Laiptu gamyba

Labai svarbu parinkti laiptų vietą. Jeigu yra galimybė pasirinkti laiptų vietą patalpuose, pasirinkimą reikėtų labai kruopščiai apsvarstyti, planuoti nuo namo statybos ar rekonstrukcijos pradžios. Kitaip gali tekti didinti perdangos angą tuo metu, kai jau reikia kraustytis gyventi į viršutinį aukštą. Laiptus reikėtų užsakyti prieš du ar tris mėnesius – maždaug tiek trunka projektavimo darbai, medienos ruošinių atranka. Paprastai laiptai įrenginėjami galutinėje interjero apdailos darbų stadijoje. Naudojant specialią technologiją, lenkti turėklų porankiai formuojami objekte, vėliau gludinami ir šlifuojami. Norint paspartinti laiptų įrengimą, patariama vengti laiptų projekto koregavimo, nes kiekvienas projekto pakeitimas keičia ir visas laiptų detales. Pakanka sumažinti pakopos aukštį, ir keičiasi laiptasijos, turėklų kampas, baliustrų aukščiai.

 

Ergonominiai reikalavimai

 

Laiptų projektuotojai viosuomet mini standartus pakopų aukštis 15 – 19 cm, gylis 25 – 28 cm, turėklai  virš laiptų – 90 cm, tvorelės – 100 – 110 cm. Paprastai standartai sudaromi atsižvelgiant į ergonominius reikalavimus, laiptų saugos faktorių. Laiptų patogumas priklauso nuo pakopos platumo ( gylio) ir jos aukščio, todėl gaminant laiptus šis santykis yra bene svarbiuausias. Jis apskaičiuojamas pagal tam tikras formules. Užsakovams dažnai kyla klausimas, kokie laiptai geresni – su pakopomis, einančiomis viena virš kitos, ar dabar madingi stataus kampo laiptai. Kadangi laiptų patogūmas paprastai įvertinamas lipant žemyn, šiuo atveju ergonomiškumo kriterijus yra pakopos gylis. Svarbu, kad lipant žemyn kojos pėda saugiai patektų ant apatinės pakopos, nes lipti žemyn yra problemiškiau nei kilti aukštyn. Todėl priimtas šių duomenų laiptų aukščio ir gylio santykis 15:30 cm tinka ir šiam pavyzdžiui.

Prieš priimant sprendimą, kokį laiptų tipą pasirinkti, projektotoriai pataria atsižvelgti į tokius svarbius laiptų eksplotacijos aspektus: ar dažnai bus naudojamasi laiptais, ar yra priešpriešinis srautas, ar bus nešamas abrazyvas ir purvas. Lipant svarbu viename lygyje paimti turėklo porankius, pravartu atsižvelgti į pečių plotį, subalansuoti laiptų svorio centrą. Jeigu namuose  yra vaikų, verta pasirinkti saugesnius laiptų turėklus su atitrauktais porankiais arba vietoj baliustrų nauduoti temples. Atstumas tarp baliustrų turėtų būti ne mažesnis nei 12 cm. Reikia atsižvelgti į tai, kad užlipus ant aukštesnio laiptelio galva nekliudytų lubų (tai atsitinka, kuomet anga viršutiniame aukšte iškirsta per maža, ir laiptams tesiog trūksta erdvės).

Anga būtinai turi atlikti laiptų konfiguraciją. Kad laiptai atrodytų patraukliai ir tarnautų ilgai, jų paviršius būtinai specialai paruošiamas bei padengiamas. Laiptasijos bei porankiai padengiami dviem, o pakopos ir aikštelės – trim trinčiai atsparaus lako, kuris išdžiuvęs neskleidžia sveikatai kenksmingų medžiagų.

Lipynės – išeitis iš padėties

Visos kopimo priemonės, kurių kampas didesnis nei 45 laipsniai, laiptininkų vadinamos lipynėmis. Lipynė, arba kopėtiniai laiptai, veikiau priskiriami kopėčių kategorijai. Saugumo reikalavimai čia artėja prie nulinės ribos, tačiau atmesti šio varianto kaip visiškai nepagrįsto tikrai nereikėtų. Lipynės puikiai tinka vaikų kambaryje, mansardose, netradicinio suplanavimo patalpose. Visos lipynės paprastai komplektuojamos su rankenomis ar kitomis įsikibimui skirtomis detalėmis. Reikai turėti omenyje, kad nusileisti į apačią gali tekti atbulomis.

Ištraukiamos kopėčios laiptai

Galimi atvejai, kad laiptams į viršutiniame aukšte įrengtą vaikų kambarį arba rečiau naudojamą palėpę, kurioje stovi tik lova, visiškai nebelieka vietos. Tačiau ir ši padėtis nėra be išeities. Tokioje situacijuoje gelbsti sudedamos kopečios – laiptai. Jos nesunkiai įrengiamos, lengvai susideda, o dažnai lieka pačia oroginaliausia patalpos detale.

Laiptų apšvietimas

Patalpų apšvietimas priklauso nuo bendro namo projekto. Tačiau vertėtų pagalvuoti apie pačią laiptų apšvietimo projektą. Tai susiję ne tik su jų estetika, bet ir su saugumu. Į tai reikėtų atkreipti dėmesį prieš pradedant projektuoti laiptus. Šviečiantys maršai, laiptų pėdos, turėklai – ne tik naktinių klubų interjero dizaino subtilybės. Jaukus apšvietimas tinka visiems laiptams. Dažniausiai  naudojamos mažesnės galios lemputės, energiją taupančios fluorescencinės lemputės. Galima naudoti automatiškai įsijungančius šviesos šaltinius, apšvietimo reguliatorius, jungiklius įrengti patogiose laiptų vietose. Kadangi elektros instaliacija dažnai paslepiama laiptų konstrukcijoje, jiems taikomi padidinto saugumo reikalavimai. Šviesos šaltiniai visuomet įrengiami taip, kad būtų nesunku pakeisti instaliacijos detales ir lemputes.

Galvokime globaliai, veikime lokaliai.

 

Iš esmės visi laiptai yra nestandartiniai gaminiai. Individuoliuose statybose laiptų specialistai dažnai neturi iš ko pasirinkti – jiems tenka tiesiog prisitaikyti prie sudėtingų projektavimo situacijų. Labai džiugu, jeigu laiptų projektuotojai gali pasiūlyti planuojamą laiptų vietą racionaliausią konstrukciją. Esminė ir dažniausia klaida planuojant patalpas yra tai, kad laiptams skiriama mažai vietos. Tuomet dėl erdvės trūkumo laiptų projektuotojai dažnai laviruoja ties dydžiais.

 

Kokie Lietuvoje vyrauja pageidavimai?

 

tureklai laiptamsStatistika rodo, kad ant laiptų nelaimių atsitinka du kartus daugiau negu ant slidžių vonios ar pirties grindų. Štai tokios traumos įvyksta dėl per didelio laiptų statumo, jei nėra turėklų ar dėl pakopų defektų.

Dauguma norėtų išskirtinių laiptų, bet brangios medžiagos ne visiems pagal kišenę, taigi ne kiekvienas gali įsirengti prabangius laiptus. Dažnai užsakovai atsineša šūsnis iliustracijų: noriu tokiu, noriu kitokių. Deja, tuomet tenka derinti stiklinius laiptus, medinius turėklus, ieškoti įvairių priimtiniausių variantų, paprastai tariant, miksų. Todėl svarbu konsultuotis ir pasikliauti profesionaliais laiptų projektuotojais. Pastaruoju metu žmonės linkę modernizuoti savo aplinką ir dažniau užsakomi racionalesnių konstrukcijų laiptai. Labai svarbu, kad laiptų įrengimo viziją suformuotų pastato architektas, tuomet laiptai nestyrotų kaip atskiras gražus daiktas, o naturaliai pritaptų prie patalpos stilistikos.

Laiptai sudaro vieną pagrindinių, dažnai vyraujantį būsto interjero akcentą. Užsakovui tenka  apsispręsti kokių laiptų  jis nori ir už kiek, architektui – tobulai pritaikyti laiptus esamai erdvei, įvertinant jų funkcionalumą ir svarbą. Derinant tarpusavio veiksmus, svarbu nepamiršti, kad laiptai – tai namų vizitinė kortelė.

Ankstesnis straipsnisLaiptai
Kitas straipsnisVertimas ir sakinio struktūra

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here