Dulos Lietuvoje – nebe egzotika, o kasdienybė

Lietuvoje antrą kartą švenčiama Pasaulinė dulų savaitė. Pernai prisistačiusios visuomenei šios veiklos atstovės buvo egzotiška naujiena, o šiemet jos džiaugiasi pirmųjų veiklos metų rezultatais: baigėsi pirmieji Lietuvoje dulų mokymai, dulos kvalifikacijos pažymėjimai įteikti gausiam moterų būriui iš visos Lietuvos, o jų paslaugomis per metus pasinaudojo net kelios dešimtys Lietuvos mamų. Šia proga dulos dovanoja besilaukiančioms moterims šventinius renginius trijuose miestuose: Vilniuje, Kaune ir Molėtuose.

Dulos, arba gimdyvių padėjėjos,  pasaulyje žinomos jau kelis dešimtmečius, Lietuvoje veikia treti metai. Tai veikla, vieniems kelianti džiugesį dėl galimybių rengiantis gimdymui sulaukti daugiau asmeninio dėmesio, kitus įvelianti į kontroversiškas diskusijas, ar dulos reikalingos ir ar jos nekonkuruoja su medikais. Kad ir kaip būtų, pastebima, kad pasaulyje dulų paslaugos darosi vis populiaresnės.  Lietuvoje ši veikla dar tik įsibėgėja, bet jos poreikis akivaizdus ir jau patvirtintas praktikos.

„Džiaugiamės, kad jau pirmųjų mokymų, vykusių 2013–2015 m., metu į mus kreipėsi nemažas būrys besilaukiančiųjų, – pasakoja Dulų asociacijos Valdybos narė, pirmųjų mokymų koordinatorė Vilma Kraelskaitė. – Dar džiugiau tai, kad mes galėjome joms padėti, kartu keliavome į ligonines gimdyti, konsultavome po gimdymo. Tai buvo progos ir geriau susipažinti su įvairiais Lietuvos gimdymo namais, ligoninėmis, medicinos personalu. Pastebėjome, kad iš pradžių atsargūs, vėliau medikai pasakoja, kad gimdymas, dalyvaujant dulai, vyksta sklandžiau.“

Šių metų sausį pasibaigusius pirmuosius dulų mokymus kaip kvalifikuotos dulos baigė 16 moterų iš Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Zarasų. Dar antra tiek šiuo metu atlieka savo praktiką. „Šios moterys išklausė teorinį kursą, tačiau dar neturėjo galimybės pasipraktikuoti. O tam, kad būtų patvirtinama dulos kvalifikacija, Dulų asociacija prašo pateikti dalyvavimo dviejuose gimdymuose aprašymus.  Ir kvalifikuotos, ir praktiką atliekančios dulos prisistato svetainėje www.dula.lt ir bet kuri Lietuvos moteris ar šeima, susidomėjusi dulų veikla, gali su jomis susipažinti ir tarp jų ieškoti savo dulos“, – pasakoja V. Kraelskaitė.

Švęsdamos Dulų savaitę, kuri visame  pasaulyje minima kovo 22–28 d., Vilniuje, Kaune ir Molėtuose veikiančios dulos besilaukiančias šeimas ir visus susidomėjusiuosius kviečia į šventinius renginius. Vilniečių laukia dovana – kultinio dokumentinio filmo „Kūdikiai“ peržiūra Prancūzų kultūros centre kovo 27 d., penktadienį, 11 val. Po filmo peržiūros patirtimi su nėščiosiomis dalinsis su dulomis jau gimdžiusios šeimos, akušerės ir pačios dulos.

Kaune šventinis renginys numatomas kovo 27 d., penktadienį, 17 val. Krikščioniškųjų gimdymo namų salėje. Kauno gimties seserys žada papasakoti apie fizinę pagalbą gimdymo metu: įvairius masažus, padėčių keitimą, nemedikamentines skausmo malšinimo technikas. Molėtuose gyvenančios šeimos kviečiamos į diskusiją apie dulų veiklą, filmo peržiūrą ir atvirą pokalbį Molėtų švietimo centro salėje kovo 26 d., ketvirtadienį, 16.30 val. Visi renginiai nemokami.

Daugiau apie dulas: www.dula.lt

Reklaminis Dulų savaitės Lietuvoje vaizdo klipas: http://youtu.be/lqSINkr3mls

Daugiau apie Pasaulinę dulų savaitę: www.worlddoulaweek.com

Ankstesnis straipsnisSu saule grįžo ir pirmieji kenkėjai
Kitas straipsnisSkatins VMVT inspektorius dirbti tik skaidriai ir dar profesionaliau

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here