KREDITAI LIETUVOJE

Greitieji kreditai Lietuvoje išpopuliarėjo stichiniu greičiu – tai šimtamilijoninė rinka ir jos paslaugomis naudojasi ne tik jaunimas, bet ir vyresnio amžiaus gyventojai. Tačiau kaip ir kiekvienoje srityje, yra savos žaidimo taisyklės ir jų neišmanant, galima patirti nemažų nuostolių arba sutaupyti visai apčiuopiamas sumas.

Apie kokius nuostolius kalbame? Turbūt visiems puikiai suprantamas dalykas, jog greitųjų kreditų įmonės uždirba iš palūkanų – kuo jos didesnės, tuo gaunamas didesnis pelnas. Dalis vartotojų mano, kad palūkanos visais atvejais yra panašios ir apie jas daug sukti galvos nereikia. Tačiau profesionalias konsultacines paslaugas teikiantys okreditas.lt ekspertai turi tvirtų įrodymų, jog tai klaidingas požiūris, didele dalimi lemiantis vėlesnius sunkumus grąžinant kreditus.

„Vartotojai daro klaidų iš nežinojimo“, – spaudoje ne kartą įspėjo ir Lietuvos banko Priežiūros tarnybos Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento vadovas Vilius Šapoka. Tačiau dabartinis gyvenimo tempas toks didelis, kad gilintis į visas smulkmenas tiesiog nelieka laiko. Kad būtų paprasčiau okreditas.lt ekspertai siūlo dvi paprastas taisykles, kurios visais atvejais padės gerokai sumažinti palūkanų dydį.

1 taisyklė. Kuo trumpiau, tuo pigiau

Kuriam laikotarpiui imti paskolą? Labai svarbus klausimas, mat nuo to priklauso, kokia bus galutinė suma, kuri teks grąžinti greitųjų kreditų įmonėms. Tiesa, tolesni skaičiavimai netinka tais atvejais, kuomet pirmasis greitas kreditas gaunamas nemokamai. Bet jei negalite gauti nemokamo kredito, tuomet verta pasverti, ką prarandate ir ką laimite pasirinkdami skirtingą laikotarpį.

Kuo ilgesnis kredito laikotarpis, tuo bus mažesnė mėnesinė įmoka grąžinant paskolą. Tai geras dalykas, jei mėnesinės pajamos yra nedidelės. Tačiau tuo pačiu, tai dažnas kabliukas, ant kurio „užkimba“ skubantys klientai – yra ir kita medalio pusė, kurią būtina žinoti.

Kad būtų vaizdžiau, okreditas.lt ekspertai atliko rinkos analizę ir paskaičiavo, kaip gražinamos sumos dydis priklauso nuo kredito trukmės. Visi skaičiavimai atlikti panaudojant 5 populiariausių greitųjų kreditų įstaigų suvidurkintus duomenis iš jų viešai pateikiamų orientacinių skaičiuoklių. Individualiais atvejais šie skaičiai skirsis, priklausomai nuo konkrečios pasirinktos bendrovės ir jos taikomos strategijos, tačiau tendencijos išliks tos pačios.

Paėmus 500€ kreditą, jį grąžinant

  • per 1 mėnesį, viso teks sumokėti 537 € (bendra palūkanų suma 37€);
  • per 6 mėnesius, viso teks sumokėti 625 € (bendra palūkanų suma 125€);
  • per 12 mėnesių, viso teks sumokėti 730 € (bendra palūkanų suma 230€);
  • per 24 mėnesius, viso teks sumokėti 900 €. (bendra palūkanų suma 400€).

Taigi, kuo ilgesniam laikotarpiui imate kreditą, tuo bus didesnės palūkanos (paskolos antkainis), kurias teks sumokėti su grąžinama pinigų suma. Vadinasi, kredito laikotarpis turi būti kaip galima mažesnis, kiek tik leidžia galimybės mokėti mėnesines įmokas.

2 taisyklė. Atsirinkite bendrovę

Kai nuspręsite, kuriam laikotarpiui imti paskolą, sekanti svarbi taisyklė – neskubėkite rinktis pirmos pasitaikiusios greitųjų kreditų bendrovės – palyginkite jų paslaugas ir atsirinkite pigiausią.

Norint tai padaryti, pakanka pasinaudoti viešomis nemokamomis skaičiuoklėmis, kurias pateikia pačios greitųjų kreditų bendrovės. Praktiškai visos skaičiuoklės parodo mėnesinius įmokų planus, o kai kurios ir bendrą grąžinamą sumą.

O kiek galima išlošti, kruopščiai atrinkus kreditų bendroves pagal bendrą paskolos kainą? Portalo okreditas.lt ekspertai palygino 5 populiariausias Lietuvoje greitųjų kreditų bendroves, skaičiuodami kiek kainuotų 500€ paskola 12 mėnesių laikotarpiu:

  • 1 bendrovė. Grąžinti reikės 715 € (bendra palūkanų suma 215 €);
  • 2 bendrovė. Grąžinti reikės 582 € (bendra palūkanų suma 82 €);
  • 3 bendrovė. Grąžinti reikės 835 € (bendra palūkanų suma 335 €);
  • 4 bendrovė. Grąžinti reikės 756 € (bendra palūkanų suma 256 €);
  • 5 bendrovė. Grąžinti reikės 767 € (bendra palūkanų suma 267 €);

Taigi, didžiausios palūkanos sieks 335€, o mažiausios – 82 €. Skirtumas tarp šių palūkanų siekia 253€. Būtent tiek eurų galėtumėte „uždirbti“ nepagailėję vienos valandos greitųjų kredito bendrovių palyginimui.

Jeigu neturite noro ir laiko skaičiuoti viso paskolos laikotarpio įmokas ir pagal jas lyginti skirtingas bendroves, tuomet galite pasinaudoti BVKKMN indeksu. Tai bendra vartojimo kredito kainos metinė norma, arba visos su kreditu susijusios išlaidos per metus.

Į BVKKMN indeksą įskaičiuojamos visos su kreditu susijusios išlaidos: palūkanos, komisiniai, sąskaitos administravimo ir kiti mokesčiai. Šis procentais išreikštas dydis yra sąlygiškas ‒ jis rodo, kiek per metus tektų sumokėti už visas su kreditu susijusias išlaidas, tačiau jis neparodo realios kainos, kurią teks sumokėti už kreditą.

Tuo pačiu BVKKMN veikia kaip informacinis įrankis, kuris padeda palyginti skirtingų smulkiojo vartojimo kredito įmonių paslaugų kainas ir taip atsirinkti pigiausią bendrovę.

BVKKMN indeksą parodo didelė dalis skaičiuoklių, tačiau jį lygindami nepamirškite įsitikinti, jog nurodėte tokią pat sumą ir terminą. Mat skirtingų laikotarpių ir skirtingų sumų atvejais BVKKMN indeksas ženkliai skirsis.

Ankstesnis straipsnisKą daryti dingus siuntai?
Kitas straipsnisPlečiasi žiemos sezono kelionių geografija: lietuviai maudysis arabiškoje prabangoje!

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here