Interviu svetainei paruošimas

Interviu, kaip publikacijos forma, gali būti labai galinga priemonė pritraukianti lankytojus į svetainę. Tačiau tam, kad ši forma veiktų, būtina suprasti jos pagrindinius principus. Atitrūksime nuo techninės dalyko pusės ir peržvelgsime svarbiausius organizacinius ir psichologinius momentus.

Su kuo kalbėtis

Idealiu atveju interviu objektas turėtų būti pakankamai gerai žinoma toje srityje, kurioje specializuojasi jūsų tinklalapis. Galioja labai paprasta taisyklė: niekam nėra įdomi vidurinės grandies vadybininkų nuomonė. Realiai svari yra įmonės vadovų, projektų vadovų kompanijos viduje ir specialistų nuomonė. Be to, iš pažiūros šios skirtingos grupės gali turėti rimtų susikertančių interesų.
Jei jūs turite ryšių, greičiausiai, jūs jau žinote, kaip jais naudotis. Jeigu jūs pradedate nuo nulio, ir jūs neturite pažįstamo generalinis direktoriaus, egzistuoja du keliai: kantrybė ir įžulumas. Pirmuoju atveju, tai reiškia bandymą sukurti ryšius tarp specialitų ir jau tada kopti administracijos laiptais aukštyn. Antruoju atveju, jūs tiesiog pasitelkiate įžulumą ir siunčiate prašymą įmonės PR vadybininkui. Klausimas yra toks ar jūs sugebėsite rasti teisingą pusiausvyrą tarp įžulumo, intrigos ir asmeninio žavesio. Šis talentas yra, deja, ne visiems duotas.

Bendrasis interviu prieš tematinį

Pasirinkimą tarp neįpareigojančio ir tematinio interviu nulemia, visų pirma, auditorija, kurią jūs norite pritraukti į savo tinklalapį. Jei jūs vadovaujate moterų portalui, tai bendras interviu toks kaip „meilės istorija“ gali neblogai suveikti. Tam tikra prasme, iš šių dviejų metodų, pastarasis yra reikalaujantis mažesnių darbo sanaudų. Bet jam priklauso nemokami spąstai: bendri interviu turi polinkį į vienodumą. Gauti natūralias atsakomasias nuorodas kaip atsaką į iš anksto nustatytų vienodų klausimų ir atsakymų rinkinį yra ne tik labai sudėtinga – praktiškai neįmanoma. Todėl, net ir neapibrėžtas interviu turi turėti kažkokį pagrindą, bendrą idėją.
Jei esate tikri, kad norite pravesti netematinį interviu, pabandykite rasti tokį rakursą, kurio dėka jūs galėtumėte naujai atskleisti net ir paprasčiausią temą. Būtina tik suprasti, kad čia yra reikalingas jautrumas ir saiko jausmas.
Jei vadovaujate siauros specializacijos svetainei, „meilės istorija“ greičiausiai skaitytojų nebus suprasta ir įvertinta, ir čia kaip tik geriau suveiks teminis interviu. Kodėl jie yra geri? Daugiausia, dėl galimybės smulkiai aptarti karštą temą tokiame lygyje, kuriame interviu suveiks kaip detonatorius ir pritrauks į svetainę visus, kuriuos ši tema nors kiek nors jaudina. Šis metodas yra sudėtingas todėl, kad jums reikės labai rimtai pasiruošti. Štai pagrindinės, su tuo susijusios problemos.
1. Karšta tema gali dominti neilgai. Tai reiškia, kad susitarti dėl interviu, jam paruošti, jį pravesti ir, remiantis gautais rezultatais, parengti tekstą reikia labai greitai. Tai reiškia, kad jūs turite mokėti dirbti greitai ir skoncentruotai.
2. Būtina pakankamai gerai išmanyti aptariamąjį klausimą. Tai nereiškia, kad jūs privalote turėti tiek žinių kiek pašnekovas (tokiu atveju interviu imtų iš jūsų), tačiau jūs turite aiškiai suprasti pagrindinius dalykus. „Vidutiniškai ligoninėje“ požiūris į žurnalistus kaip taisyklė yra neigiamas, todėl, kuo geriau jūs esate pasiruošęs, tuo geresnės nuomonės apie jus yra pašnekovas.
3. Reikia rasti didžiausią kiekį medžiagos, kuri atskleidžia pašnekovo santykių su aptariama tema ir panašiomis temomis istoriją. Iš tikrųjų, jūs turite suprasti, koks yra jūsų pašnekovas dar prieš pokalbį, o ne jo metu. Dar geriau — papildomai tai pat gerai išnagrinėti savo pašnekovo konkurentus. Tuo būdu jūs siekiate trijų pagrindinių tikslų. Pirma, jūs rasite daugiau atskaitos taškų ruošdami klausimus. Antra, jūs turėsite mažiau galimybių užduoti tokį nepatogų klausimą po kurio pašnekovas užsisklęs savyje ir daugiau neatviraus. Trečia, jūs galėsite sugalvoti keletą provokacinių ir iš anksto įdomių skaitytojui klausimų, į kuriuos pašnekovas mielai atsakys.

Klausimų parengimas ir interviu pravedimas

Išnagrinėję jūsų pasirinktą pokalbio temą, išskirkite keletą pagrindinių gynčitinų klausimų ir pasiūlykite juos savo pašnekovui. Jūsų užduotis yra ne išgirsti ir perduoti nuspėjamą atsakymą, formuojantį jau dešimtis kartų nuskambėjusią kitose svetainėse nuomonę. Priešingai, labai pageidautina atkreipti dėmesį į tai, ko neturi jūsų konkurentas: unikali jūsų pašnekovo patirtis, naujas požiūris į įvykius, atvirumas, kuriam nesiryžo kiti.
Gerai parengtas interviu, ypač jei pagrindinius jo momentus jūs suderinote dar prieš jo pradžią, dažniausiai vyksta pagal planą. Tačiau interviu metu jūs galite susidurti su nemalonia situacija, kai atrodų į įprastą klausimą pašnekovas pradeda atsakinėti bendrosiomis frazėmis. Šiuo atveju pabandykite suprasti, kodėl jis tai daro. Priežastys yra paprastai tik dvi: arba jūsų klausimas buvo neaiškiai suformuluotas ir pašnekovas atsakė į jį, kaip sugebėjo arba klausimas pasirodė esąs nemalonus. Didžiausia problema yra tai, kad patikslinantis klausimas šiuo atveju – tai ruletė, kur galima neatspėti ir viską sugadinti. Jei jūs imate interviu susitikęs asmeniškai, stebėkite kūno kalbą (mimiką, gestus), jei „Skype“ pagalba – intonaciją ir kalbos pauzes. Susirašinėjimo atveju jums teks rizikuoti, todėl šiuo atveju yra svarbus jautrumas, jautrumas ir dar kartą jautrumas.

Medžiagos apdorojimas

Nepriklausomai nuo to, kaip būtent jūs vedėte interviu, asmeninio pokalbio metu, naudojantis „Skype“ arba elektroniniu paštu, jūsų rankose atsidurs didelis kiekis medžiagos. Paskelbti visą tai yra ne tik kad mažai naudinga, bet net kenksminga. Garso įrašą, bet kuriuo atveju, reikės iššifruoti, t. y. parengti visą pkalbio teksto versiją. Gauto teksto apdorojimui galite paskirti atskirą straipsnį, todėl apiribosime pagrindinėmis rekomendacijomis.
Jūsų užduotis yra paruošti, ne tik įdomų tekstą, bet ir tekstą, kurį vidutinis statistinis vartotojas sugebėtų peržvelgti pripuolęs per pusę minutės ir perskaityti, ir įsisamoninti per 5-10 minučių. Tai reiškia, kad jūs turėsite negailestingai pašalinti didesnę dalį nukrypimų diskusijoje ir visus nelabai reikšmingus dialogo momentus, o patikslinimus įrašyti arba į pagrindinį atsakymą arba pašalinti.
Jei interviu metu, pašnekovas kelis kartus kalbėjo ta pačia tema skirtingais žodžiais, palyginkite šias frazes ir pažiūrėkite ar galima jas apjungti, neprarandant dėstomos medžiagos nuoseklumo. Čia pagrindinis uždavinys – išskirti atsakyme labiausiai glaustas, įsidėmėtinas, įdomias frazes, kurioms tereikia minimalaus darbo perrašant, o idealiu atveju visai to nereikia. Tuo pat metu, pauzės atsakyme turi jaustis tiksliai ten, kur jos atrodo yra tinkamos. Jei paprastai energingas ir veiklus įmonės vadovas dėl nepatyrimo truputėlį jaučiasi nejaukiai ir ne iš karto randa tinkamus žodžius atsakymui, jis vargu ar norės, kad skaitytojai (o reiškia, greičiausiai ir pavaldiniai) išvystų jį neįprastame mėmės amplua.

Kaip dėl dalinio atsakymų perrašymo, asmenys iš kurių imtas interviu į tai žvelgia labai skirtingai. Vieniems tai visai tinka, ypač jei jie nelabai pasitikėjo savimi ir kalbėjo daug nereikalingų žodžių. Kiti labai priekabiai žiūri į kiekvieną kablelį. Todėl galutinį tekstą visada reikia pateikti peržvelgti interviu dalyvavusiam pašnekovui. Tame visada yra tam tikros rizikos, kad jis arba ji užtruks su atsakymu ir tema praras aktualumą. Paguosti galima tik vienu: kuo daugiau interviu jūs pravedate, tuo geriau jūs laikui bėgant imate suprasti, atsižvelgdami į bendravimo su žmonėmis išvadas, ką ir kaip jo atsakymuose galima redaguoti.

Antrašė

Ankstesniuose leidinio numeriuose mes ne kartą kalbėjome apie patrauklių antraščių būtinybę. Bendrasis principas 100 % yra taikytinas interviu: pavadinimas turėtų būti kiek galima trumpesnis ir maksimaliai įsimintinesnis. Tarkim, „Interviu su „Vektor“ generaliniu direktoriumi Vladimir’u Ivanov‘u“ nuspėjamai iš anksto kelia nuobodulį. Tarp daugelio esamų receptų išskirsime du.
1. Kulminacinio momento panaudojimas antraštėje. Pavyzdžiui: „Vladimir Ivanovas,“Vektor“:“ Esu įsitikinęs, kad kraudsorcingas gali nužudyti didyjį verslą“.
2. Neblogai veikia reziume. Pavyzdžiui: „Vladimir’as Ivanov‘as,“Vektor“:“Kaip mes iškilome valstybinių užsakymų dėka“. Atkreipkite dėmesį: šiame reziume pavyzdyje yra žodis, nuspėjamai veikiantis skaitytoją kaip raudonas skuduras jautį.

Darbas perspektyvoje

Apie būtinumą išskirti bendrą idėją net ir interviu bendromis temomis aukščiau buvo parašyta ne šiaip sau. Esmė ta, kad per pokalbį su žmogumi jūs sukuriate kontaktą tam tikrame atvirumo lygyje. Pokalbį apie viską ir apie nieką tuo pat metu jūsų pašnekovas greitai pamirš ir pakartotinai susitikti vargu ar sutiks. Tuo pačiu metu, pokalbis tuo metu ypač jautria tema, kur jūs pasirodėte pakankamu žinovu ir įdomiu pašnekovu, įsimins.
Kodėl tai svarbu? Interviu – tai žurnalistika, o visa žurnalistika yra pagrįsta asmeniniais ryšiais. Jei jums pavyko užmegsti su pašnekovu besiremiantį abipusiu interesu kontaktą, jūs įgyjate galimybę pakartotinai kreiptis į jį ruošiant naujus leidinius. Pavyzdžiui, galite parengti dar vieną interviu nauja aktualia tema, tiesiog paprašyti to ar kito įvykio eksperto vertinimo arba net surinkti keletą tokių ekspertų ir suorganizuoti apskritą stalą. Siekdami sukūrti ir palaikyti asmeninius ryšius, jūs palaikote savo autoritetą bei įtakingumą jūsų vadovaujamo interneto projekto.

Tingi reklama

Egzistuoja keletas gana paprastų receptų, kaip jūsų tinklalapio medžiagą padaryti patrauklesne:
• rastkite geriausią medžiagą ir parašykite dar geriau (naudingiau);
• apibrėžkite populiarią idėją, surinkite ją paremiančius faktus ir išdėstykite juos;
• infografika: paimkite populiarią idėją ir vizualizuokite ją;
• parašykite apie problemos, kuri jaudina jūsų lankytojus, niuansus.
Kai eina kalba apie straipsnio temos pasirinkimą iškyla dar viena kelianti dantų skausmą atskira formulė: „supraskite savo auditoriją“. Imkime ir atlikime šio plataus išsireiškimo dekompoziciją.

Kokia didelė yra jūsų auditorija?

Reklamuodami jūs visada balansuojate tarp auditorijos dydžio ir jos sotumo. Kuo didesnė auditorija, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų idėjos nėra unikalios ir jau ne kartą pareikštos. Jūs galite parašyti ir geriau, bet tai jau beprasmis žaidimas.
Tuo pačiu metu, jūs tikriausiai nenorite dirbti su perdaug siaura auditorija. Kitaip tai atrodydų taip pat kaip madingų marškinėlių linijos Antarktikos gyventojams paleidimas.
Kas tokiu atveju būtų aukso vidurys? Idealiu atveju tai pakankamai didelė žmonių grupė, kuriuos vienija kažkoks bendras, rimtas interesas. Tai žmonės, kurie yra pasirengę dalyvauti aktyviame bendravime, bet su kuriais iki šiol nedirbo interneto vadybininkai. Kitaip tariant, visi tie, kurių vis dar nepasiekė ilga taikomosios psichologijos ranka.

Kiek svarbi yra jūsų tikslinė auditorija?

Svarba šiuo atveju reiškia, kiek ši auditorija atstovaujama internete ir kiek ji yra vieninga. Egzistuoja pakankamai didelės neoficialios grupės žmonių, kurie tiek neformalūs, kad net pirmaujantys jų segmente tinklalapiai nepasižymi dideliu kiekiu atsakomųjų nuorodų.
Todėl, būtina nuspręsti, ar jūsų pasirinkta auditorija pasižymi natūralia hierarchija su keletu aukšto reitingo ir įtakingais (pagal atsakomųjų nuorodų kiekį) tinklalapiais, kurie nustato mados kryptis ir dideliu skaičiumi antrinių svetainių, kurios apjungia pakankamai didelę auditoriją, visada pasirengusią dalyvauti diskusijoje. Jei taip, tai, yra būtent tai, ko jums reikia: auditorija su dideliu kiekiu svetainių, kurios orientuotos į keletą lyderių. Iš čia pereisime prie kito punkto.

Lyderių identifikavimas

Segmentų lyderius galima palyginti su sniego viršūnėmis. Kuo nuo didesnio aukščio pradeda ristis sniegelis, tuo didesne sniego lavina jis virsta papėdėje. Jei jums pavyko atkreipti jų dėmesį į savo turinį, visa kita yra gravitacijos reikalas. Būtent todėl šis požiūris yra vadinamas tingia reklama.
Iš tiesų, technikos pagrindas yra šie nuoseklūs veiksmai:
1. Jūs rašote medžiagą, atitinkamą ir įdomią pasirinktai auditorijai.
2. Šią medžiagą jūs „sušeriate“ pasirinktos tikslinės grupės lyderiams.
3. Organiškos atsakomosios nuorodos jus suranda.
Visiškai nuspėjamas įspėjimas čia yra vienas: jūs negali sustoti ties pasiektu, kitaip jus tuoj pat aplenks. Čia yra paprastas patarimas: sukurti kelias publikacijų formas ir įpraskite reguliariai jas užpildyti.
Straipsnis grindžiamas medžiaga “ Lazy Man SEO“ pateikta Search Engine Journal.

Ankstesnis straipsnisTeksto kokybės rodikliai
Kitas straipsnisUžslėpta rinkodara

Komentuoti

Please enter your comment!
Please enter your name here