Paieškos sistemos šiandien – tai sudėtingas mechanizmas, kurio negalima „apskaičiuoti” tiksliai. Nei vienas net labiausiai patyręs ir technologiškai pasikaustęs optimizuotojas neturi įrankių, kad šimtu procentų nustatytų paieškos mašinos reakciją į tą ar kitą veiksmą svetainėje. Kartais sistemos mechanizmai yra gana skaidrūs, ypač kai kalbama apie „Google” ir interneto specialistas gali be jokių tyrimų, naudodamas paprasčiausią analizę, pamatyti, kaip jo manipuliacijos veikia šaltinio pozicijas. Daug sudėtingesni yra reikalai su „Yandex“, kuris šiuo metu turi maksimalų skaičių filtravimo sistemų, susijusių ir su vidaus ir išorės veiksniais, o atskirų elgesio veiksnių analizė yra tiesiog nepalyginama su „Google”. Situacija tapo dar sudėtingesnė įvedus MatrixNet – tai pridėjo dar vieną kryptį, kurios pagalba yra atliekama analizė, tai yra paieškos sistemoje dabar jau yra 3 dimensijos. Tokios didelės, rimtos, globalios permainos negalima neįvertinti analizuojant nuorodų reitingavimo darbo algoritmus. Esant tokiam sudėtingam mechanizmui, kuris dabar yra sukurtas „Yandex“, kai kurias priklausomybes atsekti galima tik eksperimentuojant. Kalbama ne apie nedidelius tyrimus, kuriuos gali atlikti praktiškai kiekvienas interneto specialistas susipažinęs su užklausų kalba.
Pilnaverčiu eksperimentu galima vadinti procedūras, kurių metu yra sukuriami portalai, specialūs įrankiai ir t. t. Paprastai tokie „eksperimentai” trunka keletą mėnesių ir kartais kainuoja šimtus tūkstančių dolerių. Tačiau jie atsiperka, nes pirma, leidžia geriau suprasti paieškos sistemos algoritmus ir jos priklausomybes. Ir antra, tokių eksperimentų pagrindu yra sukuriamos pasaulinio lygio technologijos ir paslaugos, pavyzdžiui, “SeoPult + „. Projektas jau pradėjo veikti, dirba ir įrodė savo efektyvumą. Per metus mūsų kompanija atlieka apie 10 tokių eksperimentų, kurių metu yra sukuriami (ir vėliau sunaikinami) 10000 tinklalapių. Be finansinių, toks darbas reikalauja didelių darbo ir laiko sanaudų, o taip pat rimtų specialistų – matematikų, analitikų pritraukimo. Todėl tikrus paieškos sistemų tyrimus Rusijoje atlieka tik nedaugelis įmonių, nes tai reikalauja didelių išteklių.
Tuo pat metu reikėtų pažymėti, kad toli gražu ne visi eksperimentai baigiasi tolimesniu naujų technologijų plėtojimu: pradžioje turėtų būti hipotezė, kurią reikia patikrinti. Idėjas joms pateikia patys įvairiausi šaltiniai – tai ir analitikų, kurie siekia įrodyti arba paneigti išaiškintą priklausomybę, išvados ir rimtų specialistų projektai, kurie siūlo atlikti bendrą projektą. Maždaug 80% idėjų yra nufiltruojamos po eksperimentų ir tai taip pat yra rezultatas. Nepatikrinus tos ar kitos prielaidos, neįmanoma sukūrti efektyvios technologijos.
Tik 20% idėjų vėliau tampa projektais. Eksperimento efektyvumą galima įvertinti skaičiais. Jei tinklalapio, reklamuojamo naudojant pagrindinę technologiją ir eksperimentinę technologiją, pozicijų augimo delta yra didesnė nei 10%, tai jau yra labai sėkmingas eksperimentas. Tokios schemos realizavimas visuose tinklalapiuose globaliai sąlygos visų svetainių, reklamuojamų sistemoje, pozicijų vidutinės masės mažiausiai vieno procento padidėjimą. Lygiuojamės į skaičių 10% eksperimentinės bazės atveju ir į skaičių 1% bendros bazės atveju, atlikus eksperimentą ir visai tinklalapio masei. Taip pat egzistuoja ir pasyvūs eksperimentai. Jų paprastą versiją atlieka kiekvienas interneto specialistas, pavyzdžiui, vykdydamas atnaujintų rezultatų analizę. Mūsų nuosaviems projektams, mes turime testavimo klasterius, kurie yra pateikiami mūsų eksperimentinėms kaskadoms ir mes analizuojame tos ar kitos kaskados efektyvumą kiekvienam rezultatų atnaujinimui. Atsižvelgiant į rezultatų atnaujinimo išvadas yra parenkamos efektyviausios kaskados ir atliekamas pakeitimas: visų naujų nuorodų, kurios bus įsigyjamos atveju, jos bus perkamos naudojantis efektyviausių kaskadų schema. Negalima apsieiti be tokios analizės koreguojant užklausų reklamą.
Tačiau neverta manyti, kad paieškos sistemų eksperimentai – tai reguliarus darbas visada reikalaujantis pinigų ir laiko. Tiesą sakant, moksliniai tyrimai laboratorijose atliekami nevienodai efektyviai: jie tai įgauna našumą, tai viskas būna supaprastinama, nes naršyklėse nevyksta jokie globalūs pokyčiai.
Kuo šie eksperimentai gali padėti paprastiems interneto specialistams, kurie neturi galimybės sukūrti tūkstančių svetainių ir samdyti analitikų? Mūsų darbas turi grynai praktinį pritaikymą: visų tyrimų rezultatai tampa technologijų pagrindu, kurios vėliau yra prieinamos visiems. Ir tegul interneto specialistas nežino, kokiu būdu mūsų komanda sukūrė tą ar kitą produktą, kokiais rodikliais mes naudojomės ir kokius veiksnius įvertinome, bet jis gali savo darbe naudotis mūsų teikiamomis paslaugomis ir pasiekti sėkmę! Tik keletas pavyzdžių: sistema “SeoPult +”, leidžianti automatizuoti nuorodų pirkimą ir optimizuoti nuorodų biudžetą, technologija SeoPult MAX, kuri kiekvinam reklamuojamam puslapiui ir užklausai parenka donorus, atsižvelgdama į 184 veiksnius.
Šiuo metu mūsų įmonė atlika įprastinius eksperimentus, o tai reiškia, kad artimiausioje ateityje rinkoje atiras nauja technologija padedanti optimizuotojams tinkamai ir veiksmingai reklamuoti savo projektus.
Apie seo skaitykite seopaslaugos.com bloge.