Šiomis dienomis alpakų vilna – vis labiau populiarėjantis pluoštas, pageidaujamas drabužių ir aksesuarų gamybos procese. Tai tanki ir tolygaus plonumo vilna, kuri, bėgant metams, kinta labai minimaliai. Tad iš šios vilnos tiek pramoniniu, tiek buitiniu būdu nunerti gaminiai – visuomet kokybiški ir nepriekaištingai atrodantys net ir po kelių dėvėjimo metų.
Jau nuo seno aplakos vilna vadinama Andų kalnų lobiu. Tobulėjant įvairioms technologijoms ir prisitaikymo prie bet kokio klimato sąlygoms, alpakos dabar sėkmingai auginamos ir mūsų šalyje. Todėl džiaugtis kokybiškais alpakos vilnos gaminiais – išties reali svajonė. Manoma, jog alpakų vilna yra minkštesnė ir tvirtesnė nei kašmyras ir gerokai lengvesnė bei šiltesnė nei avies vilna. Ji dažnai prilyginama merino avių vilnai. Drabužiai iš šios vilnos kur kas efektyviau išlaiko šilumą, nei kitokios vilnos gaminiai. Kalbant apie spalvą, reikia paminėti, jog natūrali alpakos vilna turi apie 22 spalvų paletę. Be to, ji yra gana ekologiška, nes joje nesiveisia kandys ar dulkių erkutės. Sutikite, tai išties aktualu į alerginius susirgimus linkusiems žmonės.
Toliau apie tai, kaip alpakų vilna virsta siūlais. Siūlų kelio pradžia paprastai prasideda gegužės mėnesį, kai kerpamos alpakos. Alpakos kerpamos pavasarį todėl, kad jų per vasaros karščius nekankintų storas kailis ir iki žiemos spėtų užaugti naujas. Tad galima drąsiai sakyti, jog alpakų vilnos gavyba paremta ne tik jos naudotojų poreikių patenkinimu, bet ir atsižvelgimu į pačių gyvūnų gyvenimo kokybės gerinimą. Juk ne paslaptis, šiandien itin aktualu tiek gamtos ekologijos išsaugojimas, tiek gyvūnų teisių į patogų gyvenimą užtikrinimas.
Iškart po kirpimo vilna yra rūšiuojama ir paruošiama apdirbti. Išvalyta vilna plaunama, kedenama ir karšiama. Po karšimo vilną galima verpti ar velti. Taigi, kaip matote, paruošti kokybiškai alpakos vilnai reikia nemažai darbo ir pastangų. Tuo tarpu, mes, gaminio vartotojai, galime džiaugtis patvariu ir ilgaamžiu gaminiu.
Pagal vilnos ypatybes galima išskirti dvi pagrindines alpakų rūšis:
- Huacaya alpakos. Jos turi tankią, trumpą, garbanotą vilną;
- Suri alpakos. Tai ilgos, sindinčios ir kabančios tankiomis sruogomis vilnos savininkės.
Mezgimo siūlams dažniausiai naudojamos Huacaya alpakų vilna. Suri alpakų vilna pasitaiko šiek tiek rečiau ir ji priskiriama atskirai mezgimo siūlų rūšiai. Todėl dažnai būna šiek tiek brangesnė. Bet kokiu atveju tiek megzti iš alpakų vilnų, tiek nešioti jų galinius yra vienas malonumas: ir švelnu, ir šilta, ir dailu.
Dažnai ant siūlų kamuoliuką galima pamatyti užrašus „baby alpaca“ ar „alpakos jauniklių vilna“. Baby alpaca yra viena iš vilnos plonumo kategorijų. Pati ploniausia vilna vadinama royal baby. Todėl, ieškodami pačių ploniausių siūlų, būtinai atkreipkite dėmesį į tokius pavadinimus. Be to, šiuos niuansus visuomet galite aptarti su prekybos vietoje dirbančiais specialistais ar internetinių parduotuvių administratoriais. Profesionalūs patarimai padės išsirinkti tinkamiausią ir norimą alpakų vilną.