Čan Čanas

Čan Čanas vienas didžiausių Pietų Amerikos ikikolumbinių atradimų epochos miestų, užimantis apie 20 kv. km, buvusi Didžiojo Čimu sostinė. Legendos byloja, jog miesto įkūrėjas, taip pat buvo ir Saulės bei Mėnulio įkūrėjas. Be to, yra manoma, jog kažkada, kai apie miestą net nebuvo žinoma, jis buvo labai turtingas ir valdė didelėmis teritorijomis nuo Ando iki Ramiojo vandenyno.

Skirtingų socialinių klasių atstovai gyveno skirtingose miesto dalyse. Anot mitologijos, saulė sutvėrė pasaulį sukūrusi trijų rūšių kiaušinius: auksinius elitui, valstybės vadovams, sidabrinius jų žmonoms, o varinius – visiems likusiems žmonėms.

Čan Čanas buvo įsikūręs itin nepalankioje vietoje, dykumoje, tačiau jo gyventojai buvo sukūrę pažangią irigacinę sistemą, kurios pagalba buvo drėkinami laukai miesto apylinkėse. Spėjama, jog Čan Čane kadaise gyveno apie 30 tūkst. gyventojų. Gudriai plaušamolio stoge išdėstytos perforacijos, per kurias cirkuliuodavo oras, atliko vėdinimo sistemos darbą. Tokiu būdu, nepaisant oro sąlygų lauke, pastatuose išsilaikydavo vienoda temperatūra. Didelė čimu genties žmonių pagarba gamtai atsispindėjo piešiniuose, išraižytuose pastatų sienose. Kai kurios sienos dekoruotos jų dievų atvaizdais, vienas iš jų – pelikanas. Net ant stogo esančios vėdinimo angos savo forma primena žvejybinius tinklus. Jūros paukščių ir žuvų atvaizdai parodo, kaip stipriai šie žmonės garbino jūrą.

Dabartinėje Peru teritorijoje ilgą laiką gyvavo inkų civilizacija, kurios pėdsakų yra išlikę iki šių dienų: tai šventyklos, piramidės, tvirtovės ir net ištisi miestai. Inkų gyvenimo nuotrupas išsaugojo paslaptingasis Andų miestas Maču Pikču, džiunglėse pasislėpusi Vilkabamba, buvusi Inkų imperijos sostinė Kuskas.


Kai kurie tyrinėtojai mano, kad iš pradžių šioje vietovėje stovėjo Mėnulio ir Saulės šventyklos, kurios išliko iki mūsų dienų. Vėliau čia pradėjo augti bei klestėti miestas, kuris galu gale tapo didžiausiu šiuometinio Peru miesto žemės ūkio centru,( kuriame gyvena nuo 60 iki 100 tūkst. gyventojų) bei senovinės Čimoro valstybės sostine.

Mūsų dienomis nuo Čan Čano miesto, kuris įeina į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, išliko visai nedidelė dalis.Čan Čanas – dingęs Peru „saulės“ miestas fTRJPt4YBWo n-q34rPxVmk KnG4mmwT3Bw HC6s40qRnf0

Ankstesnis straipsnisVokiečių virtuvė
Kitas straipsnisLaikas, praleistas programose mobiliesiems viršijo televizoriaus žiūrėjimo laiką

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here