Anykščių geležinkelio stotis, statyta 1901 m., įsikūrusi Anykščių miesto šiaurinėje dalyje, prie siaurojo geležinkelio ruožo Rubikiai-Anykščiai-Panevėžys. Apsilankymą stotyje galima pavadinti ekskursija į praėjusį šimtmetį… Iki mūsų dienų beveik nepakitęs išliko visas stoties kompleksas: vandens bokštas, vandens kolonėlė, pagrindinis stoties pastatas, pakhauzas (prekių sandėlis), gyvenamieji namai, akmenimis grįsta prekių aikštė, metalinis tiltas per Šventąją, bėgiai, iešmai. Nepriklausomybės laikais geležinkelio stotis buvo viena svarbiausių miestelio vietų. Pagrindinis susisiekimas iš Anykščių būdavo geležinkeliu. Iš Anykščių siauruku į mokslus traukė ir Jonas Biliūnas, ir Antanas Vienuolis…

Muziejaus ekspozicijoje Anykščių geležinkelio stotyje yra ir veikiančių eksponatų. Įvairiuose siauruko ruožuose rinkdami eksponatus, muziejininkai surado dviejų geležinkelio triračių dalis ir tuos triračius atkūrė. Pagal išlikusias nuotraukas ir modelius buvo pagamintos ir dvi rankinės drezinos bei atviro tipo 6 vietų vagonėlis. Stoties teritorijoje šia technika gali pasivažinėti muziejaus lankytojai, nes pagal panaudos sutartį su VšĮ „Aukštaitijos siaurasis geležinkelis“ muziejus naudojasi dalimi Anykščių geležinkelio stoties pastatų ir kelių.
Stotyje savo paslaugas siūlo ir Anykščių turizmo informacijos centras, kviečiantis patirti nepamirštamų įspūdžių – iki Rubikių važiuoti motodrezina ar traukiniu. Kelias nuo Anykščių iki Rubikių eina per Anykščių regioninį parką. Didelis malonumas, žydint ievoms, keliauti iki Rubikių, grožėtis stačiais Anykštos šlaitais, vadinamais Kasagorais, kuriuos labai mėgęs Vienuolis, vadinęs juos „Lietuvos Šveicarija“, aprašęs savo kūriniuose. Taip pat galima iki Rubikių važiuoti ir keleiviniu vagonu ar vagonu-restoranu, belaukiant teatralizuoto Tado Blindos plėšikų būrio užpuolimo. Stotyje galima įsigyti informacinės, reklaminės medžiagos apie Anykščių kraštą, muziejus bei siauruką.
Siauruko muziejus tampa vis populiaresnis, didėja jo lankytojų skaičius, nes apie siauruko likimą plačiai kalbama ir per žiniasklaidą. Nuo muziejaus įkūrimo Anykščių geležinkelio stoties ekspozicijas aplankė, važinėjosi dviračiu ant bėgių, rankine drezina apie 8000 turistų.
Visa muziejaus veikla skirta siaurukui išsaugoti ir populiarinti.
Ankstesnis straipsnisBurbiškio dvaro ansamblis
Kitas straipsnisJ. Biliūno antkapinis paminklas „Laimės žiburys”