skrandzio sulankstymo operacija

Viršsvoris kankina apie 60 proc. Lietuvos gyventojų. Nutukimas – net 26 procentus. Tai labai didelis skaičius. Juk kas 4 Lietuvos gyventojas yra nutukęs. Tai reiškia, kad jo antsvoris yra pavojingas sveikatai ir gali sukelti mirtį.

Priežastys kelios: netinkama mityba, mažas fizinis aktyvumas, daug kenksmingų cheminių medžiagų, genetika ir t.t. Pagrindinė priežastis yra netinkama mityba. Lietuviai valgo daug ir riebiai, nevengia daug cukraus turinčio maisto ir gėrimų. Dėl riebalų viskas aišku. Riebiai valgyti galima, jei tik yra pakankamas fizinis krūvis. Ką daryti su tais, kurie valgo itin daug? Juk nuo didelio kiekio maisto išsitampo skrandis ir sotumo jausmas neateina iš karto, todėl norisi valgyti dar ir dar. Ši problema yra sprendžiama mažinant porcijas ir laikantis griežto valgymo rėžimo. Tai reikalauja milžiniškų valios pastangų ir aplinkinių palaikymo. Ne visi žmonės tokias sąlygas turi, todėl ryžtasi skrandžio sulankstymo operacijai.

Skrandžio sulankstymo operacija (angliškai – gastric sleeve plication) yra gana naujas nutukimo gydymo metodas. Ji pasaulyje pradėta daryti prieš penkerius metus. Kol kas rezultatai puikūs. Pacientas gana greitai atsikrato 45-50 proc. antsvorio. Tai ne tiek daug, kaip darant skrandžio apylankos operaciją (sumažinant skrandį), tačiau rezultatų pasiekiama gana greitai.

Kaip atliekama skrandžio sulankstymo operacija?

Pacientas užmigdomas (visiška nejautra), padaromi nedideli įpjovimai pilvo srityje per kuriuos įvedami chirurginiai įrankiai. Tuščio skrandžio sienelė yra įstumiama į vidų ir sutvirtinama. Pats skrandis nėra pjaunamas, mažinamas. Dėl to šis metodas yra labai efektyvus, nes nereikia laukti, kol skrandis sugis. Esant reikalui skrandį galima padidinti atleidžiant sutvirtinimus.

Operacijos tikslas – sumažinti skrandžio tūrį paliekant žarnyną nepaliestą. Kai skrandžio tūris yra mažesnis, jis greičiau pripildomas maistu ir atsiranda sotumo jausmas. Dėl to žmogus mažiau valgo ir gauna mažiau kalorijų.

Po operacijos būtina laikytis dietos ir gyventi aktyvų gyvenimą. Priešingu atveju, skrandis tempsis toliau ir po keleto metų gali vėl padidėti.

Gydytojai skiria šį metodą tik tada, kai įsitikina, jog kiti kovos su antsvoriu ir nutukimu būdai yra neveiksmingi. Kadangi operacija vykdoma vos 5 metus, apie ilgalaikį jos poveikį kol kas nežinoma. Nors kažkokių rimtesnių komplikacijų nepastebėta, bet natūralus svorio metimas yra rekomenduojamas variantas prieš atliekant bet kurią skrandžio operaciją (žiedas, apylanka ar sulankstymas).

Skrandžio sulankstymo operacija atliekama privačiose klinikose ir didžiosiose ligoninėse. Ją atlieka patyrę chirurgai, pavyzdžiui dr. Nerijus Kaselis.

 

Ankstesnis straipsnisAjurveda ir jos ypatumai
Kitas straipsnisSkrandžio rezekcija – efektyvus nutukimo gydymo būdas

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here