1. INTERNETAS IR JO VAIDMUO RINKODAROJE
Šiuo metu internetas pakeitė nuomonę apie tai koks turi būti verslas. Rinkodaros plėtra per internetą yra glaudžiai susijusi su paties interneto plėtrą. Taip yra dėl to,kad interneto vartotojų atsiradimas tinkle suteikė galimybę įsigyti, mainų ir pardavimo informaciją, platinti reklaminius pranešimus ir t.t. Ir netrukus interneto rinkodarą tapo plačiai naudojama įvairiuose interneto atstovybėse. Interneto rinkodaros atsiradimas gali būti siejamas su 1990 – ųjų pradžia. Tuo metu buvo daugiausia teksto svetainių. Bet ir tada jų puslapiuose pradėjo platinti reikalingą informaciją apie paslaugas. Tačiau, laikui bėgant, svetainės pradėjo įgauti patrauklesnį įvaizdį ir platesnę prieigą. Interneto rinkodara taip pat labai pasikeitė. [3, 37 psl].
Interneto rikodara pasikeitė ir tapo kažkuo daugiau negu prekių ir paslaugų skatinimo įrankių. Ir „Yahoo“, „Google“, „Microsoft“ dėka internetui pavyko pasiekti naują vystimosi lygį.
1996 metais atsirado pasiūlymai apie mokama paieškos sistemą. Tai savo ruožtu, padėjo reitingams augti. Tokias paslaugas pirmiausia pasiūlė „Google“, „Overture“, „Yahoo“. [1, 25 psl].
Interneto metodai tikrai veikia, nes galima ne tik palaikyti nuolatinį ryšį su klientais, bet taip pat greitai sekti statistiką. Be to, interneto rinkodarą – tai galimybė pasiekti didžiausią auditoriją. Taigi, galima daryti išvadą, kad interneto rinkodara yra būtina priemonė, skirta tiems žmonėms, kurie turi ką pasiūlyti visuomenei, bet nežino, kaip tai padaryti su minimaliomis investicijomis ir išlaidomis.
Internetas kaip pasaulinė informacinė sistema padarė tam tikrus pakeitimus. Pirmasis ir ko gero pagrindinis skirtumas tarp elektroninės komercinės rinkos ir įprastos rinkos yra tas, kad vartotojai ir gamintojai yra vienoje erdvėje, ir absoliučiai vienodomis teisėmis. Išsiaiškinti interneto vartotojo nuomonę apie siūlomą produktą ar paslaugą yra nesunku, ir tai galima padaryti labai greitai. Tai leidžia gamintojui lanksčiai keisti savo prekybos politiką besikeičiančiomis aplinkybėmis.
Internetas naudojamas prekiaujant šiose srityse: reklamos (informacijos platinimas apie produktą, elektroninių laiškų išsiuntimas, dalyvavimas konferencijose); pardavimų skatinimas, ryšiai su visuomene (internete pranešimai spaudai, informacijos teikimas visuomenei, atsakyti į klausimus, susijusius su organizacija ir jos produktais, ir t.t.), prekių ir paslaugų pardavimas internetu (elektroninė prekyba), marketingo tyrimai. [2. 1 psl.]
Su interneto rinkodaros pagalba galima padidinti pardavimus taip:
- Įtraukti vartotojus į procesą, kuriant naujus produktus. Pavyzdžiui, dizaino studija online gali gauti informaciją iš pasirinktų vartotojų;
- Tikslinių klientų atranka, kuriems siūlomos norimos paslaugos reikiamu laiku, tada reikia žiūrėti anksčiau įsigytų paslaugų sąrašą;
- Reklamuojant geriau iliustruoti teikiamas paslaugas;
- Apklausti vartotojus,kad padaryti jų nuomonės tyrimus.
Naujausi pasaulio pasiekimai informacinėse ir ryšio technologijose atvėdė į elektroninę aplinką ekonominei veiklai, kuri savo ruožtu atvėrė naujas galimybes verslui ir kitų sričių socialinei bei ekonominei veiklai.
„Informacinių technologijų plėtra labai sumazino informacijos rinkimo ir platinimo kainą. Todėl, keičiasi išlaidos individualiuose įmonėse ir ištisose pramonės šakose. Visa tai gali gali pakeisti tradicinį verslą neatpažįstamai“[2. 5 psl.].
Šiandien, pasinaudojant internetų, vadybininkai gali rinkti ir analizuoti anksčiau nepasiekiamą informaciją ir atitinkamai priimti efektyvesnius sprendimus. Kiekvienas vadovas turi būti informuotas apie vykstančius procesus įmonėje.
Prieš 15 – 20 metų niekas ne prognazavo ir net ne kalbėjo apie pardavimus per internetą arba apie interneto formavimasi kaip pagrindinio prekių ir paslaugų platinimo kanalo. Finansų rinka, taip pat buvo paveikta pokyčių bangos. Internetas leidžia vartotojams parduoti akcijas, gauti paskolas ir įsigyti draudimą tiesiogiai.
Turizmas internete tampa vienu iš efektyviausių rinkoje, kur daugiau nei pusė sandorių vyksta internetu. Aktyviai plečiasi versle rezervavimo sistema internete. Populiariausi kelionių organizatoriai: Tez Tour, Novaturas, Vegaturas. Nepriklausomos kelionių agentūros sėkmingai konkuruoja su tinklo struktūromis. Aktyviai daro pažangą internete ir pasaulinėse turizmo rezervavimo sistemuose.
Taigi internetas yra naudojamas praktiškai visiems pagrindiniams verslo procesams turizmo įmonėse, kaip komunikacijos ir rinkodaros įrankis, pradedant nuo paieškos ir klientų privyliojimo ir pabaigiant turizmo produkto formavimų.
Pagal lygius internete turisto ištekliai gali būti skirstomi taip: bendrosios paskirties interneto svetainės, kuriuose yra turizmo skyrių. Dažniausiai susiduriama su turizmo skyriais katalogose, tarp kurių labiausiai populiarius yra skyrius „Aplink pasaulį“ „Mail.ru“ list.mail.ru/catalog/10894.html internetiniame pasaulyje. Čia yra nuorodos į daugiau nei 3000 puslapių apie turizmą, keliones, šalis, kurortus, kelionių organizatorius, ir jie skyrstomi į dešimtis subkategorijų, kurios labai palengvina reikalingų išteklių paiešką. Kuo daugiau žmonių šiandien užėjo į konkretų puslapį svetainėje, todėl yra didesnis jo reitingas, todėl lengviau tą puslapį rasti. Specialusis turizmo skyrius – Rambler – kelionės www.travel.rambler.ru skirtas turizmo įmonių reklamos talpinimui.Reklama šiame projekte labai efektynga ir ne mažai kainuoja. Įmonė taip pat turi savo turizmo projektą Yandex turizmo reklamos platinimui HTML forma. Reklama tokiose svetainėse oficialiai turi didelį poveikį, nes turi daug lankytojų.
- SPECIALIZUOTI PORTALAI IR SVETAINĖS
Turizmo portalus galima būtų vertinti kaip internetines reklamos svetaines, kurios skirtos reklamuotojų paslaugų pardavimo skatinimui – kelionių organizatoriams ir kelionių agentūroms. Portalų pajamos gali būti ir reklama ir mokamas informacijos platinimas apie kelionių agentūras ir jų paslaugas, ir komisiniai, gauti iš kelionių agentūru už užsakymus iš serverio. Portale galima siųsti ir per specialiai sukurta forma, arba prašyti informacijos apie tinkamus pasiūlymus elektroniniu paštu. Paprastai tokie pasiūlymai atrodo kaip sakyniai nurodantis įmonės pardavėją, kurortą, viešbučio kategoriją, transporto rūšį, papildomas paslaugas, mažiausias arba didžiausias kainas ir t.t.
Turizmo specialistai portalus suskirstyto į dvi kategorijas:
Pirmoji kategorija – portalai, platinantys medžiagas, skirtas dalyvių profesiniam tobulėjimui ir vidutinės trukmės kelionių agentūros personalo bendravimui. Paprastai šių svetainių yra ant kelionių naujienų juostų. Kai kurie tinklapiai skelbia analitinius straipsnius apie verslą.
Antroji kategorija – tai kainų analizė gautu pasiūlymų iš kelionių operatorių. Kelionių rinka yra labai dinamiška, turi daug ypatingų pasiūlymų, o tai apsunkina eilinių kelionių agentūrų vadovų darbą stebint kasdieninius kainų pokyčius pas skirtingus operatorius. [5. 38 psl.]
2.1 INTERNETO SVETAINĖ VILNIUS – TOURISM.LT
Šioje svetainėja galima rasti informacijos apie įdomiausias miesto lankytinas vietas, muziejus, kultūrinius renginius, pramogas. Užsisakykyti tradicinę arba teminę ekskursiją.
Didžiausias svetainės lankomumas būvo gegužės-birželio, lapkričio-gruodžio, o mažiausias sausio-vasario, liepos-rugpjučio mėnesiais. Labiausiai lankoma diena buvo birželio 23d., sulaukta 392 unikalių lankytojų(pagal unikalius IP adresus), ir rugsėjo 15 d. – 391. Mažiausiai lankomos dienos – rugpjučio 15 ir gruodžio 24 d.
Interneto svetainė 2010 metais buvo publikuota vokiečių ir rusų kalbomis. Šiuo metu iš viso svetainė palaikoma 5 kalbomis: lietuvių, anglų, vokiečių, lenkų ir rusų. Lankomumą žiūrėti Lentelėje Nr. 1. Palyginimą 2009m. su 2010m. žiūrėti Lentelėje Nr. 2. [11]
- KELIONIŲ OPERATORIŲ INTERNETINĖS SVETAINĖS
Pagrindiniai kelionių operatoriai pradėjo naudoti rezervavimo sistemą internetu savo įmonės viduje. Vadybininkas iš internete esančios kelionių bazės gali pasirinkti vieną iš pasiūlymų ir ivesti savo duomenys, informaciją apie turistus, kuri patenka į kelionių organizatoriaus vidaus duomenu bazę. Sistema automatiškai perskaičiuoja kainų pokyčius ir atlieka kitas funkcijas. Agentūra gali stebėti užsakymus, įvertinti viešbučių laisvas vietas, skrydžių ir t.t.
Turizmo agentūrų internetinės svetainės. Dauguma tarp šių svetainių yra internetinių parduotuvių – turizmo rinka interneto svetainėse.Pavizdžiui internetinė parduotuvė kuri tikrai veikia www.skrendu.lt.
Pagrindinis bruožas šios svetainės – išsamus kelionių paslaugų ir kiekvieno objekto aprašymas, tai lėktuvo bilietai arba traukinio, viešbučiai, automobilių nuomą ar draudimas. Natūralu, kad tokios išsamios informacijos teikimas yra neimanomas be naudojimosi duomenų baze internete. Šiuolaikiškas internetas leidžia pirkti kelionių paslaugas per internetą.
Naujai susiformavusios laisvosios rinkos šalyse, taip pat ir Lietuvoje, dėl netobulos įstatyminės bazės ir atsiradusių spragų, nukenčia ir valstybė, ir vartotojai. Aviabilietų ir kelionių rezervavimo sistemos www.skrendu.lt kūrėjų komanda, bendradarbiaujant su elektroninių atsiskaitymų sistemų tiekėjais, savo vartotojams siūlo šiuolaikinius elektroninio atsiskaitymo makro mokėjimo būdus – automatizuotus atsiskaitymus, užtikrinant visišką saugumą naudojant duomenų kodavimo technologijas:
- elektroninė bankininkystė – saugu, paprasta, greita, visą parą;
- atsiskaitymai grynaisiais „Lietuvos spauda“ kioskuose – atsiskaitymai iki 2000 Lt už vieną mokėjimą, daug kioskų visuose Lietuvos miestuose, jokių eilių;
- internetinės mokėjimo sistemos „Web Money“ ir www.e-gold.com – automatizuoti atsiskaitymai.
www.skrendu.lt sistemos tikslas – neapsiriboti siauru el. verslo suvokimu ir savo vartotojams teikti kuo daugiau aviabilietų ir kelionių pasiūlymų bei supaprastinti rezervuotų paslaugų apmokėjimo būdus. [7]
Internetinės bankininkystės naudojimas leidžia sutaupyti laiko, nebereikia atvykti į banką, ir klientas gali 24 valandas per parą kontroliuoti savo saskaitą ir pagal besikeičiančią situaciją finansų rinkose nedelsiant reaguoti į šiuos pokyčius. Pavyzdžiui pirkti ar parduoti valiutą. Be to, internetinės bankininkystės sistemoje galima stebeti savo kreditinese kortelese esančius pinigus.
Bene daugiausiai komplimentų sulaukė pernai rugpjūtį pasirodęs naujas tinklalapis MyTrips.lt – paprasta, aiškios struktūros ir, nesunku pastebėti, besiplečianti internetinė keliautojų bendruomenė. Tinklalapio lankytojai čia dalijasi naudinga informacija apie keliones, o kūrėjai stengiasi kasdien pasiūlyti bent po vieną naują straipsnį apie įdomias pasaulio vietas. MyTrips.lt, kitaip nei daugelis panašių tinklalapių, siekia išlikti keliautojų zona ir nespausdina naujienų agentūrų pateikiamos informacijos ar komercinių straipsnių. Tinklalapis orientuojasi į originalius keliautojų pasakojimus, tačiau, tenka pastebėti, į jį savo rašinius perkelia vis daugiau keliautojų, tad kartais susidaro įspūdis, kad MyTrips.lt dubliuoja kitur spausdintus įspūdžius.
“Mintis sukurti MyTrips.lt kilo dėl to, kad pajutome tinklalapių, į kuriuos užsukęs galėtum gauti tikrai vertingos nekomercinės informacijos apie keliones, trūkumus”, – pasakoja MyTrips.lt, priklausančio keliems kelionių entuziastams, komandos narė Aušra. [8]
Tinklalapį Klajoklis.lt keliautojai randa už ką ir pagirti, ir papeikti. Jame daug naudingos informacijos keliautojams, bet trūksta susisteminimo, atgyvenęs dizainas. O Bonjour.lt gana aiškus išdėstymas, daug informacijos – nuo viešbučių sąrašų iki orų prognozių ar kelionių pasiūlymų. “Tinklalapio Klajoklis.lt išorė gali išgąsdinti, bet panaršęs tikrai atrandi naudingų dalykų, o Bonjour.lt – atvirkščiai, iš pirmo žvilgsnio atrodo populiarus ir turiningas, bet greitai supranti, kad turinys vis dar skystokas”, – toks yra Valdo Lopetos, patyrusio keliautojo ir viešųjų ryšių specialisto, vertinimas.
Daugiau kaip keturiasdešimt šalių išmaišiusiam V.Lopetai labiausiai patinka asmeniški, gal net vienai kelionei perteikti sukurti tinklalapiai, tokie kaip Dvieseazijoje.blogspot.com, 100dienu.lt, Kainorisidalintis.blogspot.com, Travel.blogas.lt. “Kai bandoma kurti tinklalapį, į kurį dedama ir įvairi turizmo rinkos informacija, tai jau virsta verslu”, – pastebi Valdas. Valdo ir Žydronės Crossroad.lt galima rasti viską – nuo maršruto iki kelionės smulkmenų ir be jokios iš kitų šaltinių perspausdintos informacijos. Tai tiesiog idealus gidas besirengiantiesiems į Lotynų Ameriką, po kurią pora keliavo penkiolika mėnesių.
Vis dėlto didėjanti keliautojų tinklalapių kiekybė toli gražu negarantuoja kokybės, netgi atvirkščiai. “Lietuvos tinklalapiuose prasidėjo masinė grafomanija. Nebesinori spraustis ir paskęsti tarp tokių naivių aprašymų, kaip važiavom, gėrėm, pamatėm ar nepamatėm – absoliučiai nenaudingos informacijos, įdomios gal keliems draugams. Jei būčiau tinklalapių administratorius, nebijočiau pasitelkęs reitingavimo sistemą valyti beviltiškus rašinukus”, – pastebi vis mažiau apie keliones rašantis Nomadas, nors jo kelionių aprašymus skaitant, kaip taikliai apibūdino vienas internautas, “nosyje – kvapai, akyse – vaizdai, širdyje – jaudulys”. [9]
- KOMPIUTERINĖS KELIONIŲ REZERVAVIMO SISTEMOS INTERNETE
Viena didžiausių turizmo paskirstimo sistemų yra Amadeus. Duomenų bazėje yra informaciją apie internetu rezervavimą: viešbučių, skrydžių ir automobilių nuomą. Yra įvairių produktų iš „Amadeus“: Amadeus Air, Amadeus Cars, Amadeus Hotels, Amadeus Fares.
Galimas ekonomiškai efektyvus prisijungimo būdas prie sistemos „Amadeus“ internete. Noredami prisijungti prie sistemos turi būti užsakytas internetu www.amadeus.com produktas Atailcus Pro Web. Priega per standartinę interneto naršyklę, be papildomos programinės įrangos.
Kelionių agentūros darbas su sistema apima:
- Paiešką pigiausių pasiūlymų pagal tarifus. Bet teikiant brangias paslaugas kompanija apsisaugo nuo rizikos. Pavyzdžiui, keleivis atsisako mokėti, arba perka bilietą su atvira data it t.t. Tais atvejais veikia Tarptautinės oro transporto asociacijos IATA taryfai- tokie tarifai patys auksčiausi, todėl tinka visiems asociacijos nariams.
- Laisvų vietų patikrinimas. Reikia atkreipti dėmesį, kad pigiausių pasiūlymų daugiau laukimo sąrašuose – tai jei keleivis neatvyksta tai atsiranda vieta ir vietoj jo gali skristi kitas žmogus.
- Skrydžio užsakymas. Kodavimas reikalauja specialių vadybininko apmokymų.
- Bilieto įforminimas ir jo apmokėjimo procedūros. Paprastai rezervavimo funkcijos, atsiskaitymo priemimas ir dokumentų įforminimas kelionių agentūrose atskirti vienas nuo kito. [10]
Webpoint yra įrankis, kuris leidžia svetainės lankytojams patiems pasirinkti maršrutą, datą ir padaryti rezervavimą be patyrusio kelionių konsultanto. Rezervavimo pabaigoje privaloma parašyti vardą, pavardę, telefoną ir elektroninio pašto adresą. Agentūra gavusi keliautojo duomenys susisiekia su juo aptarti apmokėjimą bei bilieto pristatymą.
Rezervavimas svetainėje, tai rezervavimas „Galileo“ sistemoje su visais privalomais laukais, ir beveik nieko nesiskiriantys nuo kelionių vadybininko rezervavimo išskyrus: laukus kur keleivių vardų sarašai, skrydžio segmentai; agentūros kontaktai – naudojami susisiekimui, keleivio kontaktai, elektroninis paštas skirtas agentūrai susisiekti su keleivių; laukas apie pasirinktą tarifą; laukas kur norimą atsiimti bilietą; gali būti papildomi laukai pagal agentūros reikalavimus.
- KELIONIŲ REKLAMA INTERNETE
Reklama šiuo metu yra vieną iš labiausiai paplitusių komunikacijos įrankių įmonėse. Taip pat jį naudojama internete. Reklamos tikslais gali būti prekių apyvartą, platinimas ir prekės įvaizdis, imonės susipažinimas su paslauga, informacija apie paslaugos vertę, lankytojų į svetainę priviliuojimas. [3. 20 psl.].
Reklamoje daug ką lemia:
Spalvų schemą. Ryškios spalvos turi tendenciją būti veiksmingesnės nei raudona ir juoda.
Optimalu naudoti: geltona, oranžinė, mėlyna, žalia.
Animacija. Animuoti baneriai turi daug privalumų. Tarkime, kad reklama yra sudaryta iš 3 kadrų ir iš eilės keičiasi. Tokiu atveju, pirmasis kadras turi pritraukti dėmesį, o likusieji du turėtų buti apie interneto svetainę ir pritraukti lankytojus.
Parsisiuntimo greitis. Jei lėtai krausis, tai klientui atsibos laukti ir jis nebežiūrės reklamos.
Prekės ženklas reklamoje. Net jei vartotojas ne paspaudžia ant banerio, vis tiek bus naudinga. Kadangi jis pamatė svetainės pavadinimą ar logotipą šiandien, o rytoj kur nors jį pamatys, galų gale jis prisimins arba svetainės adresą arba įmonės pavadinimą ir galbūt vėliau jis užeis į svetainę.
Tekstas. Pavyzdžiui: „Dėmėsio! To dar nėra niekas pasiūles, patys geriausi pasiūlymai!“
Nemokamai. Pasiūlymai ko nors nemokamo: nemokama naujienų prenumeratą, nemokamos programos ir t.t.
- KELIONIŲ PARDAVIMO INTERNETU ĮMONĖS LIETUVOJE
6.1 Easy Travel
EasyTravel yra registruotas prekinis ženklas, priklausantis bendrovei UAB „Travelonline Baltics”. Yra pirmasis kelionių užsakymo internetu tinklalapis Lietuvoje ir savo veiklą pradėjo 2005 metais. Per tą laiką jų paslaugomis pasinaudojo tūkstančiai klientų, kurie ir iki šiol sugrįžta ir toliau naudojasi jų paslaugomis bei rekomenduoja savo draugams.
Easy Travel tikslas – naudojant pažangiausias technologijas suteikti klientams greičiausią ir efektyviausią aptarnavimą kelionių pardavimo srityje bei pasiūlyti geriausiai jų pageidavimus atitinkančius kelionės sprendimus.
EasyTravel interneto svetainėje pateikiami detalūs siūlomų kelionių aprašymai, o moderni rezervacijos sistema leidžia vartotojams ne tik elektroniniu būdu užsisakyti norimą kelionę, bet ir redaguoti arba panaikinti pateiktus duomenis, tikrinti atliktų užsakymų būklę nepaliekant darbo ar poilsio vietos. Svetainėje galima surasti išsamią informaciją apie lankytiną šalį, sužinoti įvairių patarimų keliautojams, pasinaudoti žemėlapiais bei pasitikslinti orų prognozę. [6]
6.2 JUDĖK.lt
Judek.lt yra kelionių pardavimo internetu tinklalapis Lietuvoje įkurtas 2007 metais, kuris priklauso UAB „Travelonline Baltics”. 2010 metais, kaip ir 2009 metais, su įmone keliavo beveik 5000 klientų. Įmonei už aukštus pasiekimus ir rodiklius UAB” Tez Tour” suteikė „VIP” kelionių agentūros statusą, o kitų kelionių organizatorių pardavimuose UAB „Travelonline Baltics” stabiliai laikėsi vienų daugiausiai parduodančių kelionių agentūrų saraše.
Ketvirtus metus iš eilės, pirmaujantis kelionių pardavimo internetu tinklalapis JUDEK.lt (www.judek.lt), atliko praėjusių metų poilsinių kelionių apžvalgą, bei pateikė 2011 m. prognozes. Išvadoms pateikti naudojami Judek.lt, LR Statistikos ir Turizmo departamento, Vilniaus ir Kauno oro uosto bei kelionių organizatorių pateikti duomenys. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad ankstesnės prognozės buvo itin tikslios ir atspindėjo realią būsimą situaciją. [6]
6.2.1 2010 metų apžvalga
2010 metai buvo bene patys sunkiausi poilsinių kelionių rinkai tiek keliautojams, tiek kelionių agentūroms, tiek kitiems rinkos žaidėjams. Tai atsitiko dėl kelių priežasčių:
– ugnikalnio išsiveržimas balandžio mėnesį, kuris sutrikdė ne tik iškeliavusių galimybes grįžti, bet ir sukėlė pasaulinę paniką, kuri įtakojo ir lietuvių planus iškeliauti poilsiauti, nes jie atidėjo keliones arba visiškai atšaukė savo planus;
– karšta vasara Lietuvoje, kuri suteikė galimybę suplanuoti savo atostogos Lietuvoje arba artimose kaimyninėse šalyse, todėl sumažėjo kelionių paklausa į Turkiją, Ispaniją, Graikiją, Egiptą ar kitas šalis. Organizatorių pateiktais duomenis, vasaros metu pardavimai palyginus su 2009 m. kai kuriomis savaitėmis buvo sumažėję net iki 20%;
– kelionių organizatorių bankrotai, kurių garsiausiai nuskambėję yra UAB „Star Holidays” bei UAB „Novus Orbis”. Taip pat metų pirmoje pusėje savo veiklą sustabdė ir UAB „Oasis Travel”, kurie siūlė tiesioginius skrydžius ir keliones į Tunisą. Minėti įvykiai ne tik atnešė nuostolius kelionių agentūroms bei klientams, tačiau sukėlė baimę planuoti savo atostogas dėl nepasitikėjimo kelionių organizatoriais;
– metų pabaigos „desertu” tapo žinia apie ryklių išpuolius Egipto kurorte Šarm el Šeike. Įvertinant tai, kad Egiptas yra populiariausia žiemos atostogų kryptis, tai buvo dar vienas skaudus smūgis keliautojų ketinimams dėl sukeltos baimės, nes į šiuos įvykius pateko ir Lietuvos turistai, kas buvo gausiai informuota Lietuvos žiniasklaidoje. (Šiuo metu Egipto paplūdimiai jau atverti ir pavojus turistams negresia.)
– aukštos kelionių kainos paskutinį metų ketvirtį, kurias lėmė ribota pasiūla, nes rinkoje dėl ankstesnių kelionių organizatorių bankrotų teliko tik du stambūs poilsinių kelionių organizatoriai. Tai įtakojo, kad galutinai turistai, kurie norėjo keliauti, bet buvo apriboti biudžetai, visiškai atšaukė savo planus šiais metais kur nors iškeliauti. Dėl šios priežasties aktyviau pradėta siūlyti ir pirkti keliones iš kaimyninės Lenkijos ar Rygos, kur kelionių kainos buvo mažesnės.
– galiausiai situaciją vis dar įtakoja besitęsianti ekonominė krizė, kuri apkarpė gyventojų pajamas ir galimybes keliauti, nes išlaidos skiriamos pirmo būtino prekėms ir paslaugomis, kurių grupei kelionės nepriklauso. O taip pat situaciją blogino didelė gyventojų emigracija, kas iš esmės mažina potencialių turistų skaičiaus dydį.
„Taigi, didelis neigiamų naujienų ir įvykių skaičius 2010 metais tikrai nedžiugino turistų ir kelionių agentūrų, nes jis įtakojo tolimesnį poilsinių kelionių rinkos sumažėjimą vidutiniškai iki 15% ir pratęsė 2009 metais beveik 30% siekusį poilsinių rinkos kritimą”,- komentavo JUDEK.lt portalo vadovė p. Eglė Petraitytė. „Tai privertė dalį agentūrų pasitraukti iš turizmo rinkos arba balansuoti ties nuostolio riba, perplanuojant savo veiklą ir tikintis kitų geresnių metų”, -tęsė p. Petraitytė.
To pasekoje nebuvo naujų kelionių destinacijų bei sumažėjo skrydžių skaičius, kas įtakojo mažesnį nei pernai vietų skaičių lėktuvuose į poilsiautojų pamėgtas kryptis, todėl spalio mėnesį esami kelionių organizatoriai pasiūlė porą papildomų reisų į pamėgtą poilsiautojų Turkiją.
Teigiama 2010 metų turizmo naujiena yra Airijos aviakompanijos „Ryanair” bazės Kaune atidarymas, kuris nors tiesiogiai nėra susijęs su poilsinių kelionių rinka ir vykdomais čarteriniais reisais, tačiau suteikia turistams alternatyvą savarankiškai pigiau planuotis savo keliones skrendant tiesiogiai arba su persėdimu į Ispanijos, Portugalijos, Italijos ar kai kuriuos Afrikos kurortus pvz. Maroką. Taip pat sukuriama galimybė planuotis trumpas ir savaitgalines keliones į Europos miestus. Tokiu būdu turistai gali suplanuotus kelionės biudžetus skirti ne kelionių organizatorių paketams įsigyti, o išleisti pinigus savarankiškai sudėliotai kelionei. [6]
6.2.2 Populiariausios kryptys ir kainos
Populiariausiomis kryptimis vasarą vienvaldiškai kaip visada išliko Turkija, Graikija, Ispanija. Po to sekė Egiptas, Tunisas, Bulgarija. Žiemos sezoną nustebino ne kaip visada paklausios Egipto, Tenerifės ir Tailando kryptys, bet kaip niekad ankstyvas ir vis besitęsiantis vasaros sezono kelionių į Turkiją pardavimas, kuris išties susilaukė iš keliautojų didelio susidomėjimo. „Esant sąlyginai aukštoms ir ne visiems prieinamoms kainoms į Egiptą, Tailandą, Tenerifę, žmonės itin domėjosi ir domisi bei perka keliones į Turkiją, nes siūlomos itin patrauklios kainos, kurios ypač priimtinos tiems, kas negalėjo iškeliauti 2010 metais. Juo labiau, kad išankstinių pardavimo metu avansas sudaro tik trečdalį kainos, o pats turistas už tą pačią kainą yra apdraužiamas neįvykusios kelionės draudimu, tad gali jaustis saugus.” -aiškino JUDEK.lt vadovė p. Petraitytė.
Judek.lt, kaip ir pernai primena, kad už Turkijos vizas nuo 2009 metų pabaigos nebereikia mokėti pinigų, todėl sumažėjo kelionių išlaidos šia kryptimi.
Vidutinė kelionės kaina į Turkiją 2010 m. sudarė 1600-1700 LT, kuri po „Star1 Holidays” bankroto pakilo iki 2000 Lt asmeniui. Internetu užsakant keliones vidutinė užsakymo kaina 2010 metais sudarė apie 1600 LT, tuo tarpu 2009 metais ji buvo apie 1400 LT. Taigi vidutinė užsakymo kaina internetu palyginus su 2009 metais ūgtelėjo apie 14%.
„Vidutinis kainos augimas internetu tiesiogiai susijęs su vidutine kaina rinkoje bei su turistų pasitikėjimu įsigyti keliones internetu, kas tampa įprasta, todėl nebijoma išleisti didesnių sumų užsakant keliones šiuo būdu,” -komentavo www.judek.lt vadovė Eglė Petraitytė.” Tai įrodo ir faktas, kad užsakančių internetu santykinė dalis 2010 metais Judek.lt portale akivaidžiai augo palyginus su 2009 metais”, – tęsė p. Petraitytė. [6]
6.2.3 Paskutinės minutės pasiūlymai
2010 skirtingai nei 2009 metais kelionių organizatoriai nelepino paskutinės minutės pasiūlymais. Aktyvesnis paskutinės minutės pasiūlymų skaičius buvo pavasarį, kai vienas iš kelionių organizatorių pristatė naują prekinį pigių kelionių ženklą. Tačiau vėliau paskutinės minutės kainų dydis buvo aukštas arba jų visai nebūdavo arba būdavo taip trumpai, kad turistai nespėdavo sureaguoti.
„Daugelis turistų, kurie tikrai nori keliaut ir laukia paskutinės minutės pasiūlymų, jau kelintus metus iš eilės nukenčia ir vis dar nepasimoko, kad jeigu yra tinkamas ir priimtinas pasiūlymas išankstinių kelionių pardavimų metu, tokiu atveju reikia nelaukti, nes rizika, kad vietų neliks arba kainos pakils yra labai didėlė,- sakė p. Petraitytė.-„Toks laukimas tinkamas tik tiems, kurie bet kada gali iškeliauti arba/ir nesuplanavę savo atostogų bei jiems tinka nebūtinai kokybiškiausi viešbučiai. Kitais atvejais rekomenduojame taip nerizikuoti, nes praktika tik įrodo šių teiginių teisingumą”-tęsė JUDEK.lt vadovė. [6]
6.2.4 2011 metų prognozės
JUDEK.lt atkreipia į tai dėmesį ir prognozuoja, kad 2011 metais, jeigu išliks aukštis poilsinių kainų lygis, kuris yra pastaraisiais mėnesiais, didės savarankiškai planuojančių ir keliaujančių poilsiautojų dalis, kurie atskirai užsisakinės skrydžius ir viešbučius, taip siekdami sutaupyti. Šiam procesui sąlygas sudaro pigių avia linijų atsiradimas Vilniuje bei jų augimas ir stiprėjimas Kaune.
2011 metais kelionių organizatoriai vėl pasiūlė tiesioginę Maroko kryptį, kuri buvo nutraukta prieš dvejus metus. Tai suteikė galimybę praplėsti turistams savo atostogų žemėlapį ir paprasčiau nukeliauti į norimą šalį.
JUDEK.lt prognozuoja, kad nepaisant pagrindinių kelionių organizatorių planų didinti vietų skaičių poilsinėmis kryptimis iki 20-30%, pati poilsinių kelionių rinka pagal keliautojų skaičių šiais metais, lyginant su praėjusiais bus panaši. „Tokias prognozės teikiame todėl, kad iš esmės esamų organizatorių vietų skaičius didinimas yra susijęs ne su rinkos auginimu ir skatinimu, tačiau su rinkos pasidalinimu po 2010 metų organizatorių bankrotų”,- teigė JUDEK.lt tinklalapio vadovė.” Antra priežastis, pigių aviakompanijų atsiradimas Vilniuje, kaip, pavyzdžiui, Wizzair bei Kaune esamas „Ryanair” buvimas suteikia keliautojams alternatyvas. Trečia, emigracija mažina rinkos potencialą, o ekonominio atsigavimo poveikis bus juntamas tikėtina ne anksčiau ne nuo kitų metų antros pusės, kai poilsinių kelionių pardavimai bus praėję savo vasaros piką, kuris savo ruožtu priklausys vėlgi nuo kainų lygio. Jeigu kainų lygis bus aukštas siekiant organizatoriams maksimalaus pelno, kaip paskutiniais 2010 metų mėnesiais, tikėtis proveržio tikrai nėra prasminga”, – dėstė p. Petraitytė. [6]
6.2.5 Kelionių internetu pirkimo tendencijos
Kaip minėta, 2010 m. didėjo santykinė perkančių keliones internetu dalis. Tai vyksta dėl kelių priežasčių. Pirma, jau grįžtantys pakartotinai pirkti klientai, kurie paskatina tuo naudotis ir draugus. Antra, paprastumas ir greitis įsigyjant tokiu būdu keliones, nes nereikia niekur keliauti iš namų ar ofiso, o internete galima rasti pilnus viešbučių aprašymas, jau ten pabuvojusių turistų ir kelionių agentūrų rekomendacijas bei atsiliepimus, o atsiskaitymas ne tik paprastas, bet ir saugus, po kurio belieka atsispausdinti el.paštu gautus dokumentus. Trečia, kelionių organizatoriai patys pradėjo pripažinti ir skatinti šį būdą bei lavinti ir skatinti klientus. Galiausiai, rinkoje daugėjo kelionių agentūrų siūlančių keliones įsigyti internetu.
„Esam įsitikinę, kad 2011 rinkoje paaštrės konkurencija dėl keliautojų pritraukimo įsigyti keliones būtent šiuo būdu, nes į rinką daugiau investuoja tiek esami, tiek nauji žaidėjai.”- tvirtino p. Petraitytė.-„Tačiau manome, kad lengva ir pelninga tai nebus dėl didelių kaštų vystant veiklą internetu, konkurencijos, o turistai rinksis nebūtinai keliais litais mažesnę kainą siūlančius tinklalapius, tačiau žinomus ir patikimus ilgą laiką veikiančius kelionių internetu pardavimo tinklalapius bei išliks lojalūs nenorėdami rizikuoti savo pinigais,”- tęsė ji. [6]
- KELIONIŲ ORGANIZATORIUS EUROPOJE
TUI didžiausias kelionių organizatorius Europoje, leidžia pasiūlyti patį plačiausią paslaugų spektrą:
- poilsines ir pažintines keliones tolimuosiuose kraštuose;
- užsakomųjų skrydžių aviabilietus pačiomis geriausiomis kainomis;
- apgyvendinimą puikiai pažįstamuose kurortuose ir atokiausiuose pasaulio kampeliuose;
- privačius namus ir apartmentus slidinėjimo mėgėjams visoje Europoje;
- pervežimus, automobilių nuomą;
- Deutche Bahn traukinių bilietus;
- turistinių namelių-kemperių nuomą;
- keliones laivais Europos upėmis;
- golfo ir SPA keliones;
- kruizus su TUI CRUISE, COSTA, NCL ir ROYAL CARRIBEAN
- ir daugelį kitų produktų.
Visos kelionės prasideda Vokietijoje, Austrijoje arba Nyderlanduose. [12]
8. ATVYKSTAMASIS IR IŠVYKSTAMASIS TURIZMAS EUROPOJE
2010 m. kelionių agentūros ir kelionių organizatoriai aptarnavo 91,9 tūkst. užsieniečių (iš jų – 15,0 tūkst. Vienadienių lankytojų) ir 227,6 tūkst. Lietuvos gyventojų (iš jų – 3,9 tūkst. Vienadienių lankytojų). Lietuvoje apsilankiusių užsieniečių skaičius, palyginti su 2009 m., sumažėjo 21,9 procento, o išvykusių į užsienio keliones Lietuvos gyventojų – 29,9 procento. (Atvykstamajį turizmą žr. Lentelėje Nr. 3.)
Daugiausia svečių buvo iš Vokietijos (25,8%), Rusijos (14,3%) ir Lenkijos (8,8%). Lietuviai daugiausia keliavo į Turkiją (25,6%), Egiptą (19,4%), Graikiją (9,6%), Ispaniją (6 %), Italiją (3,9%), Tunisą (3,6%) ir Prancūziją (2,7%). ( Išvykstamajį turizmą žr. Lentelėje Nr. 4.)
Kelionių tikslai.
Pagrindinis kelionių į Rusiją tikslas – apsipirkti (88%). Į Lenkiją vienadieniai lankytojai dažniausiai (75%) vyko apsipirkti, 10 procentų lankytojų vyko laisvalaikio, poilsio ir atostogų tikslais, 6 procentai – verslo reikalais. Didžiąją dalį (52%) kelionių į Baltarusiją taip pat sudarė kelionės, kuriu tikslas – apsipirkti, 37 procentai vienadienių lankytojų į Baltarusiją vyko lankyti giminių ir draugų. Į Latviją vienadieniai lankytojai dažniau vyko laisvalaikio, poilsio ir atostogų tikslais (47%), 28 procentai – verslo ir profesiniais tikslais. [10]
- ISIGYTOS PREKĖS IR PASLAUGOS INTERNETE
Nuo ketvirtadalio iki trečdalio 21-45m. amžiaus lietuvių per pastaruosius dviejus metus pirko lėktuvų bilietus avialinijų ar užsakomiesiems skrydžiams (30%), ėmė vartojimo kreditą dideliam pirkiniui (27%) ar pirko kažką internetu ar teleparduotuvėje (26%), ir beveik penktadalis pirko atostogų kelionės paketus (18%).
Jaunesnio amžiaus žmonės daugiau perka internetu keliones nei vyresnio amžiaus. Moterys, atrodo, šiek tiek daugiau negu vyrai pirko atostogų kelionių paketus, tuo tarpu vyrai daugiau pirko internetu per pastaruosius dvejus metus. [11]
9.1 Problemos dėl paslaugų
Lietuviai turėjo problemų su produktais ir paslaugomis: su bankais ar kitais kreditų teikėjais (4%), avialinijomis ar užsakomųjų skrydžių kompanijomis (4%), pirkdami internetu (2%) ar iš kelionių operatorių bei kelionių agentūrų (2%).
Iš Lietuvos gyventojų, kurie įsigijo paslaugų ar naudojosi įvairių kompanijų paslaugomis, apytikriai vienas ar du iš 10 pareiškė turėję problemų. Didžiausią dalį problemų sudaro tos, apie kurias pranešė telekomunikacijų kompanijų klientai (21%). Tačiau taip pat turėję problemų pasisakė santykinai daug gyventojų turėjusių reikalų su avialinijomis ar užsakomųjų skrydžių kompanijomis (atitinkamai 13% ir 11%).
Iš vartotojų rinkų rezultatų suvestinės bei Europos vartorojų centro statistikos matyti, kad perkantieji internetu dažniausiai skundžiasi dėl prekės pristatymo. Pernai 13% visų vartotojų, pirkusių elektroninėse parduotuvėse, patyrė problemų dėl prekės atvežimo – pirkinys juos pasiekė per vėlai arba iš viso nebuvo pristatytas. Tik nedidelė dalis skundų pateikta dėl to, kad pirkta paslauga nebuvo tokia kaip žadėta paslaugų tiekėjas negražįno pinigų. [11]
9.1.1 Problemų sprendimas
Nepriklausomai nuo amžiaus, daugiau negu pusė (55%) tų, kurie patyrė problemų, pareiškė pretenzijas pardavėjui.
Tik 3 % vartotojų, susidūrusių su problemomis, ieškojo informacijos apie vartotojų teises. Santykinės mažumos kreipėsi pagalbos į nevyriausybinę vartotojų asociaciją (3%) ar į vyriausybinę vartotojų instituciją (2%), į draugus arba šeimą (2%) ar į advokatą (1%). Tik vienas iš 60 respondentų, turėjusių problemų dėl paslaugų, buvo pateikęs oficialų ieškinį. Vienas iš šešių problemas patyrusių vartotojų nedarė nieko (15%).
Užsiimantieji individualia veikla (12%), auksčiausia išsilavinimo lygį turintys žmonės ir miesto gyventojai (po 5%), galima manyti, šiek tiek daugiau negu kiti ieškojo informacijos apie savo teises. Daugiausia nepasitenkinimą pardavėjui ar paslaugos teikėjui reiškė, tikėtina, fizinį darbą atliekantys darbininkai (71%). Vyrai, atrodo, dažniau negu moterys nieko nedarė situacijoje, kai jie turėjo problemų dėl produktų ar paslaugų(19%). [11]
10. KELIONIŲ PARDAVIMO INTERNETU PRIVALUMAI IR TRŪKUMAI
Nagrinėdama interneto rinkodaros savybes ir privalumus supratau, kad iš tiesų užsiimti verslu internete tapo daug lengviau, paprasčiau ir pigiau.
Negaliu ne paminėti kokius privalumus jis teikia potencialiems pirkiejams ir pardavėjams. Kas verčia žmones apsipirkti internete ir naudotis elektroninę komerciją kasdieniniame gyvenime?Turėtume paminėti tris veiksnius – kainą, laiką ir tiesioginį kontaktą. Ir jie turi būti nagrinėjami kartu. Tik kartu šie veiksniai gali priversti klientą ( nesvarbu ar korporacija arba privatų asmenį), per internetą pirkti.
Interneto naudojimas atveria naujas galimybes ir naudą, palyginus su tradicine rinkodara. Internetas davė įmonėms galymybę pritraukti naujų klientų tik per dešimtis sekundžių kurias jis praleido priešais kompiuterio ekraną. Bet tuo pačiu metu jis leidžia vartotojui užeiti į konkurento svetainę. Esant tokiai situacijai, vartotojų dėmėsys didžiausia vertybė, o santykiai su klientais tai bendrovės kapitalas.
Elektroninė komercija leidžia net mažiausiems tiekėjams užsiimti verslu pasauliniu mastu. Todėl klientai taip pat turi potencialių tiekėjų, kurie siūlo reikalingus produktus ar paslaugas, nepaisant geografinės vietos. Tarp pardavėjo ir pirkėjo atstumas vaidina svarbų vaidmenį tik tada, kai prekę reikia pristatyti, tada reikia apmokėti transporto išlaidas.
Internetas suteikia galimybę sugaišti mažiau laiko ieškant partnerių, sprendimų priemimo, sandorių sudarymui, naujų produktų kūrimui ir kt. Įmonės elektroniniu budu gali gauti išsamią informaciją apie kiekvieno kliento užklausas ir automatiškai teikti produktus ir paslaugas, pritaikytas individualiems poreikiams. Asmuo užsiimantis prekyba internete, paprastai susiduria su šiomis problemomis: nežinomas rinkos dydis, pirkėjų pasyvumas ir nepažystami vartotojai.
Anksčiau elektroninis paštas prekybos įmonėse buvo praktiškai vienintelė rūšys internete. Buvo naudojamas gana ilgą laiką, tačiau ir dabar vis dar yra aktualus.
Įmonės, siekiančios įgyvendinti savo produktus per tinklą taip pat turi daug privalumų:
Gebėjimas greitai reaguoti į besikeičiančias rinkos sąlygas greitai pakeisti asortimentą, kainas, prekių aprašymus ir paslaugas; Klientų reakcijos analyzė į tam tikrus pasiūlymus leidžia gauti papildomos informacijos apie jų poreikius ir greitai atlikti reikiamus koregavimus reklamoje; Be to, negalima atmesti galimybės sutaupyti.
Visi šie veiksniai lemia, kad klientai vis labiau norės bendradarbiauti ir jie ateis vėl ir vėl.
Tačiau kalbant apie interneto rinkodarą, galima rasti daug priežasčių, kad nemanyti jog tai priemonė kuri gali atnešti pelno. Štai tik keletas iš jų:
Veina iš pagrindinių priežasčių yra labai mažas interneto vartotojų skaičius. Dauguma vartotojų tiesiog mėgsta pasidomėti paslaugomis, bet ne pirkti.
Informacijos perteklius daugumoje svetainių apsunkina potencialių klientų priviliojimą ir išlaikymą. Jei svetainė lėtai kraunasi, taip pat informacijos perteklius, tikėtina, kad lankytojas ne taps klientų. Sprendžiant šią problemą yra labiau linkę padėti reklamos specialistai.
Taip pat reikia atkreipti dėmėsį į finansinių sandorių ir konfidencialios informacijos saugumą.
Imonės užsiimančios saugumu, apsaugo nuo galimu nuostolių dėl sukčiavimo ir piktnaudžiavimo.
Profesionalių ekspertų trūkumas interneto rinkodaroje ir reklamoje veda prie prastos paslaugų kokybės.Vis dėlto, nepaisant visų sunkumų ir problemų, vis daugiau bendrovių pradeda pardavinėti per internetą.
Taigi, pagrindinės interneto rinkodaros funkcijos:
- gebėjimas veikti ne konkrečioje teritorijoje arba rinkos vietoje;
- per trumpą laiką sandorių įgyvendinimas, naujų paslaugų kūrimas ir t.t;
- sandorio išlaidų mažinimas, įskaitant pridetines išlaidas (nuostolius nuo nepavykusio, neteisėto arba nesąžiningo sandorio) sumažinti riziką;
- sumažinti naujų paslaugų parengimo ir įdiegimo laiką, sumažinti tarpininkų ir pardavimo išlaidas. [5]
Beveik visiškai automatizuoti visi verslo procesai, sumažinta neigiamų pasiekmių „žmogiškojo faktoriaus“ (Aš pamiršau patvirtinti paraiškos ne nusiunčiau faksu ir t.t.), aktyvus informacijos laiku pateikimas, būtinas agentūroms ( kainos, laisvos vietos ir kt.) Trūkumai: didelės pradinės išlaidos vystymuisi, truksta nustatytų verslo procesų, o kompiuteriai nuolat prijungti prie interneto. Reikia išlaikyti didelę duomenų bazę, sudėtingos programinės įrangos naudojimas ir brangus svetainės sukurimas.
Pagrindinis privalumas keliautojams – gėbėjimas bendrauti su turizmo agentūros vadybininkų online režimu tiesiogiai, kas yra labai svarbu vartotojams. Klientų pasitenkinimas priklauso nuo teikiamos paslaugos saugumo, patikimumo, greičio, paprastumo, kokybės. Pasitenkinimas elektroninių būdų nusipirkta paslauga, tai skatina pakartoti pirkimus, taip pat sukuria pasitikėjimą elektroninių verslų. Tinkamai pritaikita sistema leidžia vartotojams pasirinkti ir užsakyti prekes neišeinant iš namų ar biuro. Tai suteikia klientui patogumo bei teigiamą poveikį. Jie galės gauti maksimalią informaciją apie prekes ir paslaugas. Tiesiogionio kontakto dėka pirkėjas išvengia itikinėjimų bei emocinio poveikio. Be to, dauguma klientų prieš atvykimą į kelionių agentūrą jau yra apsisprendė dėl kėlionės, tai žymiai palengviną agentūros vadybininkų darbą. Jei yra ryšis su vidine ofiso programą, tai ateinant turistui į biurą jau gali būti išduoti reikalingi dokumentai.
IŠVADOS
- Lietuviai keliones internetu perka vis dažniau, tačiau vis dar atsilieka nuo Europos vidurkio. Lietuvių, perkančių internetu, skaičius po truputį auga. Pagrindinės priežastys – didesnis vartotojų pasitenkinimas ir įsitikinimas, kad kainos internete mažesnės.
- 2010 m. kelionių pirkimas sumažėjo dėl nelaimingų atsitikimų kurortose, dėl „Starl Holidays“ bankroto ir dėl finansinės krizės.
- Jaunesnio amžiaus žmonės daugiau perka keliones internetu nei vyresnio amžiaus.
- Internetas tapo labai svarbus mūsų gyvenime. Nes galima greitai rasti reikiama informaciją ir neišeinant iš namų nusipirkti paslaugą.
- Kėlionės internetu pirkti gėriau, nes sutaupoma laiko, nėra aplinkinių žmonių poveikio, įkalbinėjimų, gali kėlionę pasirinkti pats ir apmokėti neišeinant iš namų. Perkant kėliones internetų dažnai gaunama nuolaida.
- Kėlionių vadybininkams taip pat patogu kai keliautojas kėliones užsako internetu, nes nereikia atlikti papildomo darbo, ieškoti kėlionių, siūlyti, įtikinėti, bei daryti rezervavimą.
Lentelė Nr. 1
Svetainės lankytojų srautai pagal šalis ir miestus 2010m.
Lankytojai pagal šalis: | Lankytojai pagal miestus: | |||||
1. | Lietuva | 70,05 proc. | 1. | Vilnius | 61,43 proc. | |
2. | Lenkija | 3,65 proc. | 2. | Kaunas | 4,19 proc. | |
3. | Rusija | 2,76 proc. | 3. | Alytus | 2,29 proc. | |
4. | Vokietija | 2,75 proc. | 4. | Ryga | 1,86 proc. | |
5. | Latvija | 2,23 proc. | 5. | Maskva | 1,55 proc. | |
6. | D. Britanija | 2,04 proc. | 6. | Klaipėda | 1,47 proc. | |
7. | Suomija | 1,60 proc. | 7. | Varšuva | 1,18 proc. | |
8. | Prancūzija | 1,42 proc. | 8. | Londonas | 0,91 proc. | |
9. | Ispanija | 1,30 proc. | 9. | Minskas | 0,75 proc. | |
10. | Italija | 1,16 proc. | 10. | Helsinkis | 0,66 proc. | |
11. | Švedija | 1,12 proc. | 11. | Sankt Peterburgas | 0,61 proc. | |
12. | Norvegija | 1,06 proc. | 12. | Talinas | 0,60 proc. | |
13. | Baltarusija | 0,89 proc. | 13. | Paryžius | 0,45 proc. | |
14. | JAV | 0,85 proc. | 14. | Oslas | 0,37 proc. | |
15. | Estija | 0,83 proc. | 15. | Madridas | 0,37 proc. | |
16. | Danija | 0,82 proc. | 16. | Berlynas | 0,30 proc. | |
17. | Belgija | 0,71 proc. | 17. | Panevėžys | 2,26 proc. | |
18. | Nyderlandai | 0,64 proc. | 18. | Milanas | 0,27 proc. | |
19. | Ukraina | 0,36 proc. | 19. | Alytus | 0,29 proc. | |
20. | Šveicarija | 0,35 proc. | 20. | Stokholmas | 0,26 proc. | |
Lentelė Nr. 2
Lyginant 2010m. su 2009m. Lankytojų skaičius pagal šalis:
Išaugo | Sumažėjo | Liko panašus kaip 2009 m. |
Rusijos (ketvirtadaliu) | Lenkijos | D. Britanija |
Prancūzijos | Vokietijos | Italijos |
Ispanijos | Suomijos(beveik trečdaliu) | JAV |
Baltarusijos | Latvijos | Nyderlandų |
Estijos | Švedijos | |
Danijos | Norvegijos | |
Ukrainos | Belgijos | |
Šveicarijos | ||
Austrijos |
Lentelė Nr. 3
Atvykstamasis turizmas, kai keliones organizuoja ir paslaugas teikia kelionių agentūros ir kelionių organizatoriai, pagal šalis.
Atvykusių užsieniečių skaičiusPalyginti su ankstesniais metais, padidėjimas, sumažėjimas(-), %Atvykudių užsieniečių skaičius
2008m.
2009m.
2010m.
2009m.
2010m.
Austrija
1947
3376
2460
73,4
-27,1
Belgija
872
400
658
-54,1
64,5
Bulgarija
10
32
24
3,2k
-25,0
Čekija
635
438
216
-31,0
-50,7
Danija
1242
709
423
-42,9
-40,3
Estija
2616
2589
1712
-1,0
-33,9
Graikija
192
235
597
22,4
2,5k
Ispanija
5656
3282
2779
-42,0
-15,3
Italija
7357
5427
4367
-26,2
-19,5
Jungtinė Karalystė
6818
3750
1596
-45,0
-57,4
Kipras
10
–
18
–
–
Kroatija
2
7
23
3,5k
3,3k
Latvija
1387
1411
1488
1,7
5,5
Lenkija
9461
11612
7154
22,7
-38,4
Liuksemburgas
7
7
15
0,0
2,1k
Malta
–
–
3
–
–
Nyderlandai
950
1263
989
32,9
-21,7
Portugalija
784
417
955
-46,8
2,3k
Prancūzija
5007
3839
3879
-23,3
1,0
Rumunija
9
45
59
5,0k
31,1
Slovakija
12
50
11
4,2k
-78,0
Slovenija
65
192
10
3,0k
-94,8
Suomija
4885
5746
3343
17,6
-41,8
Švedija
1962
1284
1083
-34,6
-15,7
Turkija
39
168
919
4,3k
5,5k
Vengrija
184
80
36
-56,5
-55,0
Vokietija
23617
24030
15346
1,7
-36,1
Kitos Europos šalys
603
1034
256
71,5
-75,2
Rusija
13178
15680
13087
19,0
-16,5
Baltarusija
4250
2529
3480
-40,5
37,6
Lentelė Nr. 4
Išvykstamasis turizmas, kai kelionės organizuoja ir paslaugas teikia kelionių agentūros ir kelionių organizatoriai, pagal šalis.
Išvykusių Lietuvos gyventojų skaičius
Palyginti su ankstesniais metais, padidėjimas, sumažėjimas(-), %
Išvykusių Lietuvos gyventojų skaičius
2008m.
2009m.
2010m.
2009m.
2010m.
Austrija
6574
7807
3454
18,8
-55,8
Belgija
2978
1782
1475
-40,2
-17,2
Bulgarija
2246
4549
3934
2,0k
-13,5
Čekija
10033
8596
3832
-14,3
-55,4
Danija
1438
1784
1030
24,0
-42,3
Estija
6448
7030
3476
9,0
-50,6
Graikija
23861
27296
21929
14,4
-19,7
Ispanija
10499
17631
13698
69,9
-22,3
Italija
17638
15250
8822
-13,5
-42,2
Jungtinė Karalystė
2210
2363
2606
6,9
10,3
Kipras
893
1561
67
71,4
-95,6
Kroatija
6988
7976
4781
14,1
-40,1
Latvija
6553
5046
2183
-23,0
-56,7
Lenkija
6066
7671
5091
26,5
-33,6
Liuksemburgas
87
74
144
-14,9
94,6
Malta
22
46
116
2,1k
2,5k
Nyderlandai
1686
2034
1148
20,6
-43,6
Portugalija
388
589
845
51,8
43,5
Prancūzija
11486
11220
6079
-2,3
-45,8
Rumunija
36
229
22
6,4k
-90,4
Slovakija
6424
6047
3046
-5,9
-49,6
Slovenija
292
411
234
40,8
-43,1
Suomija
4967
3988
2144
-19,7
-46,2
Švedija
4097
3718
2891
-9,3
-22,2
Turkija
35665
70835
58188
98,6
-17,9
Vengrija
4627
2949
1133
-36,3
-61,6
Vokietija
7196
6646
4376
-7,6
-34,2
Kitos Europos šalys
533
631
449
18,4
-28,8
Rusija
4483
3226
1723
-28,0
-46,6
Baltarusija
2404
718
1634
-70,1
2,3k