapių kiekybė toli gražu negarantuoja kokybės, netgi atvirkščiai. “Lietuvos tinklalapiuose prasidėjo masinė grafomanija. Nebesinori spraustis ir paskęsti tarp tokių naivių aprašymų, kaip važiavom, gėrėm, pamatėm ar nepamatėm – absoliučiai nenaudingos informacijos, įdomios gal keliems draugams. Jei būčiau tinklalapių administratorius, nebijočiau pasitelkęs reitingavimo sistemą valyti beviltiškus rašinukus”, – pastebi vis mažiau apie keliones rašantis Nomadas, nors jo kelionių aprašymus skaitant, kaip taikliai apibūdino vienas internautas, “nosyje – kvapai, akyse – vaizdai, širdyje – jaudulys”. [9]

 

 1. KOMPIUTERINĖS KELIONIŲ REZERVAVIMO SISTEMOS INTERNETE

 

       Viena didžiausių turizmo paskirstimo sistemų yra Amadeus. Duomenų bazėje yra informaciją apie internetu rezervavimą: viešbučių, skrydžių ir automobilių nuomą. Yra įvairių produktų iš „Amadeus“: Amadeus Air, Amadeus Cars, Amadeus Hotels, Amadeus Fares.

Galimas ekonomiškai efektyvus prisijungimo būdas prie sistemos „Amadeus“ internete. Noredami prisijungti prie sistemos turi būti užsakytas internetu www.amadeus.com produktas Atailcus Pro Web. Priega per standartinę interneto naršyklę, be papildomos programinės įrangos.

Kelionių agentūros darbas su sistema apima:

 • Paiešką pigiausių pasiūlymų pagal tarifus. Bet teikiant brangias paslaugas kompanija apsisaugo nuo rizikos. Pavyzdžiui, keleivis atsisako mokėti, arba perka bilietą su atvira data it t.t. Tais atvejais veikia Tarptautinės oro transporto asociacijos IATA taryfai- tokie tarifai patys auksčiausi, todėl tinka visiems asociacijos nariams.
 • Laisvų vietų patikrinimas. Reikia atkreipti dėmesį, kad pigiausių pasiūlymų daugiau laukimo sąrašuose – tai jei keleivis neatvyksta tai atsiranda vieta ir vietoj jo gali skristi kitas žmogus.
 • Skrydžio užsakymas. Kodavimas reikalauja specialių vadybininko apmokymų.
 • Bilieto įforminimas ir jo apmokėjimo procedūros. Paprastai rezervavimo funkcijos, atsiskaitymo priemimas ir dokumentų įforminimas kelionių agentūrose atskirti vienas nuo kito. [10]

Webpoint yra įrankis, kuris leidžia svetainės lankytojams patiems pasirinkti maršrutą, datą ir padaryti rezervavimą be patyrusio kelionių konsultanto. Rezervavimo pabaigoje privaloma parašyti vardą, pavardę, telefoną ir elektroninio pašto adresą. Agentūra gavusi keliautojo duomenys susisiekia su juo aptarti apmokėjimą bei bilieto pristatymą.

Rezervavimas svetainėje, tai rezervavimas „Galileo“ sistemoje su visais privalomais laukais, ir beveik nieko nesiskiriantys nuo kelionių vadybininko rezervavimo išskyrus: laukus kur keleivių vardų sarašai, skrydžio segmentai; agentūros kontaktai – naudojami susisiekimui, keleivio kontaktai, elektroninis paštas skirtas agentūrai susisiekti su keleivių; laukas apie pasirinktą tarifą; laukas kur norimą atsiimti bilietą; gali būti papildomi laukai pagal agentūros reikalavimus.

 

 1. KELIONIŲ REKLAMA INTERNETE

 

        Reklama šiuo metu yra vieną iš labiausiai paplitusių komunikacijos įrankių įmonėse. Taip pat jį naudojama internete. Reklamos tikslais gali būti prekių apyvartą, platinimas ir prekės įvaizdis, imonės susipažinimas su paslauga, informacija apie paslaugos vertę, lankytojų į svetainę priviliuojimas. [3. 20 psl.].

Reklamoje daug ką lemia:

Spalvų schemą. Ryškios spalvos turi tendenciją būti veiksmingesnės nei raudona ir juoda.

Optimalu naudoti: geltona, oranžinė, mėlyna, žalia.

Animacija. Animuoti baneriai turi daug privalumų. Tarkime, kad reklama yra sudaryta iš 3 kadrų ir iš eilės keičiasi. Tokiu atveju, pirmasis kadras turi pritraukti dėmesį, o likusieji du turėtų buti apie interneto svetainę ir pritraukti lankytojus.

Parsisiuntimo greitis. Jei lėtai krausis, tai klientui atsibos laukti ir jis nebežiūrės reklamos.

Prekės ženklas reklamoje. Net jei vartotojas ne paspaudžia ant banerio, vis tiek bus naudinga. Kadangi jis pamatė svetainės pavadinimą ar logotipą šiandien, o rytoj kur nors jį pamatys, galų gale jis prisimins arba svetainės adresą arba įmonės pavadinimą ir galbūt vėliau jis užeis į svetainę.

Tekstas. Pavyzdžiui: „Dėmėsio! To dar nėra niekas pasiūles, patys geriausi pasiūlymai!“

Nemokamai. Pasiūlymai ko nors nemokamo: nemokama naujienų prenumeratą, nemokamos programos ir t.t.

 

 1. KELIONIŲ PARDAVIMO INTERNETU ĮMONĖS LIETUVOJE

 

6.1 Easy Travel

 

         EasyTravel yra registruotas prekinis ženklas, priklausantis bendrovei UAB “Travelonline Baltics”. Yra pirmasis kelionių užsakymo internetu tinklalapis Lietuvoje ir savo veiklą pradėjo 2005 metais. Per tą laiką jų paslaugomis pasinaudojo tūkstančiai klientų, kurie ir iki šiol sugrįžta ir toliau naudojasi jų paslaugomis bei rekomenduoja savo draugams.

Easy Travel tikslas – naudojant pažangiausias technologijas suteikti klientams greičiausią ir efektyviausią aptarnavimą kelionių pardavimo srityje bei pasiūlyti geriausiai jų pageidavimus atitinkančius kelionės sprendimus.

EasyTravel interneto svetainėje pateikiami detalūs siūlomų kelionių aprašymai, o moderni rezervacijos sistema leidžia vartotojams ne tik elektroniniu būdu užsisakyti norimą kelionę, bet ir redaguoti arba panaikinti pateiktus duomenis, tikrinti atliktų užsakymų būklę nepaliekant darbo ar poilsio vietos. Svetainėje galima surasti išsamią informaciją apie lankytiną šalį, sužinoti įvairių patarimų keliautojams, pasinaudoti žemėlapiais bei pasitikslinti orų prognozę. [6]

 

 

6.2 JUDĖK.lt

 

        Judek.lt yra kelionių pardavimo internetu tinklalapis Lietuvoje įkurtas 2007 metais, kuris priklauso UAB “Travelonline Baltics”. 2010 metais, kaip ir 2009 metais, su įmone keliavo beveik 5000 klientų. Įmonei už aukštus pasiekimus ir rodiklius UAB” Tez Tour” suteikė “VIP” kelionių agentūros statusą, o kitų kelionių organizatorių pardavimuose UAB “Travelonline Baltics” stabiliai laikėsi vienų daugiausiai parduodančių kelionių agentūrų saraše.

Ketvirtus metus iš eilės, pirmaujantis kelionių pardavimo internetu tinklalapis JUDEK.lt (www.judek.lt), atliko praėjusių metų poilsinių kelionių apžvalgą, bei pateikė 2011 m. prognozes. Išvadoms pateikti naudojami Judek.lt, LR Statistikos ir Turizmo departamento, Vilniaus ir Kauno oro uosto bei kelionių organizatorių pateikti duomenys. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad ankstesnės prognozės buvo itin tikslios ir atspindėjo realią būsimą situaciją. [6]

 

 

6.2.1  2010 metų apžvalga

 

        2010 metai buvo bene patys sunkiausi poilsinių kelionių rinkai tiek keliautojams, tiek kelionių agentūroms, tiek kitiems rinkos žaidėjams. Tai atsitiko dėl kelių priežasčių:
– ugnikalnio išsiveržimas balandžio mėnesį, kuris sutrikdė ne tik iškeliavusių galimybes grįžti, bet ir sukėlė pasaulinę paniką, kuri įtakojo ir lietuvių planus iškeliauti poilsiauti, nes jie atidėjo keliones arba visiškai atšaukė savo planus;

– karšta vasara Lietuvoje, kuri suteikė galimybę suplanuoti savo atostogos Lietuvoje arba artimose kaimyninėse šalyse, todėl sumažėjo kelionių paklausa į Turkiją, Ispaniją, Graikiją, Egiptą ar kitas šalis. Organizatorių pateiktais duomenis, vasaros metu pardavimai palyginus su 2009 m. kai kuriomis savaitėmis buvo sumažėję net iki 20%;

– kelionių organizatorių bankrotai, kurių garsiausiai nuskambėję yra UAB “Star Holidays” bei UAB “Novus Orbis”. Taip pat metų pirmoje pusėje savo veiklą sustabdė ir UAB “Oasis Travel”, kurie siūlė tiesioginius skrydžius ir keliones į Tunisą. Minėti įvykiai ne tik atnešė nuostolius kelionių agentūroms bei klientams, tačiau sukėlė baimę planuoti savo atostogas dėl nepasitikėjimo kelionių organizatoriais;
– metų pabaigos “desertu” tapo žinia apie ryklių išpuolius Egipto kurorte Šarm el Šeike. Įvertinant tai, kad Egiptas yra populiariausia žiemos atostogų kryptis, tai buvo dar vienas skaudus smūgis keliautojų ketinimams dėl sukeltos baimės, nes į šiuos įvykius pateko ir Lietuvos turistai, kas buvo gausiai informuota Lietuvos žiniasklaidoje. (Šiuo metu Egipto paplūdimiai jau atverti ir pavojus turistams negresia.)

– aukštos kelionių kainos paskutinį metų ketvirtį, kurias lėmė ribota pasiūla, nes rinkoje dėl ankstesnių kelionių organizatorių bankrotų teliko tik du stambūs poilsinių kelionių organizatoriai. Tai įtakojo, kad galutinai turistai, kurie norėjo keliauti, bet buvo apriboti biudžetai, visiškai atšaukė savo planus šiais metais kur nors iškeliauti. Dėl šios priežasties aktyviau pradėta siūlyti ir pirkti keliones iš kaimyninės Lenkijos ar Rygos, kur kelionių kainos buvo mažesnės.

– galiausiai situaciją vis dar įtakoja besitęsianti ekonominė krizė, kuri apkarpė gyventojų pajamas ir galimybes keliauti, nes išlaidos skiriamos pirmo būtino prekėms ir paslaugomis, kurių grupei kelionės nepriklauso. O taip pat situaciją blogino didelė gyventojų emigracija, kas iš esmės mažina potencialių turistų skaičiaus dydį.

“Taigi, didelis neigiamų naujienų ir įvykių skaičius 2010 metais tikrai nedžiugino turistų ir kelionių agentūrų, nes jis įtakojo tolimesnį poilsinių kelionių rinkos sumažėjimą vidutiniškai iki 15% ir pratęsė 2009 metais beveik 30% siekusį poilsinių rinkos kritimą”,- komentavo JUDEK.lt portalo vadovė p. Eglė Petraitytė. “Tai privertė dalį agentūrų pasitraukti iš turizmo rinkos arba balansuoti ties nuostolio riba, perplanuojant savo veiklą ir tikintis kitų geresnių metų”, -tęsė p. Petraitytė.
To pasekoje nebuvo naujų kelionių destinacijų bei sumažėjo skrydžių skaičius, kas įtakojo mažesnį nei pernai vietų skaičių lėktuvuose į poilsiautojų pamėgtas kryptis, todėl spalio mėnesį esami kelionių organizatoriai pasiūlė porą papildomų reisų į pamėgtą poilsiautojų Turkiją.
Teigiama 2010 metų turizmo naujiena yra Airijos aviakompanijos “Ryanair” bazės Kaune atidarymas, kuris nors tiesiogiai nėra susijęs su poilsinių kelionių rinka ir vykdomais čarteriniais reisais, tačiau suteikia turistams alternatyvą savarankiškai pigiau planuotis savo keliones skrendant tiesiogiai arba su persėdimu į Ispanijos, Portugalijos, Italijos ar kai kuriuos Afrikos kurortus pvz. Maroką. Taip pat sukuriama galimybė planuotis trumpas ir savaitgalines keliones į Europos miestus. Tokiu būdu turistai gali suplanuotus kelionės biudžetus skirti ne kelionių organizatorių paketams įsigyti, o išleisti pinigus savarankiškai sudėliotai kelionei. [6]

 

 

6.2.2 Populiariausios kryptys ir kainos

 

         Populiariausiomis kryptimis vasarą vienvaldiškai kaip visada išliko Turkija, Graikija, Ispanija. Po to sekė Egiptas, Tunisas, Bulgarija. Žiemos sezoną nustebino ne kaip visada paklausios Egipto, Tenerifės ir Tailando kryptys, bet kaip niekad ankstyvas ir vis besitęsiantis vasaros sezono kelionių į Turkiją pardavimas, kuris išties susilaukė iš keliautojų didelio susidomėjimo. “Esant sąlyginai aukštoms ir ne visiems prieinamoms kainoms į Egiptą, Tailandą, Tenerifę, žmonės itin domėjosi ir domisi bei perka keliones į Turkiją, nes siūlomos itin patrauklios kainos, kurios ypač priimtinos tiems, kas negalėjo iškeliauti 2010 metais. Juo labiau, kad išankstinių pardavimo metu avansas sudaro tik trečdalį kainos, o pats turistas už tą pačią kainą yra apdraužiamas neįvykusios kelionės draudimu, tad gali jaustis saugus.” -aiškino JUDEK.lt vadovė p. Petraitytė.

Judek.lt, kaip ir pernai primena, kad už Turkijos vizas nuo 2009 metų pabaigos nebereikia mokėti pinigų, todėl sumažėjo kelionių išlaidos šia kryptimi.

NĖRA KOMENTARŲ

KOMENTUOTI